Hlavní navigace

Po kraji blanických rytířů

28. 8. 2009

Sdílet

TIP NA VÝLET – V kraji blanických rytířů vás historie ve spojení s krásnou přírodou provází na každém kroku. Tentokrát jsme se vypravili z Nesper do Buchova, kde po celou dobu máte na očích ty nejkrásnější výhledy na okolí Velkého a Malého Blaníku.

Okružní výlet po kraji blanických rytířů začíná v Nesperách. Nejlepší je vypravit se sem autem. Z Vlašimi (silnice č. 112 směr Benešov) přes Nesperskou Lhotu a Čelivo nebo z Benešova po téže silnici. Pokud nevlastníte auto, můžete jet také z benešovského autobusového nádraží, do Nesper jede autobus 30 minut.

V Nesperách mezi dvěma rybníky stojí tvrz, která pamatuje již pět století. Nynější podobu získala v období baroka, kdy byla přestavěna na sýpku. Vedle tvrze je ještě patrný zbytek druhé stavby, nejspíše věže. Nyní vlastní tvrz (sýpku) soukromý majitel, který nechal udělat novou střechu.

Historie tvrze v Nesperách: V roce 1483 je uváděna tvrz jako majetek Jana Řepy z Neveklova. Poté tvrz vlastnili Chobotští z Ostředka, a to až do roku 1681. Od roku 1693 se Nespery staly součástí vlašimského panství a zdejší tvrz přestala být využívána jako sídlo.

V Nesperách je možné se také občerstvit, popřípadě si v potravinách nakoupit vše potřebné na výlet.

Naproti tvrzi je rozcestník, který nás nasměruje na Bedřichovice. Ještě kousek půjdeme po asfaltové silnici, pak se silnice změní v polní cestu. Budeme stoupat do mírného, ale táhlého kopce. Odměnou nám budou pěkné výhledy na zvlněnou krajinu a pohled na Nespery. Zanedlouho dorazíme na silnici, na které se dáme  doprava. Tato silnice nás dovede až do Bedřichovic. Na návsi v Bedřichovicích se nachází kostel sv. Vavřince s pozdně románskou věží a raně gotickým presbytářem ze 3. čtvrt. 13. století.

Tip: Vydejte se na výlet na Malý a Velký Blaník

Z Bedřichovic se vydáme po zelené značce směr Kamenná Lhota. Půjdeme polní cestou a po pravé straně budeme mít stále na očích Velký a Malý Blaník. Za necelého půldruhého kilometru dorazíme k nově postaveným mukám nad Buchovem. Zde je zastřešené posezení s překrásným výhledem na krajinu okolo Blaníku, Vlašim a další místa v okolí. Je zde také umístěna informační tabule, kde se dozvíte mnoho užitečných informací. Odtud se vydáme dolu po naučné stezce, přes polosamotu Buchov a pak dále do Nesper.

Historie osady Buchov sahá až do 15. století. Uváděn je jako samostatný statek, později ovčín a také jako špýchar pro okolní vesnice Milovanice, Čelivo a Holčovice, sídlil tu i pohodný. Pohodnictví spočívalo v likvidaci uhynulých zvířat, dále v odchytu toulavých zvířat, zde zejména psů a koček a v jejich případném následném utrácení. Známější označení pro toho řemeslo je ras.

V Buchově je možné se také ubytovat na velmi pěkně zrekonstruované usedlosti, ale doporučuji si předem domluvit termín.

Naučná stezka, kterou vybudovalo občanské sdružení Podblanickem, vás na sedmi zastaveních seznámí se zdejší faunou a florou. Podél stezky byly vysázeny nové stromky a když se zaposloucháte, uslyšíte i zurčení potoku. Těsně před Nespery jsme vyrušili volavku, která odpočívala na stavidlu rybníka. Dole pod rybníčkem už uvidíte tvrz.

Celková délka: 6 km

Značenost trasy: Část z Nesper do Bedřichovic je značena jen ukazatelem

Náročnost: Lehká

foto: autorka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).