Hlavní navigace

Plzeňské farmářské trhy nabídnou výborné maso a uzeniny – plné masa!

3. 10. 2012

Sdílet

Plzeňské farmářské trhy se konají opět v sobotu 6. října dopoledne. První letošní říjnové trhy budou ve znamení uzenin a masa. Nebude chybět ani drůbež, husy i kuřata, koupíte i jehněčí. Uzenářů se na každých Plzeňských farmářských trzích prezentuje zhruba šest. „Na trhy vybíráme jen prodejce uzenin, kteří je vyrábějí opravdu z masa. V prodávaných párcích, salámech, šunce, klobásách, tlačenkách… nenajdete žádné separáty, mouku či sóju. Podíl masa je v nich velmi vysoký,“ říká Tomáš Popp,…

Plzeňské farmářské trhy se konají opět v sobotu 6. října dopoledne. První letošní říjnové trhy budou ve znamení uzenin a masa. Nebude chybět ani drůbež, husy i kuřata, koupíte i jehněčí.

Uzenářů se na každých Plzeňských farmářských trzích prezentuje zhruba šest. „Na trhy vybíráme jen prodejce uzenin, kteří je vyrábějí opravdu z masa. V prodávaných párcích, salámech, šunce, klobásách, tlačenkách… nenajdete žádné separáty, mouku či sóju. Podíl masa je v nich velmi vysoký,“ říká Tomáš Popp, koordinátor trhů z o.s. ENVIC.

Více o trhu: Plzeňské farmářské trhy

Kdo si na Plzeňských farmářských trzích koupil například hovězí salám z Angus farm, už si těžko zvykne na nedochůdče ze supermarketu. Je v něm 89 % masa. Další prodejci samozřejmě splňují také výše popsaná kritéria. ZEFA Volary vozí parádní zvěřinové klobásy, vepřovou šunku i salámy. Pan Šneberger ze Železné rudy je vyhlášený svou sušenou šunkou a šunkovým salámem. Uzenář pan Matějka z Letin je specialistou na zabijačkové lahůdky a uzeniny s pivem Purkmistr. Terešovské uzeniny se proslavily například tlačenkou v bachoru, párky nebo domácí nádivkou.

Na těchto trzích se nebudou prodávat nejen uzeniny, ale i maso a drůbež. Milovníci hus si přijdou na své. Pan Puchta z ekofarmy Svinná totiž přiveze husy chované v krásné šumavské krajině. Kuřata bude možné nakoupit nejen u něj, ale i u stánku farmy Zephyr. Delikátní hovězí a jehněčí maso najdete tam, kde bude vonět gril. Stánek ekofarmy Jemnice je již legendární.

Přeštické prase na kuchařské olympiádě

Z Vysočiny přijedou i zástupci biofarmy Sasov. Jsou to specialisti na chov přeštického prasete. Prodávají nejen vepřové maso, ale i uzeniny. Přeštíci mají původ v našem kraji, proto je skoro povinností jejich chov podpořit,“ říká Tomáš Popp. Maso přeštického prasete je delikátní. Pan Sklenář ze Sasova je navíc chová ve volných výbězích (ekologicky). Mají se u něj opravdu skvěle. To se pak projevuje i na kvalitě masa. O tomto víkendu se v Erfurtu (Německo) koná kuchařská olympiáda. Vařit na ní bude i český reprezentační tým. Co myslíte, že budou vařit? Hlavní chod pečené vepřové karé a smažený vepřový bůček bude pocházet z přeštického selátka. To jen dokazuje, jak kvalitní potraviny se na Plzeňských farmářských trzích dají nakoupit, říkají pořadatelé trhu.

Myslím si, že bychom si měli více vážit potravin z okolí Plzně. Jsem moc rád, že se na Plzeňských farmářských trzích prodávají například nebílovská jablka, mošt, švestky. Vynikající pečivo, uzeniny i maso z našeho nejbližšího okolí jsou neméně chutné. Těším se na zabijačkové speciality. Vím, že je naši řezníci umějí skvěle,“ říká starosta ÚMO 3 Jiří Strobach.

Prodejci na Plzeňských farmářských trzích

Jako tradičně přijedou zelináři ze Zlínska, Plzeňska i Středních Čech, ovocnáři ze Slaného, Nebílov, Těnovic a sadů Vlkov nad Lesy. Skvělé pečivo napečou pekaři z Dobřan, Plzně a ze Sušice. Vynikající koláče, muffiny a dorty nabídne Anděl Station z Plzně. Posedět si můžete v kavárně umístěné přímo na trzích. Valašské frgály hledejte u stánku pekařství Fimako. Pan Martínek z Osvračína bude prodávat vajíčka z vlastní farmy. Na čerstvé i zpracované ryby se můžete těšit z CHKO Český les a ze Šumavy (Pstruhařství mlýny). Mošty budou prodávat ovocnáři z Nebílov, pan Ilgner ze Šťáhlav a biomoštárna z Manětína. Kozí, kravské i ovčí sýry bude možné zakoupit z Horského statku Abertamy, biofarmy Držovice, biofarmy Slunečná a chráněné dílny Simabelle. Nebude chybět ani minimlékárna Joma, která nabídne úžasné mléčné výrobky (tvaroh, jogurty, čerstvé sýry…).

Kompletní seznam a informace o prodejcích najdete na www.plzensketrhy.cz. Nejbližší Plzeňské farmářské trhy tuto sobotu 6 října, následující se uskuteční 20. října.

Připravili jsme pro vás:

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).