Hlavní navigace

V Česku už čtyřicet matek odložilo své dítě

3. 1. 2011

Sdílet

V pohádkách se jim říkalo „Plaváčci“. Ve skutečnosti rodiče své děti, které nechtěli, odložili potají buď na práh sirotčince nebo kostela. V Česku nechtěné děti končí v babyboxech. Celkem mají babyboxy v Česku na kontě už čtyřicet zachráněných dětí. To poslední, zdravá, čerstvě narozená holčička, se do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě, dostala jen den před Štědrým dnem.

V pohádkách se jim říkalo „Plaváčci“. Ve skutečnosti rodiče své děti, které nechtěli, odložili potají buď na práh sirotčince nebo kostela. V Česku nechtěné děti končí v babyboxech.

Celkem mají babyboxy v Česku na kontě už čtyřicet zachráněných dětí. To poslední, zdravá, čerstvě narozená holčička, se do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě, dostala jen den před Štědrým dnem.

Byla odložena minutku po půl třetí ráno 23. prosince. Dětská primářka Dagmar Prejdová, která ji má v péči, pojmenovala holčičku Magdaléna, aby potěšila sestřičku, která děťátko v babyboxu vyzvedla,“ řekl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. „Magdalenka je stará několik hodin a byla pečlivě laicky ošetřená a čistě oblečená,“ dodal.

Většina dětí, odložená v babyboxech, byla zdravá a stará jen několik hodin. Celkem babyboxy pomohly zachránit už děvčátek a pětadvacet kluků. Jména dostaly děti většinou podle zdravotní sestry či lékaře, který je v nemocničním babyboxu vyzvedl jako první.

A jaké jsou ženy, které mohou odložit dítě jen pár hodin poté, co jej porodí? Podle Ludvíka Hesse na to sice neexistuje žádná statistika, protože matky nikdo nehledá a nevyšetřuje, ale často se takto rozhodnou řešit svou situaci třeba ženy z chudších zemí, které do Česka přijely za prací, doma mají stále svou rodinu a manžela a tady přesto otěhotní.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).