Hlavní navigace

Poslanci schválili nový protikuřácký zákon. Znamenal by konec kouření v restauracích

9. 12. 2016

Sdílet

 Autor: Wikipedia.org / Lewis Wickes Hine, podle licence: Public domain
Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh tzv. „protikuřáckého zákona“. Co by jeho přijetí v aktuální podobě v praxi znamenalo?

„Prosazení tzv. protikuřáckého zákona řadím mezi své priority a věřím, že po dnešním souhlasu sněmovny jsme na dobré cestě tento úkol dokončit. Nejde tady o zákon proti kuřákům, jak ho rádi nazývají někteří jeho odpůrci, je to zákon proti zlozvyku zvanému kouření. Uvědomme si, že kouření přímo či nepřímo způsobuje každoročně v České republice smrt zhruba osmnácti tisíc lidí. Každý život, který tento zákon zachrání, stál a stojí za to úsilí zákon prosadit,“ uvedl po schválení zákona ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a dodal: „Jsem rád, že naše děti už budou vyrůstat v prostředí, které bude jasně říkat, že normální je nekouřit, že normální je chránit své zdraví a nepoškozovat ho ani ostatním, a to ani tabákovým dýmem ani alkoholem.“ 

Cílem normy je dle ministerstva posílení ochrany před škodami způsobenými nejen tabákem, ale i alkoholem a dalšími návykovými látkami. Prioritním je zvýšení ochrany veřejného zdraví, zejména pokud jde o děti a mladistvé, a zároveň také zaměření se na snížení dopadů škod působených návykovými látkami.

Galerie: Na krabičkách cigaret musí být varovné obrázky

Vybíráme stěžejní opatření v návrhu zákona. Co by přijetí protikuřáckého zákona v aktuální podobě v praxi znamenalo?

Zákaz kouření

 • V restauračních zařízeních (kavárny, bary apod.) bez výjimek v podobě stavebně oddělených prostor nebo kuřáren (zákaz by se však netýkal kouření vodních dýmek),
 • na nekrytých zastávkách, nástupištích veřejné dopravy,
 • v zoologických zahradách, ovšem s výjimkou vnějšího vyhrazeného prostoru pro kouření,
 • i nadále ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení (s výjimkou možností kuřárny na uzavřeném psychiatrickém oddělení apod.), původní zákaz kouření ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení byl ale rozšířen také na prostory související s provozem tohoto zařízení – typicky tedy přilehlé chodby před ordinacemi nebo nemocniční čekárny.  
 • Nadále by platil úplný zákaz kouření ve vnitřních i vnějších prostorách všech typů škol, tedy i vysokých škol. Zákaz kouření užívání elektronických cigaret na veřejných prostranstvích v okolí škol bude moci zavést obec obecně závaznou vyhláškou.
 • Úplný zákaz kouření by se vztahoval také na vnitřní zábavní prostory a na prostory, které k zábavě primárně neslouží, ale koná se v nich např. ples, diskotéka, výstava nebo koncert. Může to být například koncert ve staré tovární hale nebo diskotéka v multifunkčních prostorech obce. Vždy po dobu konání akce by platil nově úplný zákaz kouření.  

Výjimky ze zákazu kouření

 • V nákupních centrech a na mezinárodních letištích i nadále budou moci být tzv. kuřárny, ale při splnění určitých podmínek.
 • Užívání elektronických cigaret bude zakázáno všude tam, kde zákon zakazuje kouření (na zastávkách veřejné dopravy, ve školách, dětských hřištích, divadlech…), s výjimkou provozoven stravovacích služeb (restaurace, kavárny atd.), prostoru zoologické zahrady a stavebně oddělených kuřáren tam, kde je zákon povoluje.
 • Zákaz kouření podle tohoto návrhu zákona se netýká budov věznic, s výjimkou jejich případných veřejnosti volně přístupných vnitřních prostor.

Prodej a podávání alkoholu

 • Na sportovní akci přístupné veřejnosti se i nadále smí prodávat a podávat alkoholické nápoje do 4,3 % ethanolu, tedy i výčepní pivo a nově také víno.
 • Jako doposud je zakázáno prodávat a podávat alkohol ve všech typech škol a školských zařízení, a také na všech akcích určených převážně pro osoby mladší 18 let (typicky dětský den). Novou výjimkou jsou ale školy se zaměřením na gastronomii, hotelnictví, zemědělství, potravinářství nebo potravinářskou chemii.
 • Zákaz se i nadále vztahuje také na zdravotnická zařízení.
 • Zákaz prodeje alkoholu platí nově pro prodejní automaty.
 • Alkoholické nápoje lze prodávat a podávat na veřejnosti přístupné slavnosti, tradiční, kulturní a taneční akci. To samé platí pro farmářské a tradiční trhy.
 • Alkoholické nápoje lze dále prodávat a podávat v dopravních prostředcích dálkové železniční, letecké, vodní a dálkové autobusové dopravy – zjednodušeně všude kromě MHD, dále pak v dopravním prostředku určeném pro zájezdovou dopravu, cestovní ruch, nostalgické, historické a propagační jízdy a jízdy na objednávku.  

Návrh zákona (o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který nahradí zákon č. 379/2005 Sb., tedy tzv. „protikuřácký zákon“) musí nyní schválit Senát a podepsat prezident.

V případě hladkého průběhu dalšího legislativního procesu by nový zákon mohl nabýt účinnosti k 31. květnu 2017, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

TIP: Kuřákům kdysi stínali hlavy. První protikuřácká kampaň se odehrála již před čtyřmi sty lety

Zdroj: TZ MZ ČR

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).