Hlavní navigace

Nový test rakoviny, výsledek můžete znát do pěti minut

8. 12. 2010

Sdílet

Současná metoda vyšetření tkáně odebrané pacientovi by v brzké době mohla být nahrazena novou, rychlou, objektivní a přesnou zobrazovací metodou. Využívá laserové světlo.  Metoda byla vyvinuta a otestována na univerzitě v Illinois a její výhodou je získání výsledků testu do pěti minut po biopsii, místo více než jednoho dne při použití klasické metody.

Současná metoda vyšetření tkáně odebrané pacientovi by v brzké době mohla být nahrazena novou, rychlou, objektivní a přesnou zobrazovací metodou. Využívá laserové světlo. 

Metoda byla vyvinuta a otestována na univerzitě v Illinois a její výhodou je získání výsledků testu do pěti minut po biopsii, místo více než jednoho dne při použití klasické metody.

Katalog nemocí: Rakovina

Oproti doposud používanému a poměrně subjektivnímu posuzování tvaru, struktury a uspořádání buněk, branému jako zlatý standard, se navíc jedná o mnohem objektivnější diagnózu.

Účinnost nové mikroskopické techniky, nelineárního interferometrického vibračního zobrazování (NIVI), byla ukázána na krysích buňkách rakoviny prsu.

Výsledkem je snadno hodnotitelný obrázek tkáně, s barevně odlišenou zdravou a rakovinnou tkání. Další velkou výhodou techniky je jasné vyznačení hranice nádoru (s 99% jistotou) a přesnost, která se pohybuje kolem 100 mikronů, tedy jedné či dvou buněk.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).