Hlavní navigace

Velká jarní cyklojízda vytlačí auta z Prahy. Na chvíli.

28. 4. 2011

Sdílet

Dnes v podvečer budou ulice centra patřit lidem na kolech. Pořadatelé chtějí dokázat, že i v Praze lze často vyměnit auto za bicykl, stačí jen chtít a něco pro to udělat.

„Chceme ukázat, že jezdit po Praze na bicyklu zkrátka jde,“ říká Iva Nevečeřalová z iniciativy Auto*Mat, která akci pořádá. „Na cyklojízdu jsou zváni všichni, kdo by si chtěli cestování po Praze na kole třeba jen vyzkoušet."


Autor: David Krčmář

Sraz na cyklojízdu je v 18 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Pojede se přes centrum Prahy, Nuselský most a Pankrác do klubu MeetFactory, kde je připraven večerní program s ukázkami jízdních kol a koncertem kapely Dva. Podrobnosti o Velké jarní cyklojízdě 2011: www.cyklojizdy.cz

Tempo cyklojízdy zvládnou i méně zdatní cyklisté včetně dětí. Organizátoři doporučují účastníkům cyklojízdy běžné oblečení, aby si mohli v cíli užít společenský večer. 

Omezení dopravy

Pražský magistrát upozorňuje, že vzhledem k předpokládanému počtu účastníků – asi 2000 cyklistů – může dojít na trase cyklojízdy ke krátkodobému omezení provozu, přibližně od 18.30 do 20.00 hodin.

Trasa cyklojízdy vede z nám. Jiřího z Poděbrad v Praze 3 ulicemi – U Vodárny, Slezská, nám. Míru, Anglická, Sokolská, přes Nuselský most, na Pankrácké nám., dále ulicemi Na Pankráci, Budějovická, Olbrachtova, Jeremenkova, Modřanská přes Barrandovský most a ulicemi Strakonická, Nádražní, Ke sklárně.


Autor: David Krčmář

Největší zdržení lze očekávat na trase Sokolská – Nuselský most, kudy pojedou cyklisté cca 25 minut v době mezi cca 18.50 – 19.15 hodinou. Magistrát hl. města Prahy doporučuje proto řidičům, aby pokud možno buď zvolili pro průjezd po magistrále v úseku Sokolská – Nuselský most buď čas mimo dobu průjezdu cyklistů, nebo jinou trasu. Další krátkodobá omezení automobilové dopravy lze očekávat i na dalších místech trasy cyklojízdy, případně v místech křížení s její trasou.

Provozu městské hromadné dopravy se tato akce nedotkne, uvádí magistrát.

Do práce na kole

Cyklojízda zahájí kampaň „Do práce na kole“, která je určena zaměstnancům pražských firem, úřadů i dalších organizací.

Vychází z podobných soutěží, které se již řadu let pořádají například ve Velké Británii, v Německu nebo třeba v Maďarsku, kde se loni zapojilo přes deset tisíc lidí. Úkolem zaměstnaneckých týmů je v období mezi 29. dubnem a 29. květnem 2011 nasbírat co nejvíce kilometrů ujetých do práce na kole. Vedení firem by pak mělo například zřídit cyklistické stojany, sprchy nebo převlékárny. Pro ně je určena soutěž „Cyklozaměstnavatel roku“.

Do soutěže je možné se zaregistrovat nejpozději 28. dubna, a to i přímo na cyklojízdě.

Cílem soutěže je přesvědčit obyvatele velkých měst, aby své krátké cesty nejezdili auty, která způsobují hluk a znečištění a zabírají prostor ulic a náměstí. Jízda na kole je navíc zdravá, což je významné pro ty, kteří tráví svůj pracovní den vsedě v kanceláři.

Ke kampani „Do práce na kole“ se dosud přihlásilo více než 80 firem, například Česká národní banka, Fyzikální ústav AVČR, DHL, T-mobile, Vodafone, Česká televize, Siemens nebo Městská knihovna v Praze.

Registrace a další informace viz www.dopracena­kole.net

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).