Hlavní navigace

Těhotné, chcete nosit speciální odznak do MHD?

18. 3. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz / www.dpp.cz
Pražský dopravní podnik chystá novou kampaň. Má za cíl větší ohleduplnost k těhotným ženám cestujícím v MHD. Už teď je zřejmé, že nápad na speciální „placky pro těhotné“ vyvolá debatu.

Dopravní podnik hlavního města Prahy na svých stránkách oznámil, že připravuje novou kampaň. Má se zaměřit na míru ohleduplnosti cestujících pražské MHD vůči budoucím maminkám. Více: www.dpp.cz/anketa-v-tehotenstvi-mestskou-hromadnou-dopravou-jaky-je-pristup-spolucestujicich

Na uvedené adrese se také ženy mohou zapojit do ankety, která zkoumá zkušenosti těhotných v MHD. „Setkala jste se při cestování městskou hromadnou dopravou například s neochotou spolucestujících uvolnit vám místo k sezení? Uvítala byste možnost upozornit své okolí na blížící se miminko?“ ptá se dopravní podnik. Hlasování probíhá do pondělí 31. března 2014.

Odznak pro těhotné?

V rámci kampaně je zvažován nápad označit nastávající matky speciálním odznakem, jeho varianty si můžete prohlédnout v galerii:

Je pravda, že člověk občas váhá, zda jde o těhotnou nebo poněkud korpulentní dámu a neví, jak nebýt za hulváta či nezpůsobit faux pas. Odznak by usnadnil rozhodování: Pustit, či nepustit? Na druhou stranu je otázka, za budoucí matky budou chtít být takto označkované.

Jak poznat těhotnou ženu od obézní?

Prohlédněte si boty.

Žádná nastávající matka běžně nechodí na vysokých podpatcích. Spíš bude mít na nohách hodně pohodlné boty. Pokud má na sobě elegantní oblečení vhodné do kanceláře a k tomu divné boty, je to téměř sázka na jistotu.

Když budete sledovat nohy, zaměřte se na kotníky.

Drtivá většina těhotných má kotníky hodně oteklé.

Pro těhotné je typická kolébavá chůze.

Jen minimum z nich se ve vysokém stupni těhotenství pohybuje rychle, spíše se jen valí.

Stejně tak těhotenství doprovází únava a zhoršené dýchání.

Rostoucí plod totiž stlačuje matčiny orgány.

Všímejte si také toho, co si těhotná nese s sebou.

Časopisy pro maminky, tašky z „miminkovských“ obchodů jsou jasným signálem toho, že tato žena jí za dva.

Prohlédněte si její břicho.

Zatímco tuk je poněkud rozteklý, těhotenské břicho je kulaté a poměrně pevné. 

Více: Dilema v MHD: Těhotná, nebo jen tlustá?

Jak připomíná server iDnes (V Praze se uvažuje o odznacích pro těhotné, aby si mohly sednout v MHD), nejde o novinku. Těhotenské placky má Londýn, kde je podpořila například Kate Middleton, Vévodkyně z Cambridge. V České republice podobný nápad před sedmi lety prosazovala tehdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. „A dost tvrdě narazila. V městské dopravě, v čekárnách i ve frontách u pokladen chtěla těhotným ženám pomoci speciální kartičkou, kterou by budoucí maminky v případě potřeby ukazovaly. Stehlíkové kritici vyčítali populismus, říkali například, že těhotenství není nemoc, aby na ně musely matky dostávat speciální kartičku. Ministryně po několika měsících a po průzkumu v gynekologických ordinacích od nápadu upustila,“ uvádí iDnes a cituje exministryni: „Byla by nezodpovědnost dát prostředky do záměru, se kterým se ztotožnilo jen patnáct procent těhotných žen," uvedla Džamila Stehlíková.

Jak se nastávající maminky postaví k dnešnímu nápadu dopravního podniku? Mimochodem je celkem typické, že do diskuzí, které se již k tématu objevily na internetu, se zapojili spíše muži.

Napsali jsme k tématu: Dilema v MHD: Těhotná, nebo jen tlustá?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).