Hlavní navigace

Praha: Letos řádila Legionella v kohoutcích už třikrát

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Bakterie rodu Legionella se přirozeně vyskytuje ve vodním prostředí, dobře se jí daří zejména ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Vyhněte se potížím, přinášíme dobré rady.

Už v květnu loňského roku jsme vás informovali o tom, že kohoutková voda v Dejvicích je závadná. Způsobuje průjem. Obyvatelé pražských čtvrtí Bubenče a Dejvic tak byli tři dny odkázáni na vodu z cisteren. Výsledky testů tehdy ukázaly, že v některých odběrných místech se nacházely koliformní baktérie. Netrvalo dlouho a byl vydán další apel na pražské obyvatele, tentokráte se týkal jiné obtíže: Pozor na teplou vodu! Na Proseku řádí Legionella  Tehdy se situace týkala čtyř ulic a byla vyřešena rozsáhlými proplachy vodovodní sítě, pročež bylo zvýšeno dávkování chloru.

Legionella je ale v Praze dál

Loňskými potížemi ale situace se závadnou vodou v Praze nekončí. V polovině ledna byli minimálně na týden bez teplé vody z kohoutku obyvatelé ulice Příborská v Letňanech, v únoru byly Legionellou zasaženy vodovodní trubky dvou bytových domů (patnáct vchodů) na Černém mostě a s potížemi s Legionellou se potýkali i na Praze 5. Protože se jedná o stále se opakující situace, a není vyloučeno, že mohou potkat i vás, je vhodné si připomenout, co to Legionella je a čím nám může ublížit.

Co je to Legionella?

Bakterie rodu Legionella se přirozeně vyskytuje ve vodním prostředí. Na rozdíl od jiných, běžných vodních mikroorganizmů, se dokáže množit až do teploty 45 °C a prokazatelně přežívá i teplotu 60 °C. Tolerance k vyšší teplotě jí umožňuje namnožit se ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody.

Jak dojde k nákaze?

Vdechnutím vodního aerosolu obsahujícího Legionelly. Aerosol vzniká dopadem, vířením nebo rozstřikováním vody, nejběžnějším zdrojem v bytech jsou tak sprchy. Hygienické předpisy jako kompromis připouští určité množství (100 KTJ ve 100 ml) Legionell v teplé vodě bytových domů. Tato hodnota však není pro výrobce teplé vody závazná a výrobce nemá stanovenou povinnost ověřovat, zda se této hodnotě alespoň blíží. V důsledku toho lze v některých rozvodech nalézt Legionelly v hodnotách řádově vyšších.

Jak se bránit?

Žádat po výrobci teplé vody nebo vlastníkovi nemovitosti doklad, že teplá voda splňuje alespoň doporučené hodnoty. Požadovat, aby měla teplá voda na kohoutku v bytě alespoň 50 °C nebo lépe 55 °C. Před použitím vodu odtáčet. Proplachovat, čistit a občas savem desinfikovat sprchovou hlavici. Starou hlavici používanou mnoho let nahradit novou. V případě, že je rozvod teplé vody v takovém stavu, že není možné běžným způsobem dosáhnout doporučených hodnot Legionell, je nutné takový systém pravidelně desinfikovat.

poporodni_deprese

Imunokompromitovaní pacienti, vracející se do domácí péče, mohou zvážit dočasnou instalaci vodních filtrů, které jsou schopné Legionellu z vody odstranit. Obezřetnost však musí mít i pacienti v remisi základního onemocnění a to po celou dobu svého života. Neměli by používat sprchy mimo domov – sportovní areály, hotely (nelze- li jinak sprchu odpouštět, koupat se až jako 2. v pořadí apod.). Upřednostnit koupání před sprchováním zejména mimo domov. Kontaminované mohou být rehabilitační bazénky, riziková je zejména rehabilitace horních končetin, při které člověk snadno vdechuje vodní aerosol.

Zdroj: TZ Hygienická stanice hlavního města Prahy, informační leták Legionella

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).