Hlavní navigace

Nejhorší šlehačka ve spreji: ztužený palmový tuk, voda a chemie

9. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
TEST – Šlehačky ve spreji vypadají stejně, uvnitř se diametrálně liší. Některé jsou ze smetany, jiné z odstředěného mléka a další z tuku a vody. Test ukázal, kterou sprejovou šlehačku má cenu kupovat a jakým se vyhnout.

Server Vitalia.cz již před několika lety otestoval tzv. sprejové šlehačky dostupné na našem trhu. Ukázalo se, že šlehačku ve spreji uvaří výrobci i z vody. Změnilo se něco?

Galerie: Test šlehaček ve spreji (2014)

Spotřebitelský časopis dTest nyní porovnal pětadvacet šlehačkových sprejů nabízených v českých obchodech. A opět se potvrdilo, že leccos, co vypadá jako šlehačka, nejenže není vyrobeno ze smetany, ale dokonce ani z mléka, uvádějí autoři testu. Daní za pohodlí tak může být „šlehačka“ v podobě vody a palmového tuku.

Základ testovaných „šlehaček“: smetana, mléko i voda

Ostražitost se při nákupu těchto výrobků rozhodně vyplatí. „Neexistuje totiž žádné závazné pravidlo pro to, co se smí jako šlehačka prodávat. Ačkoli se sprejové šlehačky svou kvalitou velice liší, na první pohled mezi nimi není žádný rozdíl. A spoléhat se nelze ani na to, že vyšší ceně bude odpovídat vyšší kvalita,“ konstatuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

Kapucín šlehačka: směs k přípravě šlehačky rostlinného původu slazená. Složení: pitná voda, ztužený rostlinný tuk z palmových jader (18 %), cukr (7 %), stabilizátory: E 420 ii, E 463 a E 401, mléčné bílkoviny, emulgátory: E 472 e, sójový lecitin (E 322) a E 472 b, jedlá sůl, aroma, barvivo: E 160 a, propellant: E 942

Základ některých šlehaček ve spreji tvoří smetana s cukrem, stejně jako v případě domácí šlehačky. Ovšem s tím rozdílem, že příprava šlehačky doma se obvykle obejde bez přídatných látek. Jiné sprejové šlehačky jsou postaveny v lepším případě na odstředěném mléce, v tom horším na vodě. A palmojádrovém tuku.

Tyhle nebrat

Jako odstrašující příklad uvádějí autoři testu Kapucín Šlehačku. „Nejenže v ní nenajdete žádnou smetanu, v jejím složení nenarazíte ani na mléko. Potřebnou tučnost zde zajišťuje palmový tuk, který je navíc ztužený, což je v případě tohoto přirozeně tuhého tuku obtížně pochopitelné. Za vodu s tukem a plejádou potravinářské chemie jsme přitom zaplatili třetí nejvyšší cenu mezi pětadvaceti srovnávanými výrobky,“ uvádí Hana Hoffmannová.

Podobně na tom byly i další „vodové“ spreje, byť za ně utratíte o poznání méně: coop/Ranko Šlehačka s rostlinným tukem, Chanty Party, Lina či Globus/korrekt Sprejová šlehačka rostlinná.

Ačkoli by se mohlo zdát, že sprejové šlehačky bez smetany a mléka jsou vhodné pro alergiky, není tomu tak – obsahují totiž mléčnou bílkovinu.

Nejdražší šlehačka ve spreji dopadla nejlépe

Doporučení z pohledu kvality a výživy by podle časopisu dTest zasloužila pouze jediná ze srovnávaných šlehaček – Debic Dairy Cream without Sugar. Její cena je nejvyšší, má však nejčistší složení. Vedle takřka 100% obsahu smetany v ní najdeme už jen přídatné látky k udržení konzistence. Jako jediná se také obešla bez přidaného cukru.

Galerie: 10 potravin, v nichž byste cukr nečekali. Ale je tam

Šlehačky z odstředěného mléka

Někde mezi smetanovými šlehačkami a těmi vodovými stojí výrobky z odstředěného mléka. Mléčný podíl se u nich pohyboval mezi 57 a 68 %. V porovnání se smetanovými jsou sladší – obsahují víc cukru, tučnost v nich zajišťuje stejně jako u vodových palmojádrový tuk a jsou přibarvené karoteny. Je do nich také zapotřebí víc aditiv než do smetanových.

Vítěz testu: Debic Dairy Cream without Sugar – směs k přípravě šlehačky z vysokotučné smetany, neslazená. Složení:
smetana; hnací plyny: N2O, N2; emulgátor: E 471; stabilizátor: karagenan

Někdo může spatřovat pozitivum nesmetanových výrobků v jejich mnohdy nižší ceně, která je zhruba na dvou třetinách „opravdových“ šlehaček. Smetanový výrobek Albert Quality za 26,90 Kč však teorii, že kvalitnější produkt musí být zákonitě i výrazně dražší, popírá. Zvlášť s přihlédnutím k Dorlay Topping z mléka a rostlinných tuků, který se prodává za 45 Kč.

Důležitá je první položka ve složení

Při výběru sprejové šlehačky, která by se co nejvíce přiblížila té domácí, nezbývá než důkladně prostudovat složení. „Pokud se vám nechce číst celou etiketu, zaměřte se na první položku ve složení. Jestliže je jí voda, uvažujete o koupi výrobku, který nemá se skutečnou šlehačkou téměř nic společného. Pokud je na prvním místě mléko, zvažte, jestli je skutečně o tolik levnější než výrobek, který má na prvním místě smetanu. Rostlinné tuky nemají v opravdové šlehačce co pohledávat. V případě, že máte rádi sladkou šlehačku, vybírejte raději tu s cukrem než s glukózo-fruktózovým sirupem,“ doporučuje Hana Hoffmannová. Přehled testovaných šlehaček ve spreji najdete na webu dTestu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).