Hlavní navigace

V srpnu došlo ke změně. Co pojišťovny už nehradí špatně pohyblivým lidem?

30. 9. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Špatně pohybliví lidé mají od srpna nárok na méně zdravotních pomůcek, než tomu bylo dosud. Co si musí dokoupit za své a na co všechno jim pojišťovna přispívá?

Jestliže špatně pohyblivý pacient potřebuje ze zdravotních důvodů určitou pomůcku, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, vystaví mu na ni lékař poukaz. Hrazeny jsou např. berle, chodítka, invalidní vozík, polohovací lůžko. Ovšem pozor, pojišťovna vám neproplatí zdravotnický prostředek, který jste si z vlastního rozhodnutí zakoupili.

Začátkem srpna 2019 došlo ke změně v proplácení některých zdravotních pomůcek, jak uvádí na svých stránkách Všeobecná zdravotní pojišťovna. Od 1. 8. 2019 jsou zařazeny jako zdravotnické prostředky a nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění hole (nejedná se ale o hole pro nevidomé, ty hrazeny jsou), sedačky na vanu či do sprchy, sprchové židle, klozetová křesla. Také různé typy madel, kterými je doporučováno vybavit v domácnosti špatně pohyblivého člověka zejména koupelnu a WC, musíte zakoupit sami.

Od 1. 8. 2019 nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění

  • hole (hole pro vidomé jsou nadále hrazeny)
  • sedačky na vanu či do sprchy
  • sprchové židle
  • klozetová křesla
  • různé typy madel, kterými je doporučováno vybavit v domácnosti špatně pohyblivého člověka zejména koupelnu a WC

Berle a nástavce na WC jsou na pojišťovnu

Mezi zdravotnické prostředky, jejichž indikace a úhrada pojišťovnou nepodléhá schválení revizním lékařem, patří berle či často žádané nástavce na WC. U těchto pomůcek vystaví lékař Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku a na základě poukazu je pak pomůcka vydána výdejnou zdravotnických potřeb.

Berle předepisuje smluvní lékař zdravotní pojišťovny odbornosti chirurgie, rehabilitace, ortopedie, neurologie nebo praktický lékař. Ze zdravotního pojištění je hrazen maximálně jeden pár berlí podpažních za dva roky, jeden pár nebo jeden kus berlí předloketních za dva roky.

Nástavec na WC předepisuje smluvní lékař odbornosti geriatrie, rehabilitace, ortopedie, neurologie nebo praktický lékař, hrazen je max. jednou za tři roky.


Autor: Depositphotos.com

Ze zdravotního pojištění je hrazen maximálně jeden pár berlí podpažních za dva roky, jeden pár nebo jeden kus berlí předloketních za dva roky.

Chodítka schvaluje revizní lékař

U pomůcek, jejichž předepisování je podmíněno souhlasem revizního lékaře, musí lékař nejdřív vystavit Žádanku o schválení/povolení, a požádat tak revizního lékaře o souhlas s úhradou. Požadavek zde musí z medicínského hlediska zdůvodnit, což znamená, že uvede hlavně aktuální zdravotní stav s podrobným popisem hybnosti a pohybových schopností. Až následně může vystavit pacientovi Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku.

TIP: Po ztrátě dolních končetin nemáte automaticky nárok na elektrický vozík 

Souhlasu revizního lékaře podléhají v současné době např. chodítka, která jsou pro pacienta velkou pomocí jak doma, tak i venku. Existuje jich spousta variant (dvou-, tří- nebo čtyřkolové, čtyřbodové, kloubové či s podpažními podporami), takže lékař musí podle postižení pacienta vybrat to správné. Předepsat chodítko může lékař odbornosti rehabilitace, ortopedie, ortopedická protetika či neurologie. Ze zdravotního pojištění je hrazen maximálně jeden kus za pět let.

Chodítko může být předepsáno pacientům s funkčními horními končetinami, omezeným pohybem dolních končetin a při snížené stabilitě.

Nepohyblivý pacient může požádat o pojízdný zvedák

Existuje i řada dalších pomůcek, které mohou usnadnit život v domácnosti už nepohyblivému pacientovi, např. invalidní vozík, polohovací lůžko, antidekubitní podložky, vanový nebo pojízdný zvedák. I tyto pomůcky musí v návaznosti na zdravotní stav pacienta předepsat lékař stanovené odbornosti (většinou interní lékařství, ortopedie, rehabilitace, neurologie aj.) a vždy je musí předem schválit revizní lékař.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).