Hlavní navigace

Porazili jsme Evropu. Naše děti pijí nejvíc

5. 6. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
České děti pijí první ligu. Co na to dospělí? „Ále co, pilo se vždycky“ je typická reakce. Pilo, ale mnohem méně. Už jsme trumfli i pověstné Dány. Podívejte se na video, jak moc jsme „tolerantní“.

Kdysi jsem napsala, že jsem na prosbu nezletilé dcery – a po velkém váhání – sama koupila na mejdan jejích spolužáků lahev alkoholu. A doufala jsem – řečeno s vrchním Vránou – že důvěru ve mě vloženou nezklamou. Nezklamali. Dostala jsem nicméně od čtenářů hroznou čočku. (V archivu na Reflex.cz: Odpovědnost a láhev kubánského rumu)

Pak jsem popsala, jak policie vybírá mláďata pod vlivem – která z toho mají srandu – po hospodách a předává je rodičům – kteří v tom nevidí problém. A zase to bylo špatně. Dětí i rodičů se čtenáři hojně zastávali a v přiložené anketě se pro toleranci rodičů k mírné konzumaci alkoholu dospívajícími dětmi vyslovilo 63 % hlasujících. Jenže – pijí naše děti mírně?

Česká mládež předčí v pití alkoholu i Dány

Hodně z nás si myslí, že můžeme naše děti naučit pít. Což se nám v globálu evidentně příliš nedaří. Nevychováváme noblesní labužníky, kteří čas od času vychutnají sklenku francouzského koňaku, ale mládež, která se pravidelně zpráská nejlevnější kořalkou. Z nich se nám rekrutuje utěšené množství alkoholiků dospělých.

Top 11 zemí v Evropě v pití alkoholu mezi šestnáctiletými 

 • Česká republika 79 %
 • Dánsko 76 %
 • Německo 73 %
 • Řecko 72 %
 • Kypr 70 %
 • Monako a Belgie 69 %
 • Malta 68 %
 • Francie 67 %
 • Chorvatsko a Lichtenštejnsko 66 %

Poznámka: procenta dotazovaných středoškoláků, kteří požili alkoholický nápoj během posledních třiceti dnů
Zdroj: ESPAD 2011

Osm z deseti Čechů otevřelo lahev vína deváťákům

Je středa odpoledne. Parkem ve středu Brna prochází velké množství lidí. Skupince dětí kolem patnácti let, které tu na lavičce otevřeně a hlučně popíjejí víno, nikdo nevěnuje sebemenší pozornost. Uběhne půl hodiny. S otevřením nové lahve si parta neví rady, prosí o pomoc kolemjdoucí. Jak to dopadlo? Podívejte se:

Celá scénka byla nahraná, na produkci videa se podíleli dobrovolníci z neziskové organizace Společnost Podané ruce o.p.s. „Děti oslovily celkem deset dospělých, osm z deseti jim lahev ochotně otevřelo,“ komentují pokus. Natáčely se i reakce jednotlivých dotazovaných, většina lidí, kteří lahev s vínem otevřeli, si ani neuvědomili, že zpřístupnili dětem alkohol, nebo jim to nepřišlo divné.

„O vysoké toleranci Čechů k alkoholu víme již dlouhou dobu. Výsledek testu mě ale znepokojil. Nečekal jsem, že dospělým budou popíjející teenageři úplně jedno, a dokonce jim budou otevírat lahve. To, že česká společnost toleruje pití alkoholu u dětí, je alarmující. Alkohol do rukou dětí nepatří, ohrožuje dětský organizmus více než dospělé a může být vstupenkou i k jiným návykovým látkám,“ říká k výsledkům testu národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Galerie: Jak a kde děti pijí alkohol

„Dělali jsme to taky“ neplatí

Taky jsme pili, taky jsme se opili. Tento častý argument odborníci neuznávají, jak se pije dnes, se nikdy nepilo: „Zlidovělým rčením ´Vždy se pilo a pít bude´, se nedá omlouvat současná situace. To, jak dnešní mladí lidé nadužívají alkohol a tabák, nemá v minulosti obdoby. Navíc se odborné studie shodují na tom, že pokud pijí alkohol děti již v brzkém věku, mají tendenci přejít na užívání ilegálních drog, a to včetně těch nejrizikovějších, jako je heroin a pervitin. Tenhle fakt nemůžeme dlouhodobě přehlížet,“ komentuje statistiky Jindřich Vobořil.

Podle něj je právě snížení míry „tolerance“, tedy změna postoje veřejnosti, hlavní podmínkou zvratu současného stavu. Dále je důležitá plošná prevence a pomocná léčba a jejich dostatečné financování. A v neposlední řadě změna zákonů a zlepšení jejich vymahatelnosti. „Rozumná míra regulace je nutná,“ říká.

„Nárůst pití nadměrných dávek alkoholu a pití s cílem alkoholové intoxikace mezi náctiletými dnes neznepokojuje již jen zdravotnické odborníky, ale také pedagogy, vychovatele a politiky,“ potvrzuje psycholog Ladislav Csémy.

V pití alkoholu patří dospívající Češi k evropské špičce

 • Za posledních dvacet let vzrostl počet mladistvých, kteří pijí alkohol a kouří cigarety, o 100 %.
 • Od roku 2002 u nás vzrostl počet patnáctiletých, kteří již mají zkušenost s alkoholem, ze 70 % na 94 %.
  (Zpráva OECD, 2015)
 • Mladiství pijí alkohol nejčastěji v barech nebo hospodách (35,2 %) a na diskotékách (29,9 %).
  (ESPAD, 2011)
 • U nejmladší skupiny ve věku 15–24 let se alkohol podílí na úmrtnosti 15 % u mužů a 11 % u žen.
  (I. Kohoutová: Odhad vlivu konzumace alkoholu na úmrtnost v České republice, Adiktologie, 2013)

Děti jsou dnes mnohem více než v minulosti vystaveny dostupnosti alkoholu, příležitosti se napít, nabídce. „Potřebují pravidelný nácvik, aby uměly říct ne,“ říká Helena Rampachová z A.N.O., Asociace neziskových organizací, která poskytuje adiktologické a sociální služby.

Čím později, tím lépe

„Nechceme dospělým zakázat alkohol, ale potřebujeme zajistit, aby se děti dostaly k návykovým látkám v co nejpozdějším věku, kdy se snižuje riziko rozvoje následné závislosti. Alkohol je dnes pro náctileté vstupní drogou, díky které se dostávají k dalším drogám nebo s nimi alkohol kombinují. Proto je alkohol v rukou dítěte vážný problém,“ vysvětluje Jindřich Vobořil. Podle odborníků je – když nic jiného – důležité alespoň oddálit za prvé) první ochutnání alkoholu, za druhé) první opití, a za třetí) začátek pravidelné konzumace.

Jak poznat rizikové chování dítěte

 • změna zájmů
 • změna skupiny přátel
 • ztráta zájmu o školu, záškoláctví
 • nedodržování rodinných pravidel
 • lhaní, krádeže
 • zůstává s partou dlouho do noci nebo i přes noc
 • změny chování vyvolané alkoholem nebo drogami (alkohol v dechu, ospalost, vpichy po jehlách, rozšířené zornice apod.)

(Ladislav Csémy, vedoucí Centra epidemiologického a klinického výzkumu závislostí)

Jaký je váš přístup ke konzumaci alkoholu dospívajícími? A otevřeli byste dětem v parku víno?

Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor
Mgr. Jindřich Vobořil, PgDip., patří u nás mezi nejuznávanější experty na problematiku závislosti na drogách a má více než dvacet let zkušeností s vedením a rozvojem zdravotnických a sociálních služeb a programů. Problematiku studoval v Česku i zahraničí a má i bohaté zkušenosti z praxe a lektorování.

Ladislav Csémy, vedoucí Centra epidemiologického a klinického výzkumu závislostí
PhDr. Ladislav Csémy, dlouhodobě působí v oblasti psychologie a zaměřuje se na rizikové chování mládeže. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a v současnosti působí v Národním ústavu duševního zdraví. Je autorem mnoha odborných publikací a podílí se na řadě výzkumných projektů.

A.N.O. – Asociace nestátních organizací, www.asociace.org
A.N.O. – poskytuje adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním. Vznikla v roce 1995, dnes sdružuje 19 neziskových organizací a vykonává tři čtvrtiny adiktologických a sociálních služeb pro lidi ohrožené závislostmi v Česku. A.N.O. slouží jako platforma pro spolupráci mezi členy.
Předsedkyní A.N.O. je Mgr. et Mgr. Helena Rampachová (Společnost Podané ruce o.p.s.), místopředsedy jsou PhDr. Josef Radimecký Ph.D., MSc. (White Light I., z.s.) a Mgr. Jiří Richter (Sananim z.ú.).

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).