Pozor: syfilis se vrací

Nemoc, které se říkávalo Venušina choroba, a která decimovala Kolumbovy námořníky, se vrací. Registr pohlavních nemocí ČR zaznamenal v loňském roce téměř dvojnásobný nárůst výskytu syfilis, až na 9,5 případu na 100 tisíc obyvatel ve srovnání z rokem 2006. To znamená, že nemocí u nás onemocněla zhruba stovka lidí, oproti necelým padesáti lidem ještě před čtyřmi lety. Z toho pětinu nemocných tvoří cizinci.

Nemoc, které se říkávalo Venušina choroba, a která decimovala Kolumbovy námořníky, se vrací.

Registr pohlavních nemocí ČR zaznamenal v loňském roce téměř dvojnásobný nárůst výskytu syfilis, až na 9,5 případu na 100 tisíc obyvatel ve srovnání z rokem 2006. To znamená, že nemocí u nás onemocněla zhruba stovka lidí, oproti necelým padesáti lidem ještě před čtyřmi lety. Z toho pětinu nemocných tvoří cizinci.

Vyplývá to z čerstvě zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Syfilis přitom patří mezi nejnebezpečnější pohlavně přenosné choroby, protože se na něj stále umírá, pokud není včas léčen.

serial_prilohy

Mezi příznaky, jak se nemoc dá spolehlivě odhalit, patří vředy na pohlavních orgánech, ale i na jazyku, kůži a jinde. Potíž je, že první fáze nemoci s jedním tuhým vředem často probíhá nepozorovaně.

Dobrá zpráva však je, že počet nakažených další častou pohlavní nemocí – kapavkou – naopak klesá. Celkem loni onemocnělo 7 lidí ze sta tisíc obyvatel Česka.