Hlavní navigace

Studie: Co se stane, když budete denně dávat seniorům Termix?

20. 11. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Šedesát osm českých seniorů se zúčastnilo studie, která zkoumala, jak moc ovlivní denní konzumace mléčného výrobku hladinu vitaminu D a vápníku v jejich krvi. Významně.

Nedávno realizovaná studie zaměřená na seniory měla zhodnotit, jak je v organismu starých lidí přítomen vitamin D, a to především v zimních měsících, kdy je jeho hladina obecně nižší. Dále také jak jsou na tom s příjmem vápníku a jak jejich organismus reaguje na příjem vápníku a vitaminu D.

Vitamin D získává organismus ze slunečního záření nebo z potravy. Jeho metabolismus v organismu je úzce spojen s metabolismem vápníku a fosfátů.

Jak seniory zásobit vitaminem D

„Ve spolupráci s Domovem pro seniory z Prahy Chodova jsme pro naši studii získali šedesát osm seniorů. Jedna ze dvou skupin po dobu pěti týdnů denně konzumovala mléčný výrobek obohacený o 5 µg vitaminu D a druhá skupina tvořila kontrolní soubor,“ řekl Petr Tláskal, lékař FN Motol, předseda Společnosti pro výživu, která studii organizačně zajišťovala.

Skupinu A tvořilo třicet tři seniorů a ti denně konzumovali mléčný přípravek Termix obohacený o 5 μg vitaminu D. Skupina B v počtu třicet pět seniorů uvedený přípravek stravy nekonzumovala.

Negativní dopady nedostatku vitaminu D

  • Aktivuje rozvoje osteomalacie, později osteoporózy, snadnější vznik zlomenin, snížení svalové síly, zvýšené riziko pádů.
  • Souvisí se vzestupem civilizačních onemocnění, zvláště kardiovaskulárních, nemocemi metabolického syndromu.
  • Zvyšuje riziko rozvoje nádorů trávicího traktu, rozvoj infekcí.
  • Nepříznivě ovlivňuje délku lidského života.

Odběry krve prokázaly zvýšení hladiny vápníku i vitaminu D

Obě skupiny seniorů konzumovaly stravu dle jídelníčku Domova. Po domluvě s ošetřujícím lékařem byly vyřazeny dva až tři měsíce před zahájením studie všechny přípravky s obsahem vitaminu D. U obou skupin byly před studií i po ní provedeny krevní testy ke zhodnocení hladiny 25 – hydroxyvitaminu D, vápníku a alkalické fosfatázy (ALP).

„Odběry krve prokázaly, že podávání a obohacení mléčného výrobku ve srovnání s kontrolní skupinou statisticky významně zvýšilo hladinu vitaminu D v séru. Ze studie bylo také patrné, že obohacení mléčného výrobku vitaminem D významně zvýšilo i hladinu vápníku. Současně to vedlo i k signifikantnímu snížení hodnoty alkalické fosfatázy, což nepřímo nasvědčuje na stabilizaci kostní struktury,“ popisuje výsledky studie Petr Tláskal.

Odborná spolupráce

MUDr. Petr Tláskal, CSc. – vedoucí studie

Je vedoucím lékařem oddělené léčebné výživy a předseda Nutričního týmu ve FN Praha Motol. Současně je předsedou Společnosti pro výživu (SPV). Petr Tláskal dlouhodobě pracoval na I. dětské klinice FN v Praze Motole. 

Zkušenosti s klinickou výživou získal při ročním studijním pobytu v Hospital Necker – pařížské dětské nemocnici a později při pracovním pobytu v nemocnici Argenteuil, Francie. Je autorem řady publikací, článků, přednášek, které se vztahují k problematice výživy.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).