Hlavní navigace

Ovoce do škol stálo loni sto devadesát milionů

12. 1. 2016

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Ministerstvo zemědělství dnes oznámilo, že se mu podařilo vyčerpat na projekt Ovoce do škol více peněz z EU. Konkrétně jde o šedesát čtyři milionů. Jak je to možné?

Ministerstvu zemědělství (MZe) se daří čerpat evropskou dotaci do projektu Ovoce a zelenina do škol. Může totiž využívat i peníze určené původně jiným členským státům, které je vyčerpat nedokázaly. Čeští školáci tak dostali navíc zdarma v loňském školním roce zeleninu a ovoce za šedesát čtyři milionů korun (celková výše podpory byla sto devadesát milionů), v letošním roce za čtyřicet sedm milionů (celková výše podpory dle odhadu sto devadesát čtyři milionů).

Ovoce do škol

Projekt Ovoce a zelenina do škol spustila EU v roce 2009. Je určený dětem z prvního stupně základních škol. V rámci něj školy i děti dostávají ovoce a zeleninu zdarma.

„Projekt Ovoce a zelenina do škol seznamuje děti s různými druhy ovoce a zeleniny, zároveň u nich podporuje zdravé životní návyky a zpestřuje jejich školní svačiny. Je také prevencí před obezitou. Jsem proto opravdu rád, že projekt úspěšně organizujeme už několik let a navíc, že můžeme využívat i dotace původně přidělené jiným evropským státům, které nejsou tak úspěšné v jejich využívání jako my nebo je vůbec nevyužívají,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ve školním roce 2014/2015 šlo na projekt sto devadesát milionů korun, z toho sto padesát milionů hradila EU a Česká republika přispěla čtyřiceti miliony korun. „Ve školním roce 2015/2016 snížila EU podporu na sto třicet čtyři milionů korun, a proto Česká republika navýšila svůj příspěvek na šedesát milionů, aby tak děti mohly dostat stejné množství ovoce a zeleniny jako v předchozím roce,“ uvedl Marián Jurečka.


Autor: MZe.cz

Kliknutím zvětšíte

Ministerstvo chce podpořit místní produkci

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu nařízení vlády, která mimo jiné zvyšuje podíl českého ovoce a zeleniny v projektu na 40 %, aby více podpořilo místní produkci a pěstitele. V současné době pochází z ČR přibližně 29 % ovoce a zeleniny.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v listopadu 2015 kontrolovala bezpečnost a jakost potravinových balíčků v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol. Všechny vzorky byly vyhovující, výsledky tak dokázaly dobrou kvalitu dodávaných potravin.

Zdroj: MZe.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).