Hlavní navigace

Porodné jen pro chudé

12. 10. 2010

Sdílet

Porodné se od roku 2011 proměňuje zcela radikálně, informuje server Měšec.cz. Zatímco dnes má matka (nebo otec v případě, že matka při porodu zemře) nárok na porodné ve výši 13 000 Kč za každé narozené dítě, s novým návrhem se tento nárok vztahuje jen na první narozené dítě. Zároveň porodné obdrží jen sociálně velmi slabí rodiče. Pro jeho čerpání totiž nesmí rozhodný příjem rodiny přesáhnout 2,4násobku životního minima (životní minimum dvoučlenné rodiny dospělých je 5480 Kč).

Porodné se od roku 2011 proměňuje zcela radikálně, informuje server Měšec.cz.

Zatímco dnes má matka (nebo otec v případě, že matka při porodu zemře) nárok na porodné ve výši 13 000 Kč za každé narozené dítě, s novým návrhem se tento nárok vztahuje jen na první narozené dítě. Zároveň porodné obdrží jen sociálně velmi slabí rodiče. Pro jeho čerpání totiž nesmí rozhodný příjem rodiny přesáhnout 2,4násobku životního minima (životní minimum dvoučlenné rodiny dospělých je 5480 Kč).

Změny rodičovské (k tématu: Rodičovská 2011: O tisícovku měsíčně méně) i porodného musí být ještě schváleny parlamentem a podepsány prezidentem. Nicméně vzhledem k současnému rozložení politických sil lze předpokládat, že zmíněné změny schváleny budou a začnou platit od 1. ledna 2011, jak s tím počítá vláda.

U porodného by to znamenalo, že z obvyklého šťastlivce, který je pravidelně vyhlašován za první novorozeně daného roku, se stane smolař, který rodiče „připraví“ kvůli pár vteřinám o 13 000 korun.

Celý článek najdete na serveru Měšec.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).