Hlavní navigace

V Brně mohou ženy rodit ambulantně

16. 2. 2011

Sdílet

Fakultní nemocnice Brno umožňuje zájemkyním ambulantní porody. Jde o porod, který se uskuteční jako každý jiný v nemocnici, ale s tím rozdílem, že jakmile se na to žena cítí, může jít domů.  Lékaři tuto alternativu nabízejí hlavně těm rodičkám, které preferují domácí porod, ale jeho rizika přijdou předtím konzultovat za lékaři. Většinu žen se v takovém případě podaří přesvědčit, aby rodily ambulantně, řekl lékař Petr Janků pro ČTK. Ambulantních porodů se v brněnské fakultní nemocnici uskuteční…

Fakultní nemocnice Brno umožňuje zájemkyním ambulantní porody. Jde o porod, který se uskuteční jako každý jiný v nemocnici, ale s tím rozdílem, že jakmile se na to žena cítí, může jít domů. 

Lékaři tuto alternativu nabízejí hlavně těm rodičkám, které preferují domácí porod, ale jeho rizika přijdou předtím konzultovat za lékaři. Většinu žen se v takovém případě podaří přesvědčit, aby rodily ambulantně, řekl lékař Petr Janků pro ČTK. Ambulantních porodů se v brněnské fakultní nemocnici uskuteční asi deset ročně.

Při ambulantním porodu jde žena obvyklé domů 24 hodin poté, co porodí. Neonatologové v té době mají hotové prohlídky dítěte. Očkování, jímž argumentovali lékaři dřív, když trvali na nejméně třídenním pobytu rodičky v porodnici, se podle Janků odloží. Rodiče s dítětem na něj obvykle později přijdou do dětské nemocnice.

Janků ambulantní porod vítá jako alternativu toho domácího. „Mnoho porodů probíhá velice hladce bez výraznější fyzické zátěže jak pro maminku, tak pro novorozence, a není důvod, proč by tady měla rodička zůstávat výrazně déle,“ řekl. Nemocnice však na rozdíl od domácnosti poskytuje zázemí pro případ nenadálých komplikací. 

Podle primáře se ale zkracují i pobyty ostatních žen v porodnici. Dřív bývalo běžné, že v nemocnici trávily čtyři dny. Dnes při bezproblémovém porodu odcházejí domů do 72 hodin. Nemocnici to pomáhá zvládat velké vytížení. Zatímco v roce 2000 se na jejích dvou porodnických pracovištích uskutečnilo 4661 porodů, loni jich bylo 6358. 

Hledáte-li porodnici, podívejte se do našeho katalogu:

Najdete tu přehled porodnic v celé ČR včetně hodnocení a názorů.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).