Hlavní navigace

Přibývá případů zanedbaných zvířat

25. 2. 2011

Sdílet

Ve středních Čechách loni přibylo případů, kdy chovatelé zanedbali péči o zvířata. Inspektoři krajské veterinární správy prošetřovali 241 podnětů na porušování předpisů a vzrostl počet podnětů, které inspektoři vyhodnotili jako oprávněné. „A to z předloňských 65 na 73 v loňském roce“, řekl novinářům ředitel krajské veterinární správy Zdeněk Císař. Nejvíce případů porušení přepisů, 14, inspektoři zaznamenali na Benešovsku. Dvanáct oprávněných podnětů řešili na Kutnohorsku a 11 v okrese Praha…

Ve středních Čechách loni přibylo případů, kdy chovatelé zanedbali péči o zvířata. Inspektoři krajské veterinární správy prošetřovali 241 podnětů na porušování předpisů a vzrostl počet podnětů, které inspektoři vyhodnotili jako oprávněné.

A to z předloňských 65 na 73 v loňském roce“, řekl novinářům ředitel krajské veterinární správy Zdeněk Císař. Nejvíce případů porušení přepisů, 14, inspektoři zaznamenali na Benešovsku. Dvanáct oprávněných podnětů řešili na Kutnohorsku a 11 v okrese Praha-východ.

Děti uklízely výkaly rukama

S otřesným případem se inspektoři setkali zejména počátkem loňského roku na Kutnohorsku. Týkal se týrání koní. Jejich majitelka údajně nechala jedno uhynulé zvíře ležet před stájí, kde sloužilo jako potrava pro hladovou smečku psů. „Oponovala tím, že ve volné přírodě, když uhyne zvíře, tak se ho predátoři ujmou a každý si utrhne kousek,“ uvedl Vladimír Uhlíř z krajské veterinární správy.

Jeden z inspektorů prý navíc při této kontrole viděl, jak děti, jež této majitelce později odebrali sociální pracovníci, uklízely psí exkrementy tak, že je nahrnovaly rukama na lopatku. Majitelka zvířat navíc podle Uhlíře inspektory verbálně napadala a obvinila je z krádeže cenností.

Radnice jsou někdy bezradné

Komplikovaný případ stále přetrvává na Benešovsku v chovu, kde bylo původně sto koní. Zvířata byla nevhodně ustájena ve vepříně spolu se zemědělskou technikou, jedno bylo podle zjištění inspektorů neodborně utraceno. Dnes je v objektu koní 76.

Podle vedoucího odboru životního prostředí benešovské radnice Tomáše Heřmánka je postup úřadů limitován tím, že pro tak velký počet není možné sehnat náhradní ustájení. „Navíc majitelka nekomunikuje a vlastnictví koní se vzdát nechce,“ dodal.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna se však zacházení s hospodářskými zvířaty proti situaci na počátku 90. let výrazně zlepšilo. Co je však na stejné nebo horší úrovni, to je podle něj péče o domácí mazlíčky. Řada pochybení přitom vzniká z obyčejné nevědomosti. „Chovatel by měl například vědět, že exotické zvíře se nemá krmit čokoládou,“ jmenoval Duben jeden z prohřešků.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).