Hlavní navigace

Odpadní mák z ciziny u nás „promění“ na potravinu

2. 8. 2016

Sdílet

 Autor: Pixabay.com/cocoparisienne, podle licence: Public domain
Inspekce se zaměřila na kontroly máku. Roste totiž počet případů, kdy je odpadní technický mák ze zahraničí u nás upraven a nabízen jako potravina.

Potravinářský mák je tradiční komoditou tuzemských pěstitelů a zpracovatelů. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) proto věnuje kontrole tohoto segmentu zvýšenou pozornost. V rámci dlouhodobé a systematické kontrolní akce se zaměřila na dodržování platné legislativy, zejména ze strany dovozců a zpracovatelů máku.

„Zároveň zde v posledním období dochází k nárůstu pochybení souvisejících s dovozem odpadního technického máku ze zahraničí, který bývá vydáván za tuzemský,“ uvedl Pavel Kopřiva ze SZPI. Technický mák je podle mluvčího často následně upravován pomocí termostabilizace tak, aby mohl být nabízen jako potravina.

Nehlášený dovoz a neznámý původ

SZPI dosud prověřila celkem 551 šarží máku na tzv. sledovatelnost, to znamená, zda provozovatelé mohou doložit původ máku. Zjistila řadu pochybení.

Ve dvou případech se ukázalo, že provozovatel původ máku není schopen doložit. Dále ve 13 případech inspektoři prokázali, že provozovatelé nesplnili svou povinnost nahlásit dovoz máku ze zahraničí dle vyhlášky. Plných 53 provozovatelů nesplnilo povinnost registrovat svou činnost u SZPI.

Pesticidy v máku

Navazující analýzu bezpečnosti máku SZPI zaměřila především na ověření přítomnosti morfinových alkaloidů, těžkých kovů a reziduí pesticidů. SZPI ve třech případech prostřednictvím laboratorního rozboru prokázala přítomnost nadlimitního množství picoxystrobinu (pesticid s fungicidním účinkem). Dále byl jeden vzorek kontaminovaný nadlimitním množstvím semen merlíku a laskavce a dvě šarže vykazovaly nežádoucí smyslové změny – pach po žluknutí. „U zjištěných případů SZPI uložila opatření, aby nedocházelo k opakování nežádoucí situace,“ řekl mluvčí.

Technický mák upravený na potravinářský

U dvou šarží v řádovém objemu stovek kilogramů SZPI zjistila, že nejsou dle požadavku platných předpisů označeny jako mák upravený termostabilizací. Jde o proces umělého snížení obsahu morfinu u máku, který je primárně pěstovaný jako technický – farmaceutický. Tento mák je následně upraven pro sekundární využití v potravinářství. V případě využití termostabilizace je nezbytné, aby takto upravený mák doprovázela informace o způsobu úpravy potraviny a bylo zajištěno adekvátní informování odběratelů i spotřebitelů, kteří mají nárok se seznámit se skutečností, že jde primárně o technický mák upravený na potravinářský.

„Vzhledem k výsledkům kontrol se bude inspekce předmětnému segmentu nadále intenzivně věnovat,“ říká Pavel Kopřiva.

V máku je hodně vápníku a dalších prospěšných látek

Mák je přitom zdrojem pro lidský organismus vysoce pozitivních látek, často oproti jiným možnostem zdrojem vůbec nejlepším. Platí to především pro vápník. „Nejen proto je mák vhodnou potravou zejména pro těhotné ženy, mládež a lidi s rizikem osteoporózy. Prospěšných účinků máku je ale mnohem více, mezi dlouhou řadou pozitiv se uvádí schopnost máku snižovat krevní tlak, prevence proti rakovině, stresu a depresím, možnost využívat mák při dýchacích potížích či pozitivní účinek máku na kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Mák přitom patří mezi olejniny a makový olej je také důležitou surovinou pro farmaceutický průmysl,“ popisuje vlastnosti máku agrární analytik Petr Havel.

Makový olej obsahuje mimo jiné omega tři a omega šest mastné kyseliny, ale také množství kvalitních bílkovin, řadu minerálů a vitamínů (hlavně E) a samozřejmě vlákninu.

Máku bude letos nejvíc za poslední roky, bude tím pádem velmi levný, dle předpokladů až o třetinu.

Zdroj: TZ SZPI

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).