Hlavní navigace

Pimentovník lékařský? Nové koření!

Simona Procházková

Nové koření má antibiotické účinky, zmírňuje nadýmání a podporuje růst vlasů.

Doba čtení: 3 minuty

Pimentovník lékařský (pimenta dioica) je stále zelený strom, který pochází ze Střední Ameriky. Dorůstá do výšky sedmi až dvanácti metrů a dožívá se stáří až sta let. Jeho plodem jsou bobule, které se tvoří z malých bílých květů a sklízejí se ještě před uzráním. Sušené plody jsou pak „staré známé“ nové koření.

Pro léčebné účely se hodí semena (kuličky). Můžeme je koupit v bylinkářství, obchodech se zdravou výživu či kořenářství.

Léčivé účinky nového koření

Co obsahují kuličky nového koření? Plody jsou zdrojem silic, tříslovin, olejů, vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, vitaminů A, C, niacinu, riboflavinu a thiaminu.

Nové koření má výrazné antibakteriální, antivirové a antimykotické působení. Je rovněž účinné i proti parazitům. Pomáhá při nachlazení, kašli, rýmě, infekcích močových cest, zánětech. Dále zvyšuje chuť k jídlu, podporuje trávení, zmírňuje nadýmání i žaludeční nevolnosti a křeče. Zlepšuje krevní oběh, zvyšuje krevní tlak, zmírňuje bolesti kloubů a svalů (má mírný analgetický účinek). Ze semen se lisuje i kvalitní olej, který se používá zejména v aromaterapii.

Čaje z nového koření

Čaj z nového koření při nachlazení, infekcích a zánětech

 • Potřebujeme: 4 nadrcené kuličky nového koření, špetku skořice, 2 tlučené hřebíčky (koření), 2 dl vroucí vody
 • Postup: Kuličky a další koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj popíjíme 2× denně po dobu týdne.

Čaj na podporu trávení a proti nadýmání

 • Potřebujeme: 2 tlučené kuličky nového koření, 1 lžičku drceného kmínu, 1 lžičku drcených fenyklových semen, 1 lžičku drcených anýzových semen, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Léčivky smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a při potížích popíjíme během dne po douškách.

Čaj na bolavé klouby (vhodný při revmatismu, dně)

 • Potřebujeme: 4 nadrcené kuličky nového koření, 2 nadrcené bobkové listy (vavřín), 1 tlučený badyán, 4 tlučené hřebíčky (koření), na špičku kulatého nože skořice, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Sypké přísady smícháme dohromady a přelijeme vroucí vodou. Vše necháme 10 minut odpočívat, pak přecedíme a můžeme popíjet. Čaj popíjíme 2× denně po dobu 20 dní.

Léčebné recepty z nového koření

Z kuliček nového koření si můžeme připravit koupel proti revmatismu, dně, namoženým svalům, bolavým zádům či mazání na bolavé klouby.

Koupel z nového koření na bolavé klouby

 • Potřebujeme: 2 hrsti drcených kuliček nového koření, 3 litry vody
 • Postup: Kuličky zalijeme 3 litry vody a vše vaříme 20 minut, poté ještě necháme hodinu odpočívat. Po uplynutí této doby přecedíme a vlijeme do teplé vanové koupele. Tuto koupel si dopřáváme 2× týdně 15 minut.

Masážní tinktura z nového koření (na bolavé klouby, svaly)

 • Potřebujeme: 1 lžíci drcených kuliček nového koření, 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Kuličky zalijeme lihem, dobře uzavřeme a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové mazání můžeme aplikovat na bolavé klouby, revmatismus, dnu či namožené svaly.

Kosmetika z nového koření

Pleťové tonikum z nového koření pomáhá při akné

 • Potřebujeme: 1 lžíci drcených kuliček nového koření, 2 dl 60% lihu
 • Postup: Kuličky zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury. Toto tonikum nanášíme na očištěnou pokožku ráno a večer a necháme vpít, neoplachujeme.
 • Vlasový aktivátor z nového koření podporuje růst vlasů 
 • Potřebujeme 2 lžíce drcených kuliček nového koření, 3 dl 60% lihu, 2 dl destilované vody
 • Postup: Koření zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, přidáme destilovanou vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikem si po každém mytí namasírujeme vlasovou pokožku, již neoplachujeme.