Hlavní navigace

Obce bez bariér

24. 3. 2010

Sdílet

V České republice je podle odhadu Vládního výboru pro zdravotně postižené občany asi jedna třetina lidí se sníženou mobilitou.  Kromě zdravotně postižených se počítá i se seniory, ale také například s maminkami s malými dětmi. Výbor předpokládá, že se číslo ještě navýší vzhledem ke stárnutí populace.

V České republice je podle odhadu Vládního výboru pro zdravotně postižené občany asi jedna třetina lidí se sníženou mobilitou. 

Kromě zdravotně postižených se počítá i se seniory, ale také například s maminkami s malými dětmi. Výbor předpokládá, že se číslo ještě navýší vzhledem ke stárnutí populace.

Pro odstraňování bariér v obecních prostorách pomáhá program ministerstva pro místní rozvoj „Bezbariérové obce“, který byl poprvé vyhlášen v roce 2008. Jeho cílem je zajistit státní podporu investičních a neinvestičních záměrů při odstraňování bariér v budovách městských a obecních úřadů a v budovách domů s pečovatelskou službou náležících do komplexních řetězců bezbariérových tras v obcích a městech.
Příjemcem dotace je výhradně obec, případně město. Loni se z programu rozdělilo celkem deset milionů korun. Letos ministerstvo podpoří celkem 9 miliony korun projekty v pěti městech, které mají za cíl zřídit bezbariérové obecní prostory.

Městské úřady a pečovatelské domy dobře přístupné pro všechny by tak měly mít v Milevsku, Přerově, Desné, Ústí nad Orlicí a Slavičíně.

Čtěte téma: Jak cestovat s dítětem v MHD, aby nepřišlo o nohu?

Sedmiletému Denisovi amputoval vloni eskalátor v pražském metru tři prsty na noze a část nártu. Dopravní podnik však tvrdí, že chlapec porušil přepravní řád a své zranění si vlastně může sám.. 

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).