Hlavní navigace

Mužská obřízka – prospívá zdraví?

30. 9. 2010

Sdílet

 Autor: Agentura SXC
Přestože se tento prastarý chirurgický zákrok provádí převážně z náboženských důvodů, jeho zastánci argumentují i zdravotním přínosem. Má ale také řadu kritiků. Kdo z nich má pravdu?

Představa, že by museli podstoupit obřízku, vyvolá v mužích obvykle pocity značně nepříjemné. Přesto tento zákrok podstoupilo asi 85 % Američanů. Proč?

Turkestán, 2. polovina 19. století
Autor: Wikimedia.org

Turkestán, 2. polovina 19. století

Obřízka se provádí především z kulturních nebo náboženských důvodů. Podle Starého zákona bylo nařízení o obřízce předáno Abrahámovi. Pro Židy byla viditelným znamením smlouvy s Bohem a příslušnosti k víře. Podle této tradice byl i Ježíš osmého dne obřezán. Křesťané už ale obřízku nepraktikují. Na celém světě je obřezána asi čtvrtina všech mužů. Více než dvě třetiny z nich jsou muslimové.

Samotný původ obřízky je mnohem starší, prováděla se například ve starém Egyptě. Důvody byly zřejmě hygienické (měly omezit různé infekce), nebo kultovní. U primitivních národů měly různé formy mrzačení genitálů pravděpodobně vyjádřit bisexuální podstatu lidské duše a prováděly se v rámci iniciačních rituálů dospělosti.

Novodobé obřezávání

Rutinní obřízka se ustálila ve viktoriánských časech v Americe jako prevence před masturbací, o níž se předpokládalo, že způsobuje množství chorob (tento názor byl dávno vyvrácen).

Obřezávání novorozenců se stalo běžnou praxí v letech 1870–1920 a následně se rozšířilo do všech anglicky mluvících zemí (Anglie, Kanady, Austrálie a na Nový Zéland).

Čtěte téma: Kdy je masturbace normální, a kdy už ne?

Masturbuje většina lidí. Jenže, co když si někdo dopřává svoji soukromou rozkoš i několikrát denně. Třeba i v práci, na toaletě. Nebo na návštěvě… 

Co je to vlastně obřízka?

Mužská obřízka je malý chirurgický zákrok, při němž je odstraněna předkožka – kožní řasa pokrývající penis.

K čemu je předkožka?

 • Umožňuje vývoj slizničního povrchu žaludu a vnitřní předkožky
 • Ochraňuje žalud nemluvněte před výkaly a čpavkem v plenkách
 • Chrání žalud před třením v průběhu života, udržuje jej vlhký a měkký, promazává jej
 • Pokrývá žalud voskovitou ochrannou substancí
 • Poskytuje dostatek kůže k pokrytí erekce tím, jak se roztahuje
 • Jako pomůcka k masturbaci a k milostné předehře, ale i k samotné penetraci
 • Snižuje tření během styku
 • Slouží jako erotogenní tkáň pro svůj bohatý obsah erotogenních receptorů
 • K doteku a stimulaci G-bodu partnerky

Zastánci obřízky argumentují rovněž zdravotními důvody:

 • Obřízka je hygienická
 • Snižuje riziko infekce močových cest
 • Snižuje riziko rakoviny penisu a rakoviny děložního čípku
 • Podle Světové zdravotnické organizace je přenos HIV z ženy na obřezaného muže až o 70 % nižší. Podle jiné studie se pravděpodobnost infikování partnerky snižuje o 30 %.
 • Milování s obřezaným mužem snižuje pro ženu i riziko onemocnění způsobovaných bičíkovcem (trichomoniáza) nebo některými bakteriemi
 • Moudří Američani obřezávají značný počet novorozenců. Asi 85 % Američanů je obřezáno
 • Spoustě mužů obřízka pomohla od předčasné ejakulace (Ovšem podle novějších studií obřízka nesnižuje sexuální citlivost – pozn. aut.)

Čtěte téma: Chlamydie aneb Co chytíte v rybníce a kapr to nebude

Můžete být partnerovi věrná sebevíc, stačí jedno odpoledne strávené u vody a vaginální problémy jsou tu…

Obřízka a AIDS

Penis neobřezaný a obřezaný
Autor: Isifa.cz

Penis neobřezaný a obřezaný

Vnitřní mukózní, hlenem potažená tkáň předkožky je náchylnější k průniku HIV infekce než tkáň močové trubice. Odstranění předkožky při obřízce vede k odstranění tkáně s vysokou koncentrací cílových a virem napadaných buněk. Toto zjištění vysvětluje, proč neobřezaní muži podléhají onemocnění AIDS častěji.

Podle stejného výzkumu se ochranný efekt obřízky neprojevuje u dalších pohlavních chorob (infekce papilomaviry, syfilis, kapavka a chlamydie).

 Argumenty odpůrců obřízky:

 • Zákrok u dětí nemá žádné opodstatnění. Obřízka má význam pouze pro nemocné muže, které už není možné léčit léky. Nejčastěji se jedná o případ fimózy – zúžení předkožky. Předkožka má svůj význam a plní určité funkce (viz „K čemu je předkožka“) stejně jako vše v našem těle (např. i slepé střevo).
 • Do ran po obřízce se dostává agresivní moč, která může způsobit těžké infekce. Obřezaný penis je nutné máčet např. v heřmánkové lázni, aby se rány nezanítily.
 • Existují protikladná svědectví ohledně sníženého rizika zánětu močových cest u obřezaných mužů. Tyto infekce navíc mohou být většinou léčeny antibiotiky.
 • Argumenty o snížení přenosu HPV virů (způsobujících rakovinu děložního čípku, rakoviny penisu apod.) jsou zcela neopodstatněné.
 • Před virem HIV vás neochrání obřízka. V Africe je většina mužů obřezána, ale Afriku to neuzdravilo. Jediný účinný způsob ochrany před AIDS je věrnost, abstinence a užívání kondomu.
 • Spousta lékařů, kteří doporučují obřízku, to dělá kvůli penězům.
 • Podle nejnovější studie mohou být obřezaní muži, kteří mají homosexuální styk, náchylnější k získání HIV.
 • I v USA počet obřízek výrazně klesá. Sílí názor, že lékařský zákrok, který není naprosto nezbytný (a způsobuje bolest), smí být vykonán pouze se souhlasem plnoletého. Je ale na místě dodat, že dnes již existují i méně bolestivé metody obřezávání.

Z deklarace Prvního mezinárodního sympozia o obřízce (3. 3. 1989):

Uznáváme vrozené právo každé lidské bytosti na nedotčené tělo. Bez náboženských nebo rasových předsudků potvrzujeme toto základní lidské právo.

Uznáváme předkožku, klitoris a stydké pysky jako normální, funkční část těla.

Rodiče nebo vychovatelé nemají právo dát souhlas k chirurgickému odstranění nebo úpravě normálních genitálií svých dětí…

Jedinými osobami, které mohou dát souhlas k lékařsky nikoliv nezbytným zákrokům na sobě, jsou jedinci, kteří dosáhli věku souhlasu (dospělosti), a pouze poté, co byli v úplnosti informováni o rizicích a přínosech tohoto zákroku.

Kategoricky prohlašujeme, že obřízka má neznámé oběti. 

Postoj výše uvedené deklarace dnes zastává většina civilizovaného světa (západní Evropa, Skandinávie, asijské nemuslimské země…). K odlišnému názoru se přiklánějí muslimské země, Izrael, Jižní Korea a USA. V USA trend obřezávání novorozenců výrazně klesá.

Katalog nemocí: AIDS a infekce HIV

Obřízku ne

Podtrženo, sečteno: Podstoupit obřízku z důvodů zdravotních (nepočítáme-li fimózu apod.) má v podstatě smysl pouze pro muže, který chce žít promiskuitně a mít nechráněné heterosexuální styky. Poněkud tím sníží riziko nákazy sebe nebo partnerky. Pro všechny ostatní případy je odpověď vcelku jednoznačná: obřízku ne!

Zdroje:

www.cirp.org

en.wikipedia.org

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Vystudoval jsem obor teologie - český jazyk. Snažím se přijít na kloub různým otázkám a záhadám, zejména z oboru psychologie a duchovna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).