Hlavní navigace

Vážení čtenáři,

20. 9. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
dnešní článek je bohužel posledním textem PhDr. Tomáše Nováka. Z původně jednorázové konzultace odborné problematiky vznikla dlouholetá spolupráce a neuvěřitelných 350 článků publikovaných na serveru Vitalia.cz.

PhDr. Tomáš Novák vystudoval psychologii na filozofické fakultě tehdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Titul PhDr. získal na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po celou svoji odbornou praxi se věnoval poradenství, zaměřoval se zejména na otázky související s manželstvím, vztahy, rodičovstvím. Nabyté zkušenosti dokázal srozumitelným způsobem předat dál prostřednictvím mnoha knih i článků.

Osobně jsme se nikdy nepotkali, přestože jsme spolupracovali mnoho let. Ale díky jeho článkům mám pocit, jako bych ho znala. Věřím, že svým způsobem uvažování, znalostem, empatii i schopností danou věc pojmenovat a přiblížit ovlivnil nejen mě, ale i stovky a tisíce svých klientů a čtenářů.

Jeden z těchto příběhů si můžete přečíst i na Vitalia.cz. S laskavým svolením protagonistky a autorky následujících řádků připojujeme její osobní poděkování a vzpomínku klientky na dr. Nováka:

„Chtěla jsem toho napsat tolik, všechna slova váznou a zbývá jedno velké DĚKUJI. Děkuji, pane doktore Tomáši Nováku, za všechno, co jste mi kdy řekl a pomohl mi svým klidem a životním nadhledem. Děkuji za sebe, bylo mi ctí se s Vámi vídat, vím, že jistě nejsem sama, že takových jsou určitě tisíce a tisíce.

Vaše: ‚Neřešte to, co sama nezměníte‘, mi zní v uších a zůstane navždy. Moc mi chybíte, včera jsem na Vás čekala, vařila Vám černý čaj, protože kávu jste nechtěl. Prosím, držte mi tam nahoře flek, jednou se určitě znovu potkáme, zkusím psát a otevírat lidem oči. Vy jste to věděl. 

Strach a úzkost a deprese z toho nevede k plnohodnotnému životu. Mezitím, co se trápíme, život utíká, málokdo to ví. Rozvody a rozvodové pře o děti také nikam nevedou, zatímco se manželé přou, kdo kdy jaké křivdy způsobil, děti rostou. A až vyrostou, budou si pamatovat své rodiče jako ty, kteří se hádají jako děti, a možná i proto své děti mít nebudou.

Pane doktore, budete mi chybět, moc mi chybíte. Zkusím lidem opakovat pár jednoduchých životních mouder, aby si uvědomili, že život je od slova žít – například. Že minulost se stala, ale už se nikdy nevrátí, teď je teď, a kdyby vždycky bylo jako teď, tak je vlastně báječně. 

Děkuji, že jste byl pár chvil v životě i pro mě. Pavla Sedláková“

Poslední článek dr. Nováka končí slovy: „Závěrem trochu optimismu… Co nás nezabije, to nás posílí.“ Říká se tomu ironie osudu, ale snad toto heslo můžeme brát i jako vzkaz pana doktora jeho čtenářům.

Děkujeme

Lenka Krbcová

Pod textem najdete přehled deseti nejčtenějších článků dr. Nováka publikovaných na serveru Vitalia.cz během let 2012–2021.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).