Hlavní navigace

Názory k článku Test na vlastní vbočený palec: Pomůžou vložky do bot?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 5. 2014 9:26

  Jan Vavrečka (neregistrovaný)

  Tohle jsou přesně ony "zdravotně nebezpečné" články, které pomíjejí zásadní skutečnosti.

  Vbočený palec především může ale nemusí být palec, jehož kloub je již postižený artrózou. K těmto dvěma významně různým stavům nelze v principu podat jedno nejlepší doporučení. To jako dát lidem stejné doporučení k léčbě průjmu i zácpy.

  Artrotický vbočený palec nikdo Dornovou ani jinou korekční metodou nenarovná. Jedině Hudini. U neartrotického vbočeného place o tom - alespoň teoreticky - lze uvažovat.

  Každý mechanický korektor palce je zatížen rizikem, že při "přetláčení" palce z jeho mechanicky rovnovážné polohy (vybočené polohy) dojde na okrajích kloubu k již přílišné kompresi chrupavky. Vznikne traumaticky indukovaná chondropatie, která pěkne bolí a může progredovat až ve vznik artrozy. Lze tedy stejně tak dobře palec rovnat, jako jej "přerovnat" a tím pěkně "zrychtovat". Jde o lidskou chybu aplikace korektoru, které je však velmi obtížné se v praxi vyhnout, pokud palec chcete skutečně rovnat do jiného směru. (Například přitahováním k nějaké dlažce.)

  Ta ortopedické stélka by teoeticky mohla fungovat lépe (méně násilně, protože dynamicky). Ovšem v 85% obuvi vám nepustí samotná kaple boty palec do směru, kam jej stélka při nášlapu možná vede. Prostě proto, že tomu mechanicky brání stěna boty. Takže posuzovat stélku bez toho, do jaké boty přijde je nesmysl už jenom z tohoto důvodu.

  Dornovu práci jsem nikdy nečetl. Zajímalo by mne ale na jaké skupině pacientů dosáhl Dorn signifikantních korekčních výsledků u vbočeného palce a jak dlouho se tyto výsledky udržely po ukončení provádění metody? Mnohem více než existence nějaké Dornovy metody, by nás měly nejprve zajímat Dornovy výsledky.

  Jinak plně souhlasím s panem kolegou Běhounkem. Ortopedi nejsou tak zlí, aby vás hnali pod nůž, pokud by existovalo úžasné jiné řešení, které by vám opravdu mohlo pomoci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).