Hlavní navigace

Umělé nehty: Je libo plíseň nebo infekci?

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Na první pohled přirozené, přilnou na nehty vlastní. Tak proč si neudělat radost a nemít nehty jako paní z reklamy? Možná proto, že je lepší stát v louži než šlápnout do bláta.

Zvláště v této roční době se dveře v nehtových studiích netrhnou. Chodí do nich ženy, kterým mráz za nehty, genetické dispozice či nedostatečná výživa vzaly naději na krásné přírodní nehty. Zní to jako pohádka, hodinu a půl budu sedět v nehtovém studiu, odbornice s rouškou přes ústa obrousí mé „paličky“, nalepí tipy (rozumějte: umělé nástavce nehtů), přetáhne gelem, ozdobí dle trendů a můžu sekat parádu.

Nehtové studio nebo chemická laboratoř?

Není se čeho bát, vypadá jako doktorka, přes ústa roušku, na rukách sterilní rukavice a na stole elektrickou brusku. Přesto se mějte na pozoru. To, že má paní ze salonu kus látky přes obličej, je jen proto, aby nedýchala prach z broušených nehtů a následně agresivní látky, které nanáší na nehet. Levný acrylový prášek totiž obsahuje třeba polymethakrylát, tedy látku, která vzniká polymerací esterů kyseliny metakrylové a používá se například ke zpevnění omítek nebo jako lepidlo.

Benzoyl peroxid zase najdete v barvě na vlasy a v bělících preparátech na zuby, je totiž silným bělidlem. Navíc čistý benzoylperoxid je silně hořlavý, výbušný a jedovatý. Může působit jako karcinogen a mutagen. Dlužno podotknout, že v silných koncentracích.  Ale můžeme laickým okem posoudit, jak silný je benzoylperoxid v přípravku, který nám v salonech aplikují na nehet?

Hygiena je důležitá

Když už v honbě za vzorovými nehty překousneme tu chemickou směsku, která odolá snad  i jadernému výbuchu, určitě nám není jedno, jak manikérky dodržují hygienické návyky.

Krásné nehty mohou skrývat nepříjemnou chorobu.
Autor: SXC

Krásné nehty mohou skrývat nepříjemnou chorobu.

„Nehtové studio nevybírejte jen dle ceny za služby. Pozornost věnujte celkové čistotě prostředí, trvejte na použití desinfekce nástrojů i nehtů, abyste si domů, krom nových nehtů, nepřinesli i plíseň,“ varuje manikérka Marie Truhlářová. Trvejte na desinfekci. Jsou sice nehtové salony, kde má každá zákaznice svou obálku s pilníky, takže co žena, to vlastní pilník. Ale to je spíš výsada lepších studií, kde za nové „drápky“ dáte co 3–4 týdny 1500 korun. V ostatních salonech nám nezbývá, než se spolehnout na správnou hygienu.

Tedy očištění a desinfekci všech používaných nástrojů – pilníků, nástavců na brusku, štětců, nůžek/gilotin, ale i desinfekce podložky pod ruce po každé zákaznici. Hygienici to mají pod kontrolou. Minimálně jednou za dva roky kontroluje nehtová studia i příslušná Krajská hygienická stanice.

Za tu libereckou hovoří  tisková mluvčí Zuzana Balašová: „Za rok 2011 jsme provedli  v provozovnách  pedikúry a manikúry v Libereckém kraji  celkem 110 kontrol a uložili jsme 14 sankcí v celkové výši 16 500 korun. Nejčastější prohřešky jsou nedostatečné vybavení dezinfekčními prostředky nebo jejich prošlá expirace, nevypracování provozního řádu, nedostatečné vedení provozního deníku sterilizace či nedostatečný úklid na provozovně."

Plíseň jako bonus

Zkušené nehtařky poznají plíseň na první pohled a takovou zákaznici pošlou k dermatologovi. Pro dobro její ( modeláž by na nehtu stejně nedržela) i vlastní (plísní by si infikovaly nehty vlastní i pomůcky k modelaci).

K přenosu plísní totiž bohatě postačí infikované šupinky z nehtů nemocného člověka v pilníku nebo na podložce. Kolik jich může být v denně používaném, nedesinfikovaném pilníku. Při broušení kontaminovaným pilníkem se infekt šíří volným okrajem nehtu až ke kořeni. Houba pak nehet prorůstá a rozkládá ho. Až váš vlastní nehet zcela pohltí, odpadne i s tím umělým. A pokud vám zelená či hnědá skvrna naruší lůžko, budete se slzou v oku vzpomínat na své otřepené nehty. Dojde-li totiž k poškození kořene, roste nehet zdeformovaný nebo neroste vůbec. A to už vaše ruce pro parádu moc nebudou.

Není důležité, zda vám manikérka nabídne lak správné značky, ale spíš to, jak dobře dodržuje hygienu.
Autor: SXC

Není důležité, zda vám manikérka nabídne lak správné značky, ale spíš to, jak dobře dodržuje hygienu.

Za plísní stojí i neodborná nehtová modeláž. S plísní nemusíte odcházet už ze salonu. Neodborné lepení tipů (nástavců nehtů), kdy mezi vaším nehtem a „tipem“ zůstane vzduchová bublina, může být příčinou následné mykózy. Plísně mají rády vlhko a teplo, takže pokud se vám do vzduchové bubliny pod umělými nehty dostane voda, máte na problémy zaděláno stejně jako v případě infikovaných pilníků.

Pokud už jste měly tu smůlu, že se vám onychomykóza (odborný termín pro nehtovou plíseň) v nehtech zabydlela, umělé nehty musí dolů. Čeká vás několikaměsíční až roční léčba antimykotickým roztokem, pod dohledem lékaře. Dříve než vám manikérka začne zdokonalovat vaše ruce, musí si nehet zbrousit.

Bruska nebo papírový pilník?

Někomu stačí pilník a někdo na vás vyrukuje s bruskou. Ta má nesporně mnoho výhod, ale hlavně pro toho, kdo s ní brousí. Práce s ní je snadná, rychlá a rozhodně se u ní nehtařka nezapotí. Tou méně pozitivní zprávou je, že s bruskou nemá nehtařka velký cit, a tak se s ní velmi snadno probrousí horní keratinová vrstva nehtu, což okamžitě zaznamenáte jako ostré pálení. Výsledkem je červené a velmi bolestivé lůžko po mnoho dní.

„V kosmetických salonech v nákupních centrech používají manikérky výhradně elektrickou brusku, kterou se nehet snadno svrchu probrousí. Papírové pilníky a kvalitní ruční práce by měla být pro každou manikérku samozřejmostí,“ říká Marie Truhlářová ze studia Vyzze.

Pokud narazíte na ještě šikovnější „odbornici přes nehty“, počítejte s tím, že si kromě lůžka vezme do parády i citlivou kůžičku kolem nehtů. A kde teče krev, tam okamžitě volejte po desinfekci. Nebo si odnesete z nehtového studia navíc ještě infekci. Hygiena je prostě základ. Takže dříve než svůj nákupní vozík zaparkujete před prvním nehtovým studiem, které míjíte cestou z víkendového nákupu, mějte na paměti, že není všechno zlato, co se třpytí. A že si jednou návštěvou můžete zadělat na celoživotní trable.

poporodni_deprese

Dříve než zasednete do křesla, zeptejte se, s jakým materiálem se v daném studiu pracuje, sledujte hygienu na pracovních stolech i pod ním. Protiplísňový roztok aplikovaný před prvním zásahem na nehty je nezbytný. Vymiňte si papírové pilníky namísto brusky. Desinfekce musí být vždy po ruce. Mnohé napoví i stav nehtů samotné manikérky. Kovářova kobyla by neměla běhat bosa. A v neposlední řadě se ptejte po odbornosti daného pracovníka.

„Manikúra je živností řemeslnou, to znamená, že je nutné splnit odbornou způsobilost, a to: vyučení v oboru nebo 6 let praxe v oboru nebo osvědčení o rekvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost a 1 rok praxe v oboru. Dle přílohy č. 5, zák. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání, v znění pozd. předpisů , musí osoby, které tuto činnost přímo vykonávají (podnikatel i zaměstnanci), splňovat odbornou způsobilost,“ říká Věra Wawrečková, vedoucí odboru na Obecním živnostenském úřadu Česká Lípa. Pokud manikérka nemá příslušnou praxi, ale vlastní pouze certifikát s akreditací Ministerstva školství ČR, musí mít navíc garanta na 1 rok.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).