Hlavní navigace

Reiki: Něco mezi nebem a masáží

2. 2. 2010

Sdílet

UVNITŘ FOTOGALERIE – Necelou hodinu jsem bez hnutí ležela na lůžku. Terapeutka stála nade mnou, ruce roztažené a volně dýchala. Přestože se mě nedotýkala, cítila jsem, jak mnou proudí energie. Po terapii mi bylo nádherně a cítila jsem se uvolněná. Nikdy bych nevěřila, jak silně může působit tato „masáž“ téměř bez dotyku.

Nezasvěcenému může reiki opravdu připadat jako něco nepochopitelného. Reiki je léčitelská metoda vycházející z východních filozofií. Nebo také jakási univerzální energie, která s námi neustále pracuje. Pokud ji umíme přijmout v té nejširší míře a soustředěně ji používáme, může nám pomoci. Zbavit nás bolestí, stresu a třeba i vyléčit. Terapeutka EVA HYNKOVÁ z Centra trvalého zdraví Cordeus však upozorňuje, že reiki v žádném případě nenahrazuje lékaře: „Reiki urychluje regeneraci. Pomáhá jako doplňková léčba, ale například zlomenou nohu nespraví.“ 

Terapeut je však pouze prostředníkem, který umí s touto energií pracovat. Nepředává nám tedy vlastní energii. Jeho působením se zprůchodní čakry, tedy energetická centra v našem těle. Námi začne proudit energie, která se tak dostane ke všem orgánům. Ty začnou fungovat tak, jak mají a nemoci ustupují.

Říká se, že nemoci vznikají v naší hlavě. Reiki uvolňuje i naše myšlenky a po jejím absolvování můžeme změnit přístup k životu i životní styl. Dokonce se prý harmonizuje naše aura. Ano, člověk nezaložený esotericky si může poklepat na čelo.

Pro někoho zavání reiki šarlatánstvím, vědecké výzkumy jeho účinnost nepotvrdily, má ale řadu stoupenců, kterým subjektivně pomáhá. V současnosti existuje řada škol a seminářů, takže není jednoduché se v jejich nabídce zorientovat.

Anketa

Budí ve vás reiki důvěru?

Léčivá životní energie? Zase nějaký módní hit

REIKI

Zatím jsem vyzkoušela nejrůznější masáže a terapie, kdy mi terapeuti či masérky pokládali na tělo ruce, kameny, bahna všech možných barev, ale na reiki jsem byla opravdu zvědavá.

Terapeutka pustila relaxační hudbu, já jsem si rozpustila vlasy, aby mě netlačil culík, a oblečená jsem si lehla na masérské lůžko. Eva Hynková, stojící u mé hlavy, nejprve požádala o vesmírnou energii a energii země, zatímco já netrpělivě čekala, co se bude dít. Na pokyn jsem zavřela oči. Vzpomněla jsem si na příjemnou masáž hlavy, ale spánků se tentokrát nikdo nedotýkal. Vlastně se mě nikdo vůbec nedotýkal. Přesto jsem cosi tušila. Tělem se mi opravdu rozlévala energie, podivně mě mrazilo i hřálo a musím přiznat, že pocit to nebyl vůbec nepříjemný.

Náhle jsem pocítila teplo v oblasti břicha a močového měchýře. Ze zvědavosti jsem pomalu otevřela oči. Terapeutka nade mnou stála jako kouzelník, oči měla zavřené a dlaně několik centimetrů nad zmíněnou oblastí. Po chvíli se mě dotkla, jako by chtěla energii uzemnit. Netlačila, dotek byl velice jemný.

Následně ošetřila moje nohy, chodidla a vrátila se zpátky k hlavě. „Jste naprosto vyčerpaná. Měla byste si na několik dní odpočinout!“ varovala mne po terapii, stejně tak, jako by asi varovala každého pracujícího člověka v dnešní době. „Nejraději bych zůstala jen u vaší hlavy, kde by bylo potřeba uvolňovat nejvíce,“ dodala.

Tlaková terapie: „Bowen“ vás znovu vrátí do hry

Jednou a dost nestačí

Terapeut se vás při reiki téměř nedotýká, nebo jen velice zlehka, přesto máte pocit, jako byste absolvovali běžnou masáž. Po terapii jste uvolnění a naprosto odpočatí. Tento pocit mi vydržel až do druhého dne, kdy jsem se vrátila do pracovního procesu a spěchala z jedné schůzky na druhou a pak proseděla hodiny shrbená u počítače. Opět stres, opět psychické vypětí. Trochu se mi po reiki zastesklo. 

„Každý člověk reaguje jinak. Někomu se může ulevit okamžitě, ale jinému se může po reiki udělat hůř. Tak je to ovšem s každou terapií a masáží,“ říká Eva Hynková a dodává, že tady platí  totéž, co u ostatních terapií: ani reiki nestačí absolvovat jen jednou. Terapeuta je třeba navštívit víckrát, aby vám reiki skutečně pomohlo a efekt byl dlouhodobý. Eva Hynková doporučuje jednou týdně po dobu několika měsíců. „Pokud někdo přijde ze začátku v jednom týdnu častěji, třeba čtyřikrát, tak pak už většinou stačí udržovací terapie jednou za měsíc. Pochopitelně záleží na problému, s jakým klient přijde.“

Co všechno reiki léčí?

Reiki pracuje na všech úrovních člověka – na fyzické i psychické. Terapii je možné kombinovat se všemi klasickými a alternativními léčebnými metodami. Pomáhá při bolestech pohybové soustavy, detoxikuje (při reiki terapii je potřeba hodně pít), uvolňuje a zbavuje stresu. Reiki je ideální regenerace.

Trápí vás chronický problém? Vyzkoušejte čínskou medicínu

Foto: Ivana Dvorská

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).