Hlavní navigace

Co to je? Zdravé bakterie aneb tibi krystaly

25. 1. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Říká se jim tibi nebo také japonské krystaly. Tibi získáte ve formě houby nebo prášku a sami si z něj můžete připravit tzv. vodní kefír. Jde vlastně o fermentovanou vodu, nápoj populární pro své zdravotní účinky.

Fermentované potraviny jsou zdrojem důležitých bakterií, které osidlují naše střevo a pomáhají nám nejen k lepšímu trávení, ale zlepšují i funkci imunitního systému a zabraňují usazení patogenních bakterií. Dokonce mohou mít vliv i na naši psychiku či pocit hladu a sytosti. Zkrátka a dobře, fermentované potraviny jsou pro naše zdraví prospěšné a měli bychom je pravidelně zařadit do svého jídelníčku. O tipech, jak navýšit jejich konzumaci, se dočtete v článku Jíte kysané zelí a nakládané okurky? Jíte zdravá probiotika.

Galerie: Zdroje probiotických bakterií v potravinách

Skvělá zpráva je, že fermentované výrobky si můžete vyrobit i doma, a navíc je to velmi jednoduché.

Vytvořte ráj pro bakterie

Zásadní ingrediencí bude mikrobiální kultura, jako je třeba tibetská houba, houba kombucha nebo právě krystaly vodního kefíru tibi. Skládají se z bakterií mléčného kvašení a kvasinek, které se živí sacharidy – tedy laktózou v mléčných výrobcích nebo cukrem v případě kombuchy a vodního kefíru vyrobeného z tibi.

Tibi

  • Tibi je název pro mikrobiální kulturu, která se používá pro přípravu vodního kefíru, tedy fermentované slazené vody. Někdy se místo tibi používá název japonské krystaly.
  • Tibi se dá pořídit ve dvou formách, a to jako tibi krystaly (živé mikroorganismy) a sušený prášek. Prodává se převážně na internetu.
  • Živé formě tibi se říká také tibi zrna nebo houba tibi.
  • Druhou formou je pak tibi prášek, který nevyžaduje žádnou péči a k jeho aktivaci dojde přidáním do vody.

Při výrobě fermentovaných výrobků je žádoucí, abychom pro bakteriální kulturu, v tomto případě tibi, vytvořili co nejpříjemnější prostředí a mikroorganismy se mohly množit. V první řadě je důležité dbát na dostatečnou hygienu. Mikroorganismy, které jsou součástí dané kultury, sice tvoří určité antibakteriální látky, takže samy o sobě brání tomu, aby se potravina kazila, nelze se však spoléhat pouze na to. Dodržujte proto doporučenou teplotu a podmínky skladování.

Vodní kefír je v podstatě fermentovaná voda

Pomocí tibi můžete vyrobit nápoj zvaný vodní kefír. Jde v podstatě o sladkou fermentovanou vodu, kterou můžete různě ochutit.

Jeho výroba probíhá tak, že vložíte tibi do vody, přidáte cukr, kterým se bakterie živí, a za den až dva máte připravený nápoj. Na list vody bude potřeba zhruba jedna až dvě lžíce cukru. Místo cukru můžete použít třeba ovocný sirup, sirup z agáve či datlí nebo med, důležité je však přidat takovou látku, kterou se bude moci mikrobiální kultura živit, zapomeňte tedy na náhradní sladidla nebo stévii. Na ochucení je pak možné přidat třeba mátu, citron nebo sušené ovoce a místo vody lze použít čaj.

Tip na recept:

Citronáda z vodního kefíru

  • 1 l vody
  • 2 lžíce hnědého cukru
  • půl citronu
  • houba tibi

Smíchejte vodu s cukrem a přidejte houbu tibi. Vymačkejte citron a nechte při pokojové teplotě 1–2 dny stát. Před podáním přidejte do nápoje led.

Pozor na cukr i alkohol

Nápoj bohužel nelze připravit v nesladké variantě tak, aby byl vhodný třeba pro diabetiky nebo při redukci hmotnosti. Myslete tak na to, že jde o poměrně významný zdroj cukru a neměli byste ho konzumovat v příliš velkém množství, a to i přes jeho významné probiotické účinky. Ideální bude třeba jako nápoj po cvičení. Pokud se snažíte konzumaci cukru omezit, vyzkoušejte raději tibetskou houbu, s pomocí které si můžete doma vyrobit kefír z mléka.

A co může za tvorbu chuti vodního kefíru? Přítomné mikroorganismy štěpí cukr a tvoří z něj kyselinu mléčnou, kyselinu octovou, alkohol a oxid uhličitý. Právě oxid uhličitý může za perlivou chuť nápoje. V domácích podmínkách bohužel nezjistíme, kolik které látky nápoj obsahuje, dejte proto především pozor na konzumaci před usednutím za volant. Obecně by však mělo jít o desetiny procenta, pokud nápoj nenecháte překvasit. Probiotika dále tvoří a do vody uvolňují vitaminy skupiny B, takže se nápoj stává i skvělým zdrojem těchto vitaminů.

Tibi: houba, nebo prášek?

Tibi můžete pořídit ve dvou variantách, a to ve formě tzv. houby, jejíž metabolismus je aktivní a je nutné ji živit a pečovat o ni, nebo ve formě sušené kultury v prášku, kterou stačí přidat do vody a o víc se nemusíte starat. A pokud vám tibi kultura dojde nebo uhyne, stačí, když do vody s cukrem přidáte trochu již hotového nápoje. Ten totiž také obsahuje mikroorganismy, které jste do něj dříve přidali a v novém nápoji se budou dále množit.

Pokud budete chtít nápoj uchovat v lahvi, nezapomeňte na to, že přítomné bakterie jsou stále aktivní a budou dále tvořit oxid uhličitý. Je proto potřeba nechat mírně povolené víko lahve a uchovávat ji ve svislé poloze, aby se nápoj nevylil. Jde v podstatě o stejný jev, jaký mnozí znají při uchovávání burčáku, který je také aktivní a rostoucí obsah oxidu uhličitém v něm může za klasickou bombáž lahví.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Nutriční terapeutka a technoložka potravin s praxí z nutriční ambulance Institutu sportovního lékařství a vlastní nutriční poradny Ne hladu. Vědecké činnosti v oblasti chemie potravin se věnuje ve Výzkumném ústavu potravinářském Praha.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).