Hlavní navigace

Vakcín proti chřipce je údajně dost. Praktičtí lékaři si tak jisti nejsou

7. 10. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Už pár dní se v České republice očkuje proti chřipce. Naše republika získala o 170 000 vakcín více než loni. Jestli to ale bude stačit, je otázkou. Vakcíny se totiž objednávají už na jaře. A tehdy se další vývoj kolem pandemie COVID-19, s níž souvisí i zvýšený zájem o očkování proti chřipce, odhadnout nedal.

Vzhledem ke složitému procesu výroby vakcíny se nedá okamžitě reagovat na zvýšený zájem. A jde tedy především o to, kolik vakcín lékaři objednali podle svého odhadu už na jaře.

Doplácíme na nižší zájem o očkování

Ministerstvu zdravotnictví a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se na základě jednání se zástupci výrobců podařilo zajistit navýšení dodávek vakcín o více než 20 % oproti loňskému roku. 

„Bohužel doplácíme na náš nezájem o očkování v minulých letech, kdy se dodané vakcíny ani nevyužily. Společně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jsme od jarních měsíců, tedy od začátku epidemie koronaviru, dělali maximum v komunikaci s výrobci, abychom je přesvědčili o navýšení dodávek do ČR. Výsledkem je 170 000 vakcín navíc,“ uvádí hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Kolik vakcín se ročně spotřebuje na očkování proti chřipce?

 • Proočkovanost v ČR je zhruba 6 %, spotřebuje se tak asi 700 tisíc kusů vakcín za rok (v loňském roce musela být dokonce část dodaných vakcín znehodnocena). 
 • Celkové množství dodávek pro letošní rok je vyšší než počet podaných dávek v loňské sezóně, konkrétně by mělo být dodáno 870 tisíc dávek. 

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Poptávka pacientů stoupá

Podle praktických lékařů se letos o očkování proti chřipce zájem zvyšuje a hlavním důvodem je strach ze souběžné infekce chřipky a nového typu koronaviru. Podle informací ministerstva zdravotnictví se poptávka výrazně zvýšila i celosvětově. A protože proces výroby vakcín je poměrně složitý, výrobní kapacity vakcín musí být plánovány s velkým časovým předstihem a není bohužel možné jejich momentální rychlé navýšení. V tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví připouští, že lze předpokládat, že s ohledem na mimořádný zájem nebude možné letos naočkovat proti chřipce všechny pacienty, kteří by o to měli zájem. A praktičtí lékaři to potvrzují:

„Vakcíny ještě mám, ale dostatek jich určitě nebude, protože vycházím z dlouhodobého objednacího plánu. Vakcíny jsme objednávali loni podle počtu zájemců, který se ale letos dramaticky zvýšil. Určitě nebudu schopen naočkovat všechny zájemce,“ říká praktický lékař z Prahy a člen výboru Společnosti všeobecného lékařství Josef Štolfa.

„Zda budu mít dostatek vakcín, se přesně říci nedá. Vakcíny se objednávají dlouhodobě dopředu podle zažitých pravidel. Sice jsme v březnu zvýšený zájem předpokládali a objednali jich více, ale zájem pacientů se zvýšil  – mým odhadem asi o pětinu,“ dodává praktický lékař a místopředseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Otto Herber.

O chřipce a nákaze

 • Chřipka je virové onemocnění vyvolané viry chřipky A, B a C, které napadají horní i dolní cesty dýchací. 
 • Onemocnění začíná náhle, je provázeno vysokou horečkou, schváceností, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi (nejčastěji kašel bez vykašlávání). 
 • Chřipka se šíří především kapénkovou infekcí. Inkubační doba je několik hodin až 5 dní, nejčastěji však 1–2 dny. 
 • Nejrizikovější je úzký kontakt s kašlajícím nemocným. 
 • Virus přežívá v prostředí až 14 dní, je možné nakazit se i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky). 

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Galerie: Lidové recepty proti nachlazení a chřipce

Dočkají se všichni zájemci?

Distribuce vakcín na všechna potřebná místa probíhá postupně. Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislava Friedricha mohou být zájemci o očkování v klidu – pokud ovšem nevypukne iracionální panika:

„Budeme spolupracovat se Sdruženími praktických lékařů i dalšími očkovacími pracovišti tak, aby těm lékařům, kteří třeba špatně odhadli svoji letošní potřebu, nebo si zapomněli dodávky včas objednat, vypomohli lékaři, u nichž naopak hrozí, že o jimi objednané vakcíny nebude zájem,“ říká Ladislav Friedrich.

„Ohledně aktuální dostupnosti vakcín je třeba vždy kontaktovat svého lékaře, lékárníka nebo přímo držitele rozhodnutí o registraci. V případě, že budou dodávky některého z dodavatelů vyčerpány, bude držitelem ohlášeno přerušení dodávek, které zveřejňujeme na webových stránkách,“ dodává za SÚKL Irena Storová. 

Kdo je víc ohrožen závažným průběhem chřipky

 • Dospělí nad 65 let věku. 
 • Osoby s chronickým onemocněním plic, srdce, ledvin, metabolickými poruchami (např. diabetes, onemocnění jater), neurologickými či svalovými poruchami zhoršujícími dýchání či se sníženou imunitou. 
 • Lidé z ohrožených skupin a senioři nad 65 let mají očkování zdarma nebo s minimálním doplatkem, ostatním přispívají zdravotní pojišťovny z fondu prevence. 
 • Očkování se musí opakovat každý rok. 

Kdo má v očkování přednost

Prioritně by se podle ministerstva zdravotnictví měly očkovat zranitelné skupiny obyvatel, mezi které patří osoby starší 65 let a chroničtí pacienti.

„Vytvořil jsem si pořadník pro ohrožené pacienty – tedy seniory, pacienty s diabetem, vysokým krevním tlakem a dalšími nemocemi, kteří dostanou vakcínu přednostně,“ říká Josef Štolfa. Otto Herber pak dodává, že v první řadě dostanou vakcínu i ti, kdo si ji s předstihem objednali.

„Dále budeme postupovat podle indikace u ohrožených skupin obyvatel. Pacienty samozřejmě zveme na očkování ve vyhrazeném čase, aby se nepotkali zároveň s nemocnými,“ dodává lékař.

Odborníci rovněž apelují na to, aby se všichni zájemci nesnažili být naočkování co nejdříve. Chřipkové epidemie postihují Českou republiku v chladných měsících roku, nejčastěji mezi prosincem a březnem. Nejvhodnější pro očkování je tak doba před začátkem chřipkové sezóny. 

„Ideálním termínem pro očkování je říjen a listopad. Prosím občany, aby svou návštěvu lékaře rozložili do nadcházejících týdnů. Očkovat lze až do začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní. Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až 1 rok. Protože virus chřipky se neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat,“ uvádí hlavní hygienička Jarmila Rážová. 

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).