Hlavní navigace

Třetina světové populace je nakažena tuberkulózou

Redakce

Dnes, 24. března, je vyhlášen tzv. World TB Day. Světový den boje proti tuberkulóze si dává za cíl zvýšit povědomí o celosvětové epidemii tuberkulózy (TB) a úsilí eliminace tohoto onemocnění.  Jedna třetina světové populace je v současné době nakažena tuberkulózou. Síť organizací a zemí bojujících s tímto onemocněním – Stop TB Partnership – každoročně organizuje tento světový den, aby zdůraznila rozsah této nemoci a poukázala na to, jak předcházet jejímu vzniku a jak ji léčit

Doba čtení: 1 minuta

Dnes, 24. března, je vyhlášen tzv. World TB Day. Světový den boje proti tuberkulóze si dává za cíl zvýšit povědomí o celosvětové epidemii tuberkulózy (TB) a úsilí eliminace tohoto onemocnění. 

Jedna třetina světové populace je v současné době nakažena tuberkulózou. Síť organizací a zemí bojujících s tímto onemocněním – Stop TB Partnership – každoročně organizuje tento světový den, aby zdůraznila rozsah této nemoci a poukázala na to, jak předcházet jejímu vzniku a jak ji léčit

Čtěte téma: Je očkování proti tuberkulóze zbytečné?

Povinné přeočkování proti TBC bylo v Česku zrušeno. Prý je málo efektivní a má mnoho vedlejších účinků. Neměla by se zrušit povinnost očkovat úplně? Je tuberkulóza stále hrozbou nebo jen strašákem minulosti?

24. březen každoročně připomíná den, kdy v roce 1882 Dr. Robert Koch odhalil příčinu tuberkulózy, tuberkulózního bacila, což byl první krok k diagnostice a léčbě tuberkulózy.

Do kampaně je zapojena Světová zdravotnická organizace (WHO), jež cíleně pracuje na tom, aby se do roku 2015 snížila prevalence TB a úmrtí na polovinu.

Téma letošního světového dne boje proti TB je Inovací k urychlení akce. Téma inovace zdůrazňuje potřebu hledání nových způsobů boje proti tomuto onemocnění. Letošní kampaň se soustředí na jedince, kteří našli nové způsoby zastavení šíření TB a mohou tak sloužit jako inspirace jiným.

Katalog nemocí: Tuberkulóza

Víte že: Ne každý člověk, který přijde do styku s nakaženým, musí nutně onemocnět…

Zdroj: WHO