Hlavní navigace

Prsní implantáty podezřelého výrobce se používaly i v ČR

22. 12. 2011

Sdílet

Mezinárodní skandál s vadnými prsními implantáty z Francie zasahuje i k nám. Implantáty francouzské firmy Poly Implant Prosthesis (PIP), z nichž některé často praskají a jsou podezřelé z toho, že podporují vznik rakoviny, se vyvážely do více než 65 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura AFP, která případ označila za velký skandál světového rozměru.

Mezinárodní skandál s vadnými prsními implantáty z Francie zasahuje i k nám.

Implantáty francouzské firmy Poly Implant Prosthesis (PIP), z nichž některé často praskají a jsou podezřelé z toho, že podporují vznik rakoviny, se vyvážely do více než 65 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura AFP, která případ označila za velký skandál světového rozměru.

Koncem týdne se očekává oficiální vyjádření francouzských úřadů, informuje agentura ČTK. Česko podle sdělení českého lékového úřadu bylo informováno o zákazu prodeje implantátů PIP už loni v dubnu a hned je ze zdravotnických zařízení stáhlo. Pacientky jsou častěji kontrolovány a nežádoucí účinky zatím nebyly zjištěny. 

Francouzská asociace pro dohled nad léčivy (AFSSAPS) loni na jaře upozornila, že voperované implantáty PIP nezvykle často praskají, a pozastavila jejich používání a vývoz. Vyšetřovatelé podezřívají již zaniklou firmu, že používala nekvalitní silikon s cílem ušetřit milion eur ročně. Objevily se dohady, že implantáty také podporují vznik rakoviny. 

Měli jsme s nimi jen dobré zkušenosti, říká český lékař

„Vydali jsme doporučení k maximální pečlivosti při kontrolách těchto pacientek, případně k vyšší frekvenci kontrol. Veškeré PIP implantáty byly staženy ze zdravotnických zařízení a nejsou již nadále používány,“ řekla dnes ČTK mluvčí českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Plastický chirurg Karel Urban ČTK řekl, že v ČR se užívaly tyto implantáty pro rekonstrukce prsu po jejich odnětí několik let. „Měli jsme jen dobré zkušenosti, žádné problémy,“ uvedl. Distributor podle lékaře sdělil, že do ČR vadné implantáty nedorazily, jen ty zdravotně nezávadné. Klinika neplánuje výměny a ženám sděluje, že dodaná šarže nebyla vadná. 

PIP se v důsledku krize a poklesu kurzu dolaru v posledních letech dostala do finančních potíží. Ty nakonec vedly k jejímu bankrotu v březnu 2010. Do té doby vyráběla asi 100 000 prsních implantátů ročně, které vyvážela především do Latinské Ameriky a západní Evropy. Zhruba 10 procent produkce směřovalo podle AFP do východní Evropy, a to do Česka, Bulharska, Maďarska, Ruska, Běloruska a Polska, uvádí ČTK.

Ženy prý nemají panikařit

Agentura pro dohled nad léky v Británii odhadla, že implantáty nosí v zemi kolem 45 000 žen. Vyzvala je, aby nepanikařily, protože dosud není důkaz, že je nějaký vztah mezi těmito implantáty a vznikem rakoviny, a tedy není zatím důvod si je nechat odstranit. Více než 250 Britek přesto už zažalovalo kliniky, které jim implantáty voperovaly. „Více než polovině žalujících žen implantáty praskly, další ženy vystrašily zveřejněné informace,“ řekla jejich advokátka Esyllt Hughesová. „Raději bychom žalovaly přímo PIP, ale ta je v likvidaci a podle všeho nebyla patřičně pojištěna, takže podáváme žaloby na kliniky,“ vysvětlila. 

Ve Francii jen v Marseille na jihu země, kde firma PIP sídlila, podalo žalobu více než 2000 žen. Francouzské úřady očekávají, že se počet žalob nejspíš výrazně zvýší.

Zdravotní úřady ve Španělsku již v březnu 2010 nařídily chirurgům, aby podezřelé implantáty nepoužívali. Také doporučily ženám, aby si nechaly zkontrolovat svůj zdravotní stav u lékařů. Některé ženy vytvořily sdružení Afectadas por protesis PIP, které požaduje na úřadech, aby zaplatily odstranění jejich implantátů.

V Německu se podle AFP o žádné kampani k odstraňování implantátů PIP zatím neuvažuje. Čeká se v této otázce na rozhodnutí francouzských úřadů koncem týdne. Federální ústav léčiv ale v dubnu varoval ženy a lékaře před těmito implantáty. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).