Hlavní navigace

Proč ženy přežívají muže?

30. 9. 2009

Sdílet

Pro muže je to možná smutná statistika: Ze 77 lidí, kteří se dožili 110 a více let, je 68 žen. A to přesto, že se každoročně narodí více chlapců než dívek. Čím to je? Žijí ženy zdravěji? Nebo méně riskují?

Nebezpečná léta

Rozdíly v úmrnosti začínají mezi 20 až 24 rokem, kdy je u mužů šestkrát pravděpobnější, že budou zavražděni a pětkrát pravděpodobnější, že zemřou při dopravní nehodě, napsal americký týdeník Newsweek.

Sport-relax-Outdoor (sport)-behani

Další příčinou, proč muži příliš netrhají rekordy v dlohověkosti, je testosteron. Tento mužský hormon zvyšuje hladinu špatného cholesterolu (tzv. LDL) a snižuje hladiny dobrého cholesterolu (HDL), zatímco estrogen dělá pravý opak. K tomu se přičítá i fakt, že většinu mužů příliš zdravý životní styl nezajímá a rádi si dopřejí pochoutky, které jim nesvědčí.

Čtěte téma: Chcete chodit v tílku? Posilujte paže

Ať už je to vražda, sebevražda, nebo nehoda, u mužů je pětkrát vyšší pravděpodobnost, že je o život připraví střelná zbraň. Pokud jde o vážné nemoci, muže více postihuje rakovina a srdeční choroby, zatímco ženy více trpí chronickým onemocněním jako je artritida, osteoporóza nebo autoimunitní onemocnění.

Za vyšší věk u žen mohou také emoce. Ženy si je více připouští a dokáží s nimi lépe pracovat. Muži naproti tomu více ignorují svoje pocity a také příznaky deprese. To má za následek, že u mužů ve věku 75 až 79 je devětkrát větší pravděpodobnost, že spáchají sebevraždu. 

Čtěte téma: Pozor, psychiatr nekouše

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).