Hlavní navigace

Udělejte si výlet na filmová místa!

26. 5. 2011

Sdílet

Je to fenomén. Žádný div: lidé se rádi vydávají na místa, která znají z kina i televize. Srovnání filmu s realitou ale bývá někdy překvapivé.

"Filmová místa“ mají dokonce webovou stránku stejného jména. Jednou z nejpopulárnějších lokalit tohoto typu je středočeská vesnice Křečovice, kde se natáčela komedie Vesničko má středisková (1985). „Otíkův dům“ tu stojí dodnes, vjezd do zemědělského družstva taky, jen tu bránu s nápisem JZD už nehledejte. Do Křečovic se ale podíváme jindy, protože dneska jedeme – vlakem. Po trati, na níž jezdili hrdinové filmu Rebelové, ale kde se také proháněli Páni kluci.

Trať Rebelů i Pánů kluků

Kudy kam?
Autor: Mapy.cz

Kudy kam?

Rebelové, filmový muzikál Filipa Renče z roku 2001, vznikal v oblasti Českého Středohoří, v jeho východní části. Je to kousek nad Litoměřicemi. Tedy pořádný kousek, pokud jedete na kole, protože stoupání od Labe jsou zde dlouhá, táhlá a náročná.

Podobný je i výjezd do obce Zubrnice, kde najdeme skanzen lidových staveb, ale také malé železniční muzeum. Zdejší trať vedoucí z Velkého Března u Labe už je sice zrušená, ale někdy se na ni vlaky přece jen vydají. Při výjimečných příležitostech, při filmování. Na nádraží ale stojí historické vagóny, které si lze prohlédnout kdykoli.

Trať původně vedla ještě dál, přes celé zdejší Středohoří, Lovečkovice a Levín až do Úštěku, kde se napojila na další, dodnes existující trať. V Úštěku na náměstí se točili jak Rebelové, tak třeba Kolja (scény u matky hlavního hrdiny). Ovšem krajina okolo Levína vám připomene hlavně legendární film Věry Plívové-Šimkové Páni kluci (1975). Na zrušené trati u Levína jezdila lokomotiva, kterou na tetiččino volání stíhal a vždycky dostihl „pan Tomáš“. Dnes jsou koleje dlouhá léta pryč, zbyl jen násep a zbytky některých staveb. Místo vypadá opravdu dost jinak než ve filmu. Další záběry se točily také v Litoměřicích a zdejší místa (např. u kostela) zůstaly víceméně stejné.

Rozhledy po kraji

Zatím jsme se dívali skrz stříbrné plátno, je na čase podívat se pořádně po kraji. Výborným cílem pro daleké rozhledy je rozhledna u Náčkovic. Je ve výšce 616 metrů, a pokud je dobrá viditelnost, je z ní výhled prakticky až do Prahy. Především ale vidíte krásnou krajinu okolo, s hrocenými kopci Středohoří.

Severním směrem se tyčí ještě jedna věž, televizní vysílač Buková Hora. Je ve výšce 683 metrů, ale vysílač bohužel není přístupný. Takže zbývá omezená vyhlídka na labské údolí. Ale ani ta není špatná, je to skutečný „padák“ dolů. Labe tu teče v nadmořské výšce pouhých 128 metrů, převýšení je tedy přes 550 metrů.

Vyberte si zajímavá místa s dobrou vyhlídkou:

K Bukové Hoře se dostanete přes obec Verneřice, což je zvláštní místo. Je na jakési náhorní planině, a přesto v údolním „lavóru“. Verneřice jsou trochu odříznuté od ostatních obcí, je tu i větší zima. Původně to byla sudetská německá obec, dodnes jsou šrámy po odsunu nezahojené. Někdy je tu smutné prázdno, jindy krásně díky nádhernému okolí.

Když už se sem ale na kole vyšplháte, čeká vás pak vždycky příjemný sjezd dolů. Pokud zvolíte vhodnou trasu, může to být i pěkných pár kilometrů bez šlapání. Nádhera!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Publicista, pracoval v týdeníku Reflex a televizi Public, zajímá ho oblast kultury, historie, ale také turistika a minulost a současnost české krajiny. Věnuje se aktivně cyklistice a golfu a o obou sportovních činnostech píše (www.navzduchu.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).