Hlavní navigace

Šedivění vlasů urychlujeme sami

10. 6. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Stárnutí se projevuje mnoha faktory. Nejčastější vizuální příznaky, které jsou s ním spojovány, jsou vrásky a šedivé vlasy. Jedná se o přirozený proces, který někoho potká třeba již před třicátými narozeninami, jiného v padesáti i později. Šedivé vlasy totiž nejsou jen známkou stáří. Důležitá je genetika, ale také životní styl.

Proč nám šediví vlasy

Šedivé vlasy vznikají v důsledku ubývání pigmentu, tzn. barviva vlasů, které se tvoří v melanocytech (pigmentových buňkách) vlasových kořínků. „Nejčastěji kvůli procesu stárnutí dojde ke zpomalení, omezení nebo až zastavení produkce melaninu,“ vysvětluje dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology. 

Kdy šedivění nastane, je ale velmi individuální záležitost: „Dochází k němu z části kolem třicátého roku života, u někoho i dříve. Ve čtyřiceti letech už většina lidi pozoruje nějaké šedivé vlasy. Věk začátku šedivění podmiňuje především predispozice. Stejně jako třeba vypadávání vlasů. Pokud tedy maminka nebo tatínek objevili první šediny ve třiceti letech, pak se bohužel brzké šediny nevyhnou ani vám,“ říká lékařka.

Na vzniku šedin se může podílet i každodenní UV záření. Ukazatelem je i etnicita. U bělošské populace se první šediny zpravidla objevují okolo 35. roku života. Asijské národy či černoši pak mají první šediny okolo 45. roku.

Cigarety i nedostatek vitamínů „pomáhají“ šedinám

Lékařka upozorňuje, že kromě genetiky může rychlejší šedivění způsobit i zlozvyk kouření. Nikotin totiž snižuje produkci melaninu.

Roli hraje i výživa a další vlivy: „Ovlivňujícími faktory mohou být anémie nebo nedostatek vitamínů B6 a B12 či vitamínů D a E. Rizikovým faktorem může být i porucha štítné žlázy či některá vrozená, vzácná genetická onemocnění,“ dodává Lucia Mansfeldová.

Naopak ono známé „šedivění ze starostí“ je dost možná jen rčení.

„Já z tebe jednou zešedivím“

Toto můžeme často slyšet s tím, že šediny jsou projevem velkého stresu. „Stále nejsou jasné důkazy, zda se jedná o mýtus, či nikoli. Mnoho legend například tvrdí, že Marii Antoinettě prý noc před její popravou zešedly všechny vlasy. Dále je znám případ kapitána Moodyho, kterému se povedlo velmi náročně přistát poté, co letadlo, které pilotoval, vletělo do sopečného oblaku. Následkem stresu v krátkém čase zešedivěl,“ popisuje doktorka Mansfeldová s tím, že některé studie zvažují účinek hormonu norepinefrinu, který se v těle vylučuje vlivem intenzivního stresu:

Tento hormon poškozuje kmenové buňky hrající klíčovou roli v obnově pigmentu ve vlasových folikulech. Objevuje se i varianta, ze účinkem stresu vypadnou pigmentované vlasy a zůstanou bílé, což se projeví rychlým zešedivěním (tzv. canities subita). Není jisté, zda k tomu muže dojít během hodin, ale v průběhu několika dní a týdnů nejspíš ano,“ říká lékařka.

Žádné studie nicméně zatím nepotvrdily, že by stres mohl být hlavním důvodem šedivění vlasů. Zřejmě může u jedinců, kteří mají genetické dispozice k šedivění, celý proces urychlit. Tomu odpovídá i další fakt, že vlasy se nestávají šedivými, ale šedivé rostou. Pokud si šedivý vlas vytrhneme, tak na jeho místě vyroste opět šedivý vlas.

Faktory ovlivňující šedivění vlasů

  • věk – ubývání pigmentu
  • genetika – dědičné sklony k šedinám
  • každodenní UV záření
  • etnicita – šediny se dříve objevují u bělošské populace
  • kouření – nikotin totiž snižuje produkci melaninu
  • anémie – chudokrevnost
  • nedostatek vitamínů B6 a B12 či vitamínů D a E
  • poruchy štítné žlázy
  • některá vrozená genetická onemocnění
  • nejasný je vliv stresu

Šedivé vlasy nejsou známkou stáří

Mnoho lidí má pocit, že šedivění je znak toho, že jsme již tělesně staří. Především pak, pokud máme šedivé vlasy již kolem třicátého roku. Jedná se ale spíše o vizuální stárnutí. Nemoci, které se často projevují ve vyšším věku, nemají se šedivěním nic společného.

Dříve byly šediny, především u žen, často „zakrývané“ barvami a přelivy, současným trendem se stává spíše barevná přirozenost. I mnoho žen dnes přestává své šediny zakrývat.

Šedé vlasy zkrátka nejsou žádná tragédie. A pokud nechceme tomuto procesu vyloženě nahrávat, platí běžná pravidla zdravého životního stylu.

„Šedivění nelze zastavit, k mírnému zpomalení může přispět zdravá výživa s dostatkem vitamínů, minerálů, nebo i některé vlasové produkty s kofeinem a niacinamidem,“ dodává Lucia Mansfeldová.

Vnímáte šedé vlasy jako známku stárnutí?

Odborná spolupráce:

MUDr. Lucia Mansfeldová

Dermatoložka z Perfect Clinic Dermatology. Lékařka s atestací v oboru dermatovenerologie a v oboru korektivní dermatologie, absolvovala kurz dermatochirurgie, pracuje také na Dermatovenerologickém oddělení FN Motol.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.