Hlavní navigace

Potraviny pro třetí tisíciletí: Konopné semínko

28. 5. 2009

Sdílet

Pod pojmem konopí si představíme většinou drogu. Pokud ovšem uvidíme jen smotanou cigaretu, unikne nám to podstatné. Konopí je totiž rostlina s velmi širokým spektrem použití.

Klid. Nechceme vás navádět, abyste si kupovali semena s obsahem THC. Tedy látky, která má omamné a halucinogenní vlastnosti, jako marihuana nebo hašiš. To byste ani legálně nemohli. Semena konopí setého (Cannabis sativa L.) jsou potravinářsky schválená.  To znamená, že to jsou  jen semena z rostlin, které neobsahují THC.

Poklad v malém semínku

Konopí seté pochází ze střední Asie, kde bylo kultivováno již před několika tisíci lety. V Česku je jeho pěstování zatím v začátcích, ale rostlina se zde stává stále populárnější. Užití totiž nenachází jen v potravinářství, ale konopná vlákna jsou výborná i pro výrobu textilu, své užití najdou ve stavebnictví a energetice a lze z nich dokonce vyrábět papír. Obvyklé je její použití na moderní dětské látkové plenky, neboť dokážou absorbovat více vlhkosti než bavlna a tkanina je příjemná na omak. Ideální je rostlina také pro ekologické zemědělství, protože látky v ní obsažené přirozeně odpuzují škůdce. Navíc je konopí vhodnou rostlinkou pro pěstování na nepříliš kvalitních půdách.

Konopná semínka

Z hlediska výživy je konopí unikátní rostlinou pro vysoký obsah obsažených omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Semínko konopí obsahuje také všechny základní aminokyseliny. Tím ale výčet výživové hodnoty nekončí, protože semena jsou také bohatá na vitamíny (A, B, B1, B2, B3, B6, PP, C, E a F) a minerály (draslík, vápník, síra, hořčík, fosfor, zinek…).

Obsažení vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro správné fungování nervové soustavy, pomáhají proti únavě a zlepšují stav všech tkání, což je nejlépe pozorovatelné na stavu pokožky a vlasů. Olej z konopných semínek je ideálním doplňkem stravy pro osoby trpící atopickým ekzémem, ty jej navíc mohou používat i zevně. Je vhodný i pro citlivou pokožku, chrání ji před vysoušením a zmírňuje obtíže spojené s atopickým ekzémem. 

Bez semínka na večírek? Nikdy!

Pokud se chystáme na večírek či oslavu, kde se nevyhneme konzumaci alkoholu, měli bychom několik hodin předem sníst hrstku konopných semínek. Obsah tuku zpomalí vstřebávání alkoholu v krvi a vitamín B3 pomůže organismu se s alkoholem lépe vyrovnat.

Konopné semínko je také ideální potravinou pro aktivní sportovce. Obsažený hořčík je totiž výborným prostředkem proti svalovým křečím. Pokud se snažíte nabrat svalovou hmotu a jíte potraviny bohaté na bílkoviny, pak je pro udržení rovnováhy v organismu nezbytné zvýšit příjem vitamínu B6, obsažený mimo jiné i v konopném semínku.

Obsah zinku pak pomáhá zlepšovat kvalitu nehtů a vlasů. Může vám také pomoci, pokud se vám pomalu hojí rány. Pokud se jedná o nějaký lokální problém (například již zmíněný ekzém nebo akné), je vhodné postižené místo pravidelně ošetřovat konopným olejem. Výsledky vás jistě velmi mile překvapí.

Tukem proti cholesterolu

Pro osoby trpící na vysoký krevní tlak a zvýšenou hladinu cholesterolu je pak ideálním doplňkem stravy právě konopný olej. Ten je až z 80 % tvořen omega 3 a 6 mastnými kyselinami, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Nejhodnotnější je pak samozřejmě ten za studena lisovaný. U konopného oleje platí, že čím zelenější má barvu, tím vyšší je obsah chlorofylu, který pomáhá prokysličovat organismus, urychluje hojení a růst tkání a má velmi příznivé účinky na trávící soustavu.

Olej oceníte především ve studené kuchyni při přípravě zeleninových nebo těstovinových salátů. Kromě pozitivního vlivu na zdraví pak jistě oceníte i jeho jemnou oříškovou chuť a vůni. Doporučené dávkování je jedna polévková lžíce denně.

Sladkosti a těstoviny

marihuanaKonopná semínka můžete koupit loupaná i neloupaná, záleží jen na vás, kterým dáte přednost.
Z konopného semínka se dále vyrábí široké spektrum potravin, nejen výše zmiňovaný olej, ale i těstoviny (základ tvoří konopná mouka) nebo směsi pro výrobu chleba. Jsou k dostání dokonce i konopné chipsy. Pokud máte raději sladké, i vás si konopí jistě získá, ať už v podobě semínek máčených v čokoládě nebo konopných sušenek. Ze semínek se také vyrábí rostlinné mléko, jehož užití je stejné jako u klasického kravského mléka.

Jak už bylo řečeno, konopí je opravdu univerzální rostlinou. Produkty z konopí v běžné obchodní síti zatím neseženete, ale široký sortiment potravin nabízejí obchody se zdravou výživou, tak určitě něco z jejich nabídky ochutnejte.

foto: Wikipedia.org

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).