Hlavní navigace

Porodní asistentka je před soudem kvůli domácímu porodu

12. 1. 2011

Sdílet

Obvodní soud pro Prahu 3 se dnes začne zabývat případem prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové, která čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Žena údajně pochybila při vedení domácího porodu.  Dítě se sice podařilo zachránit, podle České televize se však kvůli neurologickému postižení od porodu pohybově a mentálně nevyvíjí. Königsmarkové hrozí v případě odsouzení šest měsíců až čtyři roky vězení. 

Obvodní soud pro Prahu 3 se dnes začne zabývat případem prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové, která čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Žena údajně pochybila při vedení domácího porodu. 

Dítě se sice podařilo zachránit, podle České televize se však kvůli neurologickému postižení od porodu pohybově a mentálně nevyvíjí. Königsmarkové hrozí v případě odsouzení šest měsíců až čtyři roky vězení. 

Událost se odehrála v červenci 2009. Záchranná služba tehdy uvedla, že novorozenci, který se narodil doma v Praze 3, se při porodu zastavil krevní oběh. Záchranáři chlapce oživili a ve vážném stavu jej odvezli do Ústavu péče o matku a dítě v Podolí.

Čtěte téma: Strašák jménem porod

Náměstek nemocnice Ladislav Krofta tehdy uvedl, že chlapec byl podchlazený a pediatři u něj prvním laboratorním vyšetřením zjistili známky těžké hypoxie – to znamená, že byl vystaven závažnému nedostatku kyslíku. „Chlapec přijel v podstatě v bezvědomí na umělé plicní ventilaci ve velmi závažném stavu,“ řekla ČT lékařka Petra Šaňáková, která dítě přijímala. 

Ivana Königsmarková vinu odmítá. Je přesvědčená o tom, že při porodu chybu neudělala. „Loni v létě jsem byla u porodu a po něm se miminku nedařilo. Nedaří se mu, bohužel, doposud. V životě prostě není nic na 100 procent, i když mohu potvrdit, že si jsem na 100 procent jistá, že jsem nepochybila,“ napsala Königsmarková koncem prosince 2010 na stránkách založených na její podporu na sociální síti Facebook.

Zákon domácí porody nezakazuje, žena si asistentku ale platí sama. Porodníci odmítají porody doma jako neúměrné riziko pro matku a dítě. Hrozí prý nečekané komplikace, které podle nich zvládne jen nemocnice. Podle dřívějšího odhadu prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka se k porodu doma rozhodne ročně asi stovka žen. Část porodů začatých doma končí kvůli komplikacím v porodnici, objevují se i tragické případy. 

Určité riziko je podle příznivců domácích porodů i u porodů v nemocnici, uvádí ČTK. Čeští porodníci prý neumějí rozdělit porody podle míry rizika, ke všem proto preventivně přistupují jako k vysoce rizikovým. Königsmarková loni v říjnu uvedla, že ročně se v Česku odehraje 100.000 porodů, až tři čtvrtiny z nich neprovázejí žádné komplikace.

Právní zástupci Ivany Königsmarkové ve svém prohlášení z loňského prosince hovoří v souvislosti s obviněním své klientky o „systematických, cílených a stupňujících se útocích na výkon povolání samostatné porodní asistentky“. „Ivana, která se dlouhodobě snaží o renesanci tohoto povolání v našich krajích, je symbolem této profese, a tedy i zosobněním terče pro ty, kteří se bojí ztráty vlivu, moci a peněz na poli porodnictví v případě, že by se profese samostatné porodní asistentky stala normální součástí zdravotnického systému, stejně jako je to běžné v zemích západní civilizace,“ uvedli právníci. Napsali, že věří, že je proces „posledním krokem před střižením hráze českého totalitního porodnictví“. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).