Hlavní navigace

Operaci odstátých uší hradí pojišťovny. Ale jen do deseti let

7. 10. 2013

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
ROZHOVOR – Není to zbytečná operace, domnívá se lékař. Děti s odstátýma ušima jsou často obětí šikany, a ta je poznamená na celý život. „Doporučuji neotálet,“ říká Félix Ndzahabato.

Plastická operace uší, takzvaná otoplastika, se v praxi nejčastěji zabývá problémem odstátého ušního boltce. Ten, zejména u dětí, může být příčinou posměšků v kolektivu a terčem zbytečné šikany. Záměrně píši slovo „zbytečné“, protože existuje snadný způsob, jak na neposlušné uši vyzrát.

FÉLIX NDZAHABATO působí v nemocnicích v Jičíně a Nymburku. „V jičínské nemocnici se ročně provede asi 900 ORL operací v celkové anestezii. Sem samozřejmě nepatří jen uši, ale i operace nosních mandlí, kožní nádory krku a velké operace v oblasti hlavy a krku, atd. Nemocnice Nymburk ORL oddělení zrušila, takže zde provádíme plastiky jednou za čas v rámci denní chirurgie. Operace odstátých boltců se v Nemocnici Nymburk provádí příležitostně, přibližně jednou za měsíc,“ říká lékař, který se plastikám uší věnuje.

Když se řekne plastika uší, většina lidí si představí právě operaci odstátých boltců.

Ano. Jedná se skutečně o jeden z nejčastějších a nejžádanějších operativních výkonů. Záběr otoplastiky je však širší – zabývá se například plastikami nedovyvinutých či zcela chybějících boltců, tvarovými deformacemi lalůčků i boltců, a v neposlední řadě úrazovými stavy. Odstáté boltce se obecně operují poměrně často, protože pojišťovna dětem do deseti let zákrok plně hradí.

Věcí vůbec rodiče, že mohou své děti nechat do deseti let operovat zdarma? Šíří osvětu například obvodní lékaři?

Já myslím, že o tom málokdo ví. Alespoň zde na Nymbursku. Spíše se snažíme podávat informace sami, když třeba rodiči přijdou s potomkem na ambulanci kvůli jiné záležitosti a zákrok se nabízí (tvar a velikost boltců je daná geneticky), říkám jim: „Milí rodiče, existuje taková a taková možnost…“ Zákrok hradí všechny pojišťovny. Nechávat řešení na později není podle mne vhodné, a to z více důvodů.

Jaký je neoptimálnější věk pro provedení plastiky boltců?

5 až 10 let.

Jste jako lékař příznivcem takových operací?

Opravdu doporučuji neotálet. Zejména kvůli psychice dětí. Proč je zbytečně vystavovat šikaně a stresu? Víte, dětský kolektiv někdy bývá hodně krutý. Třeba holčičky to vyloženě špatně nesou, vidíte na nich, jak se češou, bojí se uši ukázat, udělat si copánek. Rodiče třeba ani nezaznamenají, že by se něco dělo, sice si problému okrajově všimnou, ale chtějí vyčkat do dospělosti, až se dítě samo pro operaci rozhodne. Jenomže někdy bývá pozdě – dítě už si zvykne na kritiku a má podkopnuté sebevědomí.

K tématu: Šikanuje retard i génius

Co rodiče, kteří skutečně zameškali, nyní by rádi stav napravili, ale peníze na operaci nemají?

Měli jsme takový případ. Ale to prosím neuvádím jako návod! Dítě bylo natolik šikanované, že jsme rodičům doporučili navštívit psychologa. Na základě jeho posudku vystavila nemocnice doporučení a rodiče požádali pojišťovnu, zda by výjimečně operaci proplatila. Bylo to v zájmu onoho dítěte a vše dopadlo dobře.

Kolik placený zákrok stojí?

Operujeme děti i dospělé. Dospělí platí keš, ceny v Nymburce se pohybují okolo osmi tisíc.

Co operaci předchází?

Napřed konzultace na ambulanci. Vysvětlíme, co a v jakém rozsahu budeme provádět, domluvíme se na termínu a předoperační přípravě. Od půlnoci pacienti nesmějí jíst ani pít. U chlapců doporučujeme rodičům co nejkratší sestřih, aby vlasy nepadaly do rány a při převazech nepřekážely. Odstraňování vlasových slepenců bývá pěkně bolestivé! Ostříhání není striktní podmínkou, ale zlepšuje úspěšnost a předchází následným problémům. Po děvčatech samozřejmě nemůžeme chtít, aby přišla na ježka, tak vyžadujeme alespoň sponky nebo culík, prostě připevnění vlasů k hlavě.

Jak probíhá samotná operace?

Pacient se dostaví ráno na lačno, dostane premedikaci a odchází na sál. Malé děti následují rodiče (doprovod se převleče do operačního) a jsou přítomni, než je dítě uspáno. Po zákroku pacienta převezeme na dospávací pokoj. Rodiče mezitím čekají v čekárně. Operujeme ráno, zákrok trvá přibližně jednu hodinu. Dětské pacienty ponecháváme v nemocnici do druhého dne, kdy je po převazu propouštíme domů. Dospělé propouštíme v den operace. Dva dny po operaci se pacient dostaví na převaz. Ještě dodávám, že děti operujeme v celkové a dospělé v lokální anestezii.

K samotnému průběhu operace – řez kůží vedeme na zadní straně ucha při jeho úponu k hlavě. Poté chrupavku boltce změkčíme, vymodelujeme do příznivého tvaru a několika stehy zafixujeme do požadovaného postavení. Kožní řez sešíváme pokračovacím stehem pro snazší odstranění stehů, které provádíme na ambulanci sedm až deset dnů po operaci.

Jaká opatření musí pacienti následně dodržovat?

Přibližně dvanáct dnů nosit kompresivní obvaz s turbanem (návlekem) a dostavovat se na převazy. Poté stačí vyhýbat se nebezpečným situacím a sportům a nosit čelenku.

Probíhá u dětí hojení lépe? A zůstanou po zákroku jizvy?

Spíše nastejno. Ale řekl bych, že děti lépe snáší pooperační bolest. Navíc mají měkčí chrupavku. Malá jizvička na zadní straně ucha zůstane, ale je natolik dobře schovaná, že pokud ji vyloženě nehledáte, viditelná není. Pouze z bezprostřední blízkosti – vypadá jako světlá čárka. U někoho, kdo měl špatné hojení, se může vyskytnout jizva větší, atypická, a zde má smysl absolvovat reoperaci či laser.

Jaké komplikace ve spojitosti se zákrokem hrozí?

Například krvácení, hnisání, horší hojivost. Dostane-li se do rány infekce, vznikne zánět, jenž může způsobit i deformaci boltce, pronikne-li do chrupavky. I to se dá samozřejmě napravit, i když složitě. Naštěstí za celou dobu, kdy zmíněné operace provádím, jsem se s něčím podobným naštěstí nesetkal. I špatných jizev jsem viděl málo.

Čeho se po operaci vyvarovat? Může se na operovaných uších spát?

Může. Jak už bylo řečeno výše, je třeba dávat pozor na rizikové sporty. Po sundání obvazu doporučujeme čelenku. Alespoň na noc. Zdůrazňujeme také zákaz dotýkání a tahání za ucho. Měli jsme tu jeden případ, kdy se dítě vrátilo s povytaženýma ušima. Na vině byl dědeček, který kluka tahal za uši, a rána se rozpárala.

MUDr. Félix Ndzahabato
pracuje na oddělení ORL Oblastní nemocnice Jičín (ušní-nosní-krční) a současně vykonává ambulantní chirurgické zákroky v Nemocnici Nymburk.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pro internetová a tištěná média píše od roku 2002. Zajímá se především o sociální politiku a zdravý životní styl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).