Hlavní navigace

Pozor: syfilis se vrací

20. 12. 2010

Sdílet

Nemoc, které se říkávalo Venušina choroba, a která decimovala Kolumbovy námořníky, se vrací. Registr pohlavních nemocí ČR zaznamenal v loňském roce téměř dvojnásobný nárůst výskytu syfilis, až na 9,5 případu na 100 tisíc obyvatel ve srovnání z rokem 2006. To znamená, že nemocí u nás onemocněla zhruba stovka lidí, oproti necelým padesáti lidem ještě před čtyřmi lety. Z toho pětinu nemocných tvoří cizinci.

Nemoc, které se říkávalo Venušina choroba, a která decimovala Kolumbovy námořníky, se vrací.

Registr pohlavních nemocí ČR zaznamenal v loňském roce téměř dvojnásobný nárůst výskytu syfilis, až na 9,5 případu na 100 tisíc obyvatel ve srovnání z rokem 2006. To znamená, že nemocí u nás onemocněla zhruba stovka lidí, oproti necelým padesáti lidem ještě před čtyřmi lety. Z toho pětinu nemocných tvoří cizinci.

Vyplývá to z čerstvě zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Syfilis přitom patří mezi nejnebezpečnější pohlavně přenosné choroby, protože se na něj stále umírá, pokud není včas léčen.

Mezi příznaky, jak se nemoc dá spolehlivě odhalit, patří vředy na pohlavních orgánech, ale i na jazyku, kůži a jinde. Potíž je, že první fáze nemoci s jedním tuhým vředem často probíhá nepozorovaně.

Dobrá zpráva však je, že počet nakažených další častou pohlavní nemocí – kapavkou – naopak klesá. Celkem loni onemocnělo 7 lidí ze sta tisíc obyvatel Česka.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).