Hlavní navigace

Rakovinu mohou provázet i finanční problémy. Kde hledat pomoc?

27. 3. 2012

Sdílet

Onkologické onemocnění sráží rodiny k zemi, ke zdravotním se přidávají i finanční potíže. Pomůže Dobrý anděl. Je to jedna z nejhorších zpráv, jakou můžete slyšet: někdo z vašich nejbližších má onkologické onemocnění. V ten moment se často převrátí život naruby. Kvůli nastávající léčbě a častým návštěvám lékaře nastupujete na nemocenskou, musíte si vzít volno v práci nebo s prací skončit úplně a rodina se ocitne na pokraji finanční propasti.

Onkologické onemocnění sráží rodiny k zemi, ke zdravotním se přidávají i finanční potíže. Pomůže Dobrý anděl.

Je to jedna z nejhorších zpráv, jakou můžete slyšet: někdo z vašich nejbližších má onkologické onemocnění. V ten moment se často převrátí život naruby. Kvůli nastávající léčbě a častým návštěvám lékaře nastupujete na nemocenskou, musíte si vzít volno v práci nebo s prací skončit úplně a rodina se ocitne na pokraji finanční propasti.

Najednou zjistíte, že nebojujete jen se zákeřnou nemocí, ale i s dalšími problémy, které souvisejí s každodenním životem vaší rodiny. Náhle si nevíte rady s věcmi, které vám dříve přišly naprosto běžné, řešíte problémy, o kterých se vám předtím nezdálo ani v nejhorších snech. Státní podpora je minimální a vy i vaše rodina se ocitáte v bludném kruhu, ze kterého se těžko hledá cesta ven. 

Ve zvládání nemoci pomáhají lékaři, ale jak vyřešit finanční krizi? Pomoc v takových situacích nyní nabízí nadační fond Dobrý anděl, který finančně podporuje rodiny, kde některého z členů, dítě nebo dospělého, postihlo onkologické onemocnění a rodina se vlivem toho dostala do finanční tísně. Nadační fond v ČR vznikl v listopadu 2011. Zakladateli jsou Petr Sýkora, Jan Černý a Andrej Kiska, který založil Dobrého anjela na Slovensku už v roce 2006.

Systém pomoci je v tomto fondu nastaven tak, že všechny příspěvky, které od dárců (tzv. Dobrých andělů) přijdou v jednom měsíci, jsou rodinám nemocných rozděleny do posledního haléře. Provoz nadace je totiž hrazený z prostředků jejích zakladatelů.

Peníze pro rodiny pocházejí z převážné většiny od drobných soukromých dárců – fyzických osob. Dárci přispívají obvykle trvalým platebním příkazem, minimální výše příspěvku činí 50 korun. Dárci mají jistotu, že jimi zaslané peníze již prvního dne příštího měsíce kompletně odejdou rodinám ve finanční tísni a navíc si mohou zkontrolovat, které rodině jejich příspěvek daný měsíc pomohl.

Dobrý anděl nyní již pomáhá více než 130 rodinám, které se ocitly v těžké životní situaci a peníze od dárců jim pomáhají žít důstojný život. Mezi tyto rodiny Dobrý anděl od listopadu rozdělil již více než 1.500.000 korun.

„Onemocnění rakovinou znamená pro nemocného i jeho blízké problémy fyzické, psychické, sociální, existenciální a v neposlední řadě ekonomické. V případě onemocnění dítěte je téměř nutné, aby jeden z rodičů přestal pracovat a dítěti se plně věnoval. V našich podmínkách se tím u velké části rodin zásadně snižuje životní úroveň, u sociálně slabých až kriticky. Pro tyto rodiny každá finanční pomoc znamená vysvobození z běžných velkých starostí a umožňuje jim plně se věnovat nemocnému dítěti,“ říká profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti ČLS JEP, jež činnost nadačního fondu podporuje.

Informace o nadačním fondu najdete na adrese www.dobryandel­.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).