Hlavní navigace

Otěhotněla jsem po výpovědi: Jak je to s mateřskou?

1. 9. 2010

Sdílet

Když do plánů na dítě zasáhne výpověď, je to problém. Nárok na mateřskou má totiž jen účastník nemocenského pojištění a od mateřské se odvíjí také rodičovská. Co s tím?  Obecně platí, že na peněžitou pomoc v mateřství (tedy tzv. mateřskou) dosáhne bez omezení ta matka (v případě patřičného odůvodnění a včasné žádosti to může být i otec), která je účastna nemocenského pojištění (OSVČ se k němu mohou přihlásit, zaměstnankyně se ho účastní automaticky) v době nástupu na mateřskou.

Když do plánů na dítě zasáhne výpověď, je to problém. Nárok na mateřskou má totiž jen účastník nemocenského pojištění a od mateřské se odvíjí také rodičovská. Co s tím? 

Obecně platí, že na peněžitou pomoc v mateřství (tedy tzv. mateřskou) dosáhne bez omezení ta matka (v případě patřičného odůvodnění a včasné žádosti to může být i otec), která je účastna nemocenského pojištění (OSVČ se k němu mohou přihlásit, zaměstnankyně se ho účastní automaticky) v době nástupu na mateřskou.

Dodatečnou podmínkou je, že nárok na mateřskou má pouze ten pojištěnec, který si nemocenského pojištění účastnil po dobu minimálně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Pokud jste tedy byli v posledních dvou letech delší dobu na neschopence či nezaměstnaní, pak může být váš nárok na mateřskou ohrožen.

Situaci dále zamotává (ale ve prospěch nás všech) tzv. ochranná lhůta. Jedná se vlastně o jakousi ochranu matek, které mají například sjednán poměr na dobu určitou nebo otěhotní až po obdržení výpovědi. Tato ochranná lhůta trvá 180 dní (tedy cca půl rok) a počítá se ode dne konce pracovního poměru do doby nástupu na mateřskou.

Podrobné informace a ukázku na konkrétním příkladu čtěte na serveru Měšec.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).