Hlavní navigace

Sexistická provokace genderově nekorektního píšícího

5. 2. 2010

Sdílet

KOMENTÁŘ – Genderově vyvážené vyjadřování nejen na školách, ale i na úřadech a při jakémkoli veřejném projevu prosazuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Nechalo si kvůli tomu zpracovat osmdesátistránkovou příručku, jak na to.

A aby ministerstvo samo nebylo pozadu, změnilo podle své vlastní příručky web, takže v hlavní navigaci www.msmt.cz už nenajdete sekce STUDENTI, PEDAGOGOVÉ nebo SPORTOVCI. Nově jsou tam genderově správné odkazy STUDUJÍCÍ, VYUČUJÍCÍ a SPORTUJÍCÍ. Mluvčí úřadu Kateřina Böhmová připustila, že provést takovou změnu dalo lidem z ministerstva pořádnou fušku.

Původně jsem chtěl napsat, že to fušku dalo úředníkům, ale včas – a správně – jsem se zarazil. Úředník je přece rodu mužského a jak by k tomu přišly úřednice. Na ministerstvu je jich jistě dost a dost, možná víc než mužů. Snad ke genderové vyváženosti postačí množné číslo od slova ČLOVĚK, protože na synonymum ÚŘEDNÍKA rodu středního nějak nemohu přijít.

gender

Český veřejný prostor prý trpí masivním podceňováním žen. „Lékař má lepší image než lékařka, kuchař je důstojnější název než kuchařka a učitel má v obecném povědomí vyšší status než učitelka,“ konstatují autorky – pardon, píšící – příručky. Ano, pokud si vzpomenu na kuchařky v jídelně naší ZŠ Makarenkovo náměstí v Pardubicích, image u nás žáků měly skutečně horší než kuchaři. A učitelky? Ty také.

Jenže za to nemohlo žádné genderově nesprávné vyjadřování a masivní podceňování žen. Kuchařky nám plácaly na talíř kusy tlustého masa s čímsi hnědým, co se vydávalo za omáčku, a to se potom těžko udržuje skvělá image. Nepamatuji si na žádného hysterického učitele, zato učitelek s pocuchanými nervy jsem zažil nepočítaně.

Čtěte téma: Proč ženy přežívají muže?

Pozor - genderově nevyvážené ankety! Otázka pro ženy: Cítíte se „jazykově“ diskriminovány?

Právě v době, kdy jsem chodil na základní školu, jsme se jako prvňáčci učili číst z knížek, které – podobně jako dnešní příručka ministerstva školství – bořily zavedené mýty o ženách coby křehčím a méně průbojném pohlaví. Vzpomínám si na obrázky odvážných traktoristek, kombajnérek, kosmonautek, řidiček a pilotek, které neohroženě budovaly naši vlast. Čert ví, jak by se jejich zaměstnání dnes řeklo genderově správně, ale ministerská příručka mi tu dobu nepříjemně připomíná.

Pro ženy i pro muže je tu střední rod

Ono totiž ohýbat násilím vyjadřování lidí jenom proto, aby bylo genderově správné, asi nebude zrovna tím nejlepším způsobem, jak potlačit „masivní podceňování žen“. Spíš naopak. Schválně si zkuste napsat nějaký text a potom všechna životná podstatná jména rodu mužského a ženského vyměnit za synonyma rodu středního. Zkuste si ten text po sobě přečíst, nebo ještě lépe – zkuste ho přečíst někomu jinému, kdo o vašem experimentu neví. Asi si o vás pomyslí, že jste se zbláznili.

Otázka pro muže: Vadilo by vám, kdybyste byli v rámci skupiny oslovováni např. vážené kolegyně?

Jako novinář bych se měl spíš zajímat, jak dlouho trvala práce na tak šílené příručce, kolik lidí ji psalo, kdo jim tu práci zadal a kolik nás, daňové poplatníky (tedy nás, platící daně) tahle legrace stála. Zda se bude paní ministryně vyjadřovat v souladu s touto příručkou a v dopise českým reprezentantům, na zimních olympijských hrách ve Vancouveru napíše oslovení „Vážení a milí sportující“. Co tomu řeknou sportovci.

Na webu ministerstva se v úvodu k příručce píše, že dosud neprošla jazykovou úpravou. „Po dokončení korektury bude na těchto stránkách přístupná nová verze příručky,“ slibuje úřad. Zřejmě to ještě bude boj – co když korektorující nebude genderově uvědomělý/-á?

Výzva pro čtenářky a čtenáře, prostě pro vás všechny: Znáte nějaká kuriózní genderově správná označení? Napište je do diskuze pod článkem!

Foto: www.msmt.cz

Autor článku

Zakladatel serveru Vitalia.cz a jeho šéfredaktor v letech 2008 až 2009

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).