Hlavní navigace

Pleti pod rouškou nesvědčí make-up a horká voda

31. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Od zítřka začíná znovu platit povinnost nošení roušek na mnoha místech. Podráždění, suchost pleti, ale třeba i bolesti hlavy jsou nepříjemným doprovodným jevem zakrývání nosu a úst. Dá se jim předejít.

Roušky jsou pro pleť nepříjemnost, mnohdy přímo pohroma. Ženy by tak měly vynechat třeba hutnější make-up a obecně by se pleti měla věnovat zvýšená pozornost. Na co dát pozor a jak se o kůži starat?

Polyester vyvolává akné

V dnešní době není problém sehnat nejrůznější druhy funkčních a zároveň vzhledných roušek. 

„Ujistěte se, že vám rouška dobře sedí a zároveň vám je pohodlná. Důležité je, aby byla z materiálu, který vám umožní bezproblémové dýchání,“ doporučuje Laura Chacon-Garbato, expertka společnosti Herbalife a členka asociace, která sdružuje přední odborníky v péči o pleť v USA.

Ne všechny materiály jsou pro výrobu roušek vhodné, například polyester nedokáže nasát pot, který může následně způsobit podráždění pleti a vyvolat vznik akné. Daleko vhodnější je bavlna, která dokáže pot absorbovat, a umožní tak pleti pod rouškou dýchat. 

„Nezapomeňte roušku po každém nošení vyměnit, aby nedocházelo k nechtěnému šíření virů a bakterií. Jednorázové roušky nahraďte novými, látkové po každém použití důkladně vyperte a vydezinfikujte,“ doporučuje Laura Chacon-Garbato. Jak se správně postarat o roušky, můžete nalézt také zde.

Co dělat, když je rouška nepříjemně cítit

  • Především jednorázové ústenky mívají nepříjemný zápach, který nám může vadit a způsobovat i bolesti hlavy a jiné nepříjemné příznaky.
  • Praktickým tipem je přidání oblíbeného esenciálního oleje, který se dá kápnout přímo do roušky.
  • Využít se dá i papírový kapesníček, na který se olej kápne a vloží se pak volně do roušky.

Zdroj: Markéta Filipová, Škola čichu Rafaella

Vyživující krém je základ

Pravidelná hydratace může pomoci předcházet podráždění pleti. Před nasazením roušky doporučuje Laura Chacon-Garbato použít vyživující pleťový krém.

„Vhodné jsou produkty s obsahem zklidňujících ingrediencí, jako je heřmánek nebo aloe vera,“ radí odbornice. Ženy by se pak měly vyhnout silným vrstvám hutného make-upu, který může být v kombinaci s rouškou příčinou ucpávání pórů.

„Mnohem vhodnější je pro ženy pod roušku minerální make-up, ideálně s obsahem oxidu titaničitého, který dokáže absorbovat přebytečnou mastnotu,“ dodává Laura Chacon-Garbato.

Domácí pleťová maska na podrážděnou pleť

  • Ke zmírnění pocitu suchosti, podráždění nebo svědění se dá vyzkoušet domácí pleťová maska. 
  • Jsou k ní potřeba tři základní ingredience: 3 lžíce ovesných vloček, 2 lžíce zklidňujícího gelu s obsahem aloe vera, 1 lžíce medu.
  • Vločky smíchejte s dvěma lžícemi vody a vložte do mikrovlnné trouby na 20 až 30 vteřin. Po vyjmutí smíchejte se zklidňujícím gelem a medem. Směs nechte vychladnout a následně naneste na celý obličej. 
  • Masku nechte působit 15 až 20 minut, po uplynutí této doby pleť důkladně opláchněte. Ovesné vločky a med jsou známé pro své hydratační vlastnosti, zklidňující gel zase pomůže zmírnit iritaci pleti.

Vlažná voda zbaví pleť nečistot

Po nošení roušky by se měla pleť důkladně vyčistit jemným zklidňujícím gelem, který ji zbaví mastnoty a dalších nečistot.

„Nikdy bychom na pleť neměli používat horkou vodu, jelikož může způsobit podráždění a dehydrataci pleti. Vhodná je naopak voda vlažná, která ji šetrně zbaví posledních nečistot,“ dodává Laura Chacon-Garbato. Na závěr doporučuje na celý obličej hydratační krém s antioxidanty a esenciálními oleji.

Galerie: Pupínky na obličeji, které byste neměli zaměňovat

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).