Hlavní navigace

Samoobsluhy slaví 55 let. Ale postupně zanikají

9. 6. 2010

Sdílet

Největší revoluce v malobchodě, tak by se dal nazvat „vynález“ samoobslužného prodeje. První česká – tehdy československá – sámoška otevřela právě před 55 lety. První československou samoobsluhou byla prodejna na pražském Žižkově. V Husitské ulici začala prodávat v červnu 1955. Retro: Mléčný bar, mandl, bramborárna … Nepodléhejme nemístné nostalgii, po některých obchodech a „službách“ socialistického střihu se nám opravdu stýskat nemusí. Jiných je škoda. Třeba takový mléčný bar… 

Největší revoluce v malobchodě, tak by se dal nazvat „vynález“ samoobslužného prodeje. První česká – tehdy československá – sámoška otevřela právě před 55 lety.

První československou samoobsluhou byla prodejna na pražském Žižkově. V Husitské ulici začala prodávat v červnu 1955.

Retro: Mléčný bar, mandl, bramborárna …

Nepodléhejme nemístné nostalgii, po některých obchodech a „službách“ socialistického střihu se nám opravdu stýskat nemusí. Jiných je škoda. Třeba takový mléčný bar… 

V Brně byla první samoobsluha potravin, na rohu Koliště a Křenové, otevřena v roce 1955. Ve větším měřítku byly v socialistickém Československu samoobsluhy zaváděny až od let 1958–1959.

Podle Wikipedie byla například v Liberci byla první samoobsluha s potravinami s názvem Dunaj otevřena v roce 1958, stejně jako první samoobslužná drogerie a jako první samoobsluha potravin v Blansku.

V posledních letech jsou ale klasické „sámošky“ postupně likvidovány super- a hypermarkety. Podle informací serveru Aktuálně.cz z letošního dubna jsou v České republice již jen čtyři větší města bez hypermarketu, zatímco menší samoobsluhy nevydrží jejich konkurenci a končí.

Kde se dobře nakupuje? Na trhu!

Čtěte téma: Trh jako společenská událost

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).