Hlavní navigace

Porodné v roce 2012? Velká neznámá

16. 3. 2011

Sdílet

Úsporná opatření vlády v sociální oblasti jsou platná jen v roce 2011, rozhodl soud. Co bude dál? Ústavní soud vrátil do hry porodné a další dávky, informuje server Měšec.cz. Vláda tedy musí, chce-li úsporám zajistit delší životnost, prosadit během tohoto roku změny v řádném legislativním procesu. I přes nedávnou změnu v horní komoře parlamentu, která již koalici v senátu nezaručuje většinu, na to však vzhledem k 118 poslancům sílu mít bude. Pokud zůstane jednotná.

Úsporná opatření vlády v sociální oblasti jsou platná jen v roce 2011, rozhodl soud. Co bude dál?

Ústavní soud vrátil do hry porodné a další dávky, informuje server Měšec.cz. Vláda tedy musí, chce-li úsporám zajistit delší životnost, prosadit během tohoto roku změny v řádném legislativním procesu. I přes nedávnou změnu v horní komoře parlamentu, která již koalici v senátu nezaručuje většinu, na to však vzhledem k 118 poslancům sílu mít bude. Pokud zůstane jednotná.

V parlamentu se tak znovu svede bitva o změny v citlivých oblastech.

Nejradikálnější úpravy postihly porodné. Zatímco ještě v roce 2010 měla matka nárok na porodné ve výši 13 000 Kč za každé narozené dítě, s novým zákonem se tento nárok vztahuje jen na první narozené dítě.

Zároveň porodné obdrží jen sociálně velmi slabí rodiče. Pro jeho čerpání totiž nesmí rozhodný příjem rodiny přesáhnout 2,4násobku životního minima (životní minimum dvoučlenné rodiny dospělých je 5480 Kč).

Co je dále ve hře?

Od letošního roku se snížila podpora v nezaměstnanosti těm, kteří z práce odcházejí po dohodě nebo na vlastní žádost. Změny se dotýkají také těch, kteří při odchodu ze zaměstnání dostali odstupné či odchodné. Skončila také možnost přivydělat si k podpoře polovinu minimální mzdy. Kdo si nyní k podpoře přivydělává, přichází o podporu.

Změny roku 2011 se v případě rodičovského příspěvku dotkly pouze rodičovské ve čtyřleté variantě, která se stala výrazně neatraktivní.

Změny se dotkly také nemocenského pojištění, výše nemocenské a dále došlo k omezení příspěvku na péči a sociálního příplatku.

Celý článek najdete na serveru Měšec.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).