Hlavní navigace

Ročně umře na následky úrazů 150 dětí, počet může snížit kvalitní prevence

24. 4. 2009

Sdílet

„Na následky úrazů umře v České republice 150 dětí ročně, přitom nejvíce úrazů děti utrpí doma a ve škole. Odborníci proto kladou důraz na opatření, která zvýší bezpečnost dětí v tomto prostředí,“ řekl ředitel společnosti Dětství bez úrazu Jiří Kostner. „Pokud by se podařilo zabránit dětským úrazům, snížila by se úmrtnost dětí o polovinu,“ uvedl Kostner. K nejčastějším úrazům malých dětí patří popáleniny a opařeniny, úrazy elektrickým proudem, otravy, pády ze schodišť a oken. Starší děti a…

„Na následky úrazů umře v České republice 150 dětí ročně, přitom nejvíce úrazů děti utrpí doma a ve škole. Odborníci proto kladou důraz na opatření, která zvýší bezpečnost dětí v tomto prostředí,“ řekl ředitel společnosti Dětství bez úrazu Jiří Kostner.

„Pokud by se podařilo zabránit dětským úrazům, snížila by se úmrtnost dětí o polovinu,“ uvedl Kostner. K nejčastějším úrazům malých dětí patří popáleniny a opařeniny, úrazy elektrickým proudem, otravy, pády ze schodišť a oken. Starší děti a dospívající mládež se často poraní při adrenalinových sportech, používání zábavní pyrotechniky, lezení po vagonech nebo sloupech elektrického napětí.

„Varné konvice, horké sporáky, pánve s omastkem a elektrické zásuvky jsou věci, které jsou nejčastěji příčinou úrazu. Přitom leckdy stačí jen být opatrnější a udělat maličkost, aby se zranění dítěte zabránilo. Varnou konvici můžeme postavit dál od okraje kuchyňské linky, pánev s omastkem položit do takové vzdálenosti, aby na ni dítě nedosáhlo, zásuvky zabezpečit krytem, zkontrolovat, zda je zavřené okno, a hlavně nenechávat dítě bez dozoru,“ řekl Kostner.

Zvláště popáleniny a opařeniny jsou pro malé děti velmi nebezpečné. „Stačí, když na sebe vylijí horkou vodu, nemusí být ani vařící, a neštěstí je hotovo. Popáleniny a opařeniny na pěti až deseti procentech těla už mohou být pro děti předškolního věku kritické,“ řekl. Doplnil, že je také nutné pečlivě schovávat chemikálie a léky.

Uvedl, že se Česko inspirovalo švédskou preventivní kampaní, která začala už v 50. letech 20. století. Ve Švédsku, které je srovnatelné počtem obyvatel a dětí s Českem, umře následkem úrazů méně než 100 dětí ročně. „Máme ještě co dohánět. Je to běh na dlouhou trať,“ řekl Kostner.

Dodal, že na internetových stránkách www.uraznenina­hoda.cz najdou zájemci podrobnosti o rizikových místech i situacích a rady, jak zraněním předcházet. Další informace jsou na stránkách www.zesvedska­prodecka.cz. Zájemci si odsud mohou stáhnout i brožuru Bezpečný domov, kde najdou rady, jak zabránit nejčastějším dětským úrazům včetně návodu na první pomoc.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).