Hlavní navigace

Jaká homeopatika se mohou hodit o Vánocích

16. 12. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Vánoce jsou za rohem a vy máte pocit, že nic nestíháte? Se stresem i s pocitem přepracování vám může pomoci homeopatie. Stejně tak podpoří i trávení svátečních jídel.

Vrcholem roku jsou bezpochyby vánoční svátky a vzhledem k tomu, že jsou to trochu speciální dny, vyžadují i speciální péči. Jak o naši nervovou soustavu – přece jen jsme nejprve díky přípravám „klidu a pohody“ vyčerpaní a možná i vystresovaní, abychom vše včas stihli – tak o náš žaludek, střeva a celý zažívací systém. Když už konečně nic nemusíme a jen uzobáváme sladké cukroví, může nám být záhy těžko, zvláště tedy těm, kteří jsou po celý rok střídmí.

Vánočním homeopatikem je bezpochyby Nux Domica, homeopatický lék, který působí především (ale nejen) v oblasti nervového systému a zažívacího traktu. Je to přesně to, co vám může pomoci zvládnout předvánoční stres, ale i vánoční hodování. Oboje lze podpořit ještě dalšími léky.

Galerie: Výroba homeopatik

Předvánoční stres

Stres, přepracování a přání smět tak zůstat ještě alespoň chvilku v posteli. Ale dny nejsou nafukovací a vy víte, že toho musíte ještě tolik stihnout. Čas Vánoc se blíží a přináší s sebou nejen radosti, ale i stres a únavu.

„V případě přepracování, kdy jste unavení, v noci často špatně spíte a budíte se například kolem čtvrté hodiny ráno, vyzkoušejte právě lék Nux vomica 15CH v dávce pěti granulí dvakrát denně,“ doporučuje lékařka-homeopatka Kateřina Formánková.

Nux vomica působí zejména v oblasti nervového systému ve smyslu zvýšení prahu dráždivosti našich přetížených smyslů.

V případě, kdy máte spíše pocit, že nic nestíháte, ať už jde o nákup dárků, pečení cukroví a úklid domácnosti či o pracovní povinnosti, je podle lékařky Formánkové vhodnějším lékem Argentum nitricum 15CH v dávce pěti granulí dvakrát až třikrát denně.  

Adventní kalendář: Každý den nové okénko a nový vánoční článek

 

Únava a psychické vyčerpání

Předvánoční stres jde ruku v ruce s únavou a psychickým vyčerpáním. „Po nadměrné psychické zátěži, která bývá ke konci roku aktuální, vyzkoušejte lék Phosphoricum acidum 15CH. Dávkování je pět granulí dvakrát až třikrát denně. Je vhodný i pro pacienty, kteří prošli velkým citovým traumatem (např. rozvod a smrt blízkého člověka), nebo pro studenty po zkouškovém období,“ doporučuje Kateřina Formánková a dodává, že v případě složitějších problémů, např. při depresi, je vhodné obrátit se na lékaře-homeopata (například i psychologové jsou vzdělaní v homeopatii).

Zejména o Vánocích je třeba podpořit zažívání

Opět jste si to slíbili a opět nemůžete odolat. Pohybu je málo a sváteční stoly jsou stále plné. Někdo to přece sníst musí a tím někým budete zrovna vy a povzbuzeni slovy „vždyť je to přece jen jednou v roce“ saháte po dalším tučném nebo sladkém kousku.

TIP: Nejčastější zažívací potíže o Vánocích

Tělo vám pak může odpovědět zažívacími problémy. Ať už jde o bolesti a křeče v žaludku, průjmy, nebo naopak zácpy, pomůže opět lék Nux Domica, který působí také jako tzv. drenážní lék pro játra, což lze ocenit po různých vánočních návštěvách a večírcích.

Doporučené dávkování je v tomto případě třikrát až čtyřikrát denně pět granulí léku v ředění 9CH.

Máte-li chronické zažívací potíže, které nemusejí až tolik souviset s vánočními hody, obraťte se na odborníka v homeopatii.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).