Hlavní navigace

Máte odstupné? Podporu v nezaměstnanosti dostanete později

13. 1. 2011

Sdílet

Maximální podpora v nezaměstnanosti pro rok 2011 se zvyšuje. Na druhé straně dobrovolný odchod ze zaměstnání se trestá a stát nezajímá, že vám zaměstnavatel dluží odstupné, píše server Měšec.cz.  Základní podmínkou pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je účast na důchodovém pojištění, tedy výkon práce v zaměstnání (za stanovených podmínek v pracovním poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti) nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, po dobu 12 měsíců v posledních 3 letech před zařazením do…

Maximální podpora v nezaměstnanosti pro rok 2011 se zvyšuje. Na druhé straně dobrovolný odchod ze zaměstnání se trestá a stát nezajímá, že vám zaměstnavatel dluží odstupné, píše server Měšec.cz. 

Základní podmínkou pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je účast na důchodovém pojištění, tedy výkon práce v zaměstnání (za stanovených podmínek v pracovním poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti) nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, po dobu 12 měsíců v posledních 3 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Jako předchozí zaměstnání se počítají i některé náhradní doby jako např. osobní péče o dítě ve věku do 4 let, pobírání plného invalidního důchodu, ale nepovažuje se za ně studium – příprava na budoucí povolání.

Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí po podpůrčí dobu

  • 5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku,
  • 8 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 50 a do 55 let věku a
  • 11 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 55 let věku.

Případné odstupné však oddaluje nárok bývalého zaměstnance na podporu v nezaměstnanosti. Pokud vám přísluší z posledního zaměstnání odstupné, a to ať už vám jej zaměstnavatel doopravdy vyplatil, anebo vám je zůstal dlužen, nově vám podpora v nezaměstnanosti (podle úsporných pravidel od 1. ledna 2011) bude poskytnuta až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného. Více na serveru Měšec.cz.

Kolik peněz lze nejvíce dostat?

Na základě pravidelné každoroční valorizace od 1. ledna 2011 dochází ke zvýšení částky maximální podpory v nezaměstnanosti.

Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Ta za 1. až 3. čtvrtletí 2010 činila 23 324 Kč. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti tak může dosáhnout až 13 528 Kč měsíčně, jestliže žádost o podporu byla podána po 31. prosinci 2010, tedy v r. 2011.

Další podrobnosti najdete na serveru Měšec.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).