Hlavní navigace

První dny ve školce - hra nervů

1. 9. 2010

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Okamžik očekávaný i obávaný je zlomem v životě celé rodiny. Každé dítě a každý rodič ho zvládá jinak. Někde proběhne bez problémů, nebo dokonce radostně, jinde dojde na slzy a výčitky.

1. září je pro mnohé zlomovým datem. Vedete svou ratolest poprvé do školky. Slzy, lítost, smutek, vztek, ale i radost a nová přátelství, která někdy vydrží až do dospělosti. To vše je mateřská školka. Často to však začíná slzavým údolím a váháním rodičů: „Udělali jsme dobře? Je to vůbec nutné?“

Čtěte téma: Jak dostat dítě do mateřské školky?

Těžko. Stoprocentní jistotu budete mít jen s předškolákem. Jinak je to jen sázka do loterie.

Teorie je pěkná věc…

Každé dítě je individuální, můžeme si myslet, že víme, jak se zachová, a ono je pak všechno jinak," říká ze zkušenosti učitelka mateřinky Iva Němečková, která pracuje s nejmenšími žáčky školky už 27 let. "Jednotný nebo univerzální návod asi není. Radím všem: proberte s dítětem školku doma, řekněte mu, co ho tam čeká. Seznamte ho s prostředím ve školce, s učitelkami, s kamarády, které už zná třeba ze hřiště za domem. Nic víc se asi poradit nedá.“ 

Vědí, jak na nás...
Autor: Isifa.cz

Vědí, jak na nás…

Nicméně „dobrých rad“ asi uslyšíte plno ze všech stran. Určitě není dobré strašit dítě školkou ani paní učitelkou. Snažte se ratolest spíš nalákat, třeba na to, že ve školce mají nové hračky a pozná tam spoustu kamarádů. Také se naučí nové písničky a hry, které rozhodně musí pak naučit i vás. Podle psychologů je třeba dítě na školku připravit jednak rozmluvou a jednak několika návštěvami školky ještě před nástupem do ní.

Psychologové mají své teoretické rady, mezi ně patří několik zásadních věcí nebo spíše vět, které byste prý říkat neměli:

  • Počkej, ve školce, to si tě paní učitelka srovná!
  • Uvidíš, jak se ve školce naučíš dojídat!
  • Mně se ve školce taky nelíbilo a přežil/a jsem to.
  • Jestli to tady vydržíš bez slziček, přijdu pro tebe s dárkem!
  • Já musím do práce, ty musíš do školky, to je prostě fakt!

Co se týká těchto „zakázaných“ vět, osobně nesouhlasím s posledními dvěma. V případě mé dcery zmíněná věta o dárcích pomohla. Samozřejmě, všeho s mírou. Ale občas nějaká maličkost opravdu nikomu neublíží.

Věta poslední mně a mojí dceři pomohla. Obyčejně jsem jí vysvětlila, že táta a máma musí vydělávat korunky na živobytí a proto musíme do práce a ona nemůže zůstat sama doma. Půjde proto mezi ostatní děti, které jsou na tom stejně. Zabralo to hned ten den. Takže obě zmíněné věty bych naopak doporučila!

Čtěte téma: Maminko, chci chodit do školky… Zapomeň!

Máte malé dítě a chcete ho dát do školky? Možná vás čekají problémy. Školka nemusí vaše dítě přijmout.

Zvládne to? Klid, zvládne

Rodiče mají často obavy, jestli není na školku příliš brzy, jestli to jejich dítě „zvládne“. Co by tedy měli ovládat mrňousové před vstupem do kolektivu? „Takovou tu základní sebeobsluhu," říká učitelka Iva Němečková. "To znamená, že se musí samo obléknout, říci si, že se chce vyčůrat, najíst se…“

Nakonec nebude tak zle
Autor: Agentura SXC

Nakonec nebude tak zle

A co je nejčastější slabinou, která může pobyt dítěte ve školce komplikovat? „V současné době je to mluvení. Mnohdy bychom potřebovaly překladatele. Určitě se to dá připsat dnešní uspěchané době, kdy rodiče nemají tolik času na to, aby se dětem věnovali, a raději jim pustí DVD,“ konstatuje zkušená učitelka. „My se proto snažíme číst denně, učit děti říkanky a písničky, částečně vlastně nahradit to, co doma nemají,“ upřesňuje.

Lesní školky: suchý záchod, voda v barelech a na malou do křoví

Ministerstvo školství povolilo od září jednu zkušební lesní mateřskou školku, ve které se děti celý rok pohybují pouze venku. Má to ale určitá úskalí, o kterých se příliš nemluví. 

Jaké budou první dny?

Pokud to hned od začátku nepůjde bez slz, a věřte, že asi nepůjde, nevěšte hlavu. Dítě netrestejte a hlavně neustupte! Nenechávejte ho doma, pokud bude plakat už u snídaně. Snadno vycítí, že tady je vaše slabina, a bude to jen horší. Zkušenosti říkají, chce to čas. Hodně mluvte, mluvte a zase mluvte. Doma si čtěte, zpívejte to, co ve školce. Chtějte, aby vás dítě naučilo novou říkanku či písničku. Choďte ráno do školky s nějakým kamarádem či kamarádkou, nebude jim společně tak smutno.

  • Vstaňte včas, abyste neměli s prckem stres, že hned první den přijdete pozdě.
  • Po snídani oblečte dítě do pohodlných věcí, které je nebudou znervózňovat. Třeba džíny, které škrtí, mu na psychice opravdu nepřidají.
  • Vezměte s sebou oblíbenou hračku, plyšáka, auto nebo panenku.
  • Ve školce se rozlučte krátce, dejte si pusu a odejděte s tím, že si zamáváte z okna. Nedávejte najevo svůj neklid nebo slzy. Pokud začnete brečet vy, je konec. Dítě musí vidět, že vy jste v pohodě, a bude klidnější.
  • Až půjdete dítě vyzvednout, povídejte si o školce, ptejte se paní učitelky, projevujte velký zájem. Když se školkou nadchnete vy, přenesete to na prcka. 

Tip: Vezměte do školky oblíbeného plyšáka, dejte mu pusu, a když bude dítěti smutno, plyšák mu dá pusu za vás. Funguje to, testováno na dětech!

„Na první den se rozhodně obrňte, netrvejte na tom, že chcete ve školce zůstat s dítětem co nejdéle. Protože stejně tu jednou zůstane a pokud bude lítostivé, ten čas mu nepomůže. Takže jsem zastáncem co nejkratšího loučení. Předat a odejít. Nemyslete si, ono je to i pro nás těžké,“ říká učitelka Iva.

Žádné výčitky!

A hlavně, nemějte výčitky, že jste ratolest „pohodili“ do mateřinky. Jsou to pro ně hravé roky, než vyrazí do školy, pak na studia a do práce. Užívejte si to!

Držím palce vám všem, kteří začínáte se školkou, abyste to zvládli. Vy i vaše děti si pak společně užívejte volná odpoledne po školce a zaměstnání. A ještě dodávám, řiďte se srdcem a zdravým rozumem!

K tématu: Poprvé ve školce

Odborníci se shodují na tom, že důležité je, aby šlo dítě do školky už sebevědomé, se základními návyky. I tak tam na něj ale mohou čekat různá úskalí.

Autor článku

Ráda píšu, čtu... A miluju nakupování a rychlou jízdu autem. Mám maturitu z karate a juda. Jinak práce, práce a práce a pak doma druhá směna - úklid mi není koníčkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).