Hlavní navigace

Ročně umře na následky úrazů 150 dětí, počet může snížit kvalitní prevence

24. 4. 2009

Sdílet

„Na následky úrazů umře v České republice 150 dětí ročně, přitom nejvíce úrazů děti utrpí doma a ve škole. Odborníci proto kladou důraz na opatření, která zvýší bezpečnost dětí v tomto prostředí,“ řekl ředitel společnosti Dětství bez úrazu Jiří Kostner. „Pokud by se podařilo zabránit dětským úrazům, snížila by se úmrtnost dětí o polovinu,“ uvedl Kostner. K nejčastějším úrazům malých dětí patří popáleniny a opařeniny, úrazy elektrickým proudem, otravy, pády ze schodišť a oken. Starší děti a…

„Na následky úrazů umře v České republice 150 dětí ročně, přitom nejvíce úrazů děti utrpí doma a ve škole. Odborníci proto kladou důraz na opatření, která zvýší bezpečnost dětí v tomto prostředí,“ řekl ředitel společnosti Dětství bez úrazu Jiří Kostner.

„Pokud by se podařilo zabránit dětským úrazům, snížila by se úmrtnost dětí o polovinu,“ uvedl Kostner. K nejčastějším úrazům malých dětí patří popáleniny a opařeniny, úrazy elektrickým proudem, otravy, pády ze schodišť a oken. Starší děti a dospívající mládež se často poraní při adrenalinových sportech, používání zábavní pyrotechniky, lezení po vagonech nebo sloupech elektrického napětí.

„Varné konvice, horké sporáky, pánve s omastkem a elektrické zásuvky jsou věci, které jsou nejčastěji příčinou úrazu. Přitom leckdy stačí jen být opatrnější a udělat maličkost, aby se zranění dítěte zabránilo. Varnou konvici můžeme postavit dál od okraje kuchyňské linky, pánev s omastkem položit do takové vzdálenosti, aby na ni dítě nedosáhlo, zásuvky zabezpečit krytem, zkontrolovat, zda je zavřené okno, a hlavně nenechávat dítě bez dozoru,“ řekl Kostner.

Zvláště popáleniny a opařeniny jsou pro malé děti velmi nebezpečné. „Stačí, když na sebe vylijí horkou vodu, nemusí být ani vařící, a neštěstí je hotovo. Popáleniny a opařeniny na pěti až deseti procentech těla už mohou být pro děti předškolního věku kritické,“ řekl. Doplnil, že je také nutné pečlivě schovávat chemikálie a léky.

Uvedl, že se Česko inspirovalo švédskou preventivní kampaní, která začala už v 50. letech 20. století. Ve Švédsku, které je srovnatelné počtem obyvatel a dětí s Českem, umře následkem úrazů méně než 100 dětí ročně. „Máme ještě co dohánět. Je to běh na dlouhou trať,“ řekl Kostner.

Dodal, že na internetových stránkách www.uraznenina­hoda.cz najdou zájemci podrobnosti o rizikových místech i situacích a rady, jak zraněním předcházet. Další informace jsou na stránkách www.zesvedska­prodecka.cz. Zájemci si odsud mohou stáhnout i brožuru Bezpečný domov, kde najdou rady, jak zabránit nejčastějším dětským úrazům včetně návodu na první pomoc.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).