Hlavní navigace

Neříkejte kuřecímu salátu Caesar!

1. 10. 2010

Sdílet

Salát Caesar dokáže chuťové pohárky skutečně potěšit. Pokud vám ovšem na talíři nepřistane krájená zelenina s majonézou a smaženým kuřetem. Bohužel, většinou tomu tak je.

Salát Caesar je jeden z nejoblíbenějších salátů, nabízejí ho mnohé restaurace. Bohužel, aniž by jejich šéfkuchaři opravdu věděli, co to salát Caesar je. Podle toho, co se pod názvem „Salát Caesar“ objevuje na talířích, to někteří snad netuší ani vzdáleně.

V restauracích Caesarem často nazývají jakýkoli míchaný salát s jakkoliv upraveným kuřecím masem. Salát Caesar přišel dokonce už i do některých fastfoodů. Caesar Cardini, který stojí za slavným salátem, se musí nad salátovým mixem s rajčaty, plátky kuřecího masa Kentucky s provensálským kořením a parmazánovým dresinkem obracet v hrobě.

Kuře do Caesara nepatří!


Autor: SXC

Kdybych měla chuť na salát s kuřecím masem, budu v jídelním lístku hledat salát s kuřecím masem. Já mám ale chuť na salát Caesar, který má díky originální receptuře specifickou chuť, jíž majonézou s parmazánovou příchutí rozhodně nedocílíte. Někteří tvůrci jídelních lístků se možná budou divit – kuře, které je s Caesarem tak často spojované, do tohoto salátu vlastně vůbec nepatří!

Pochopitelně jej lze kuřecím masem obohatit, stejně tak jako obřími krevetami, nebo třeba vepřovu panenkou, popř. jitrnicí, nebo čímkoliv, co kuchaře napadne. Vždy by ale měly být dodrženy přesné ingredience salátu a v jídelním lístku by mělo být uvedeno například Salát Caesar s kuřecím masem. „Salát Ceasar“ by rozhodně nemělo být synonymum k „salátu s kuřecím masem“.

Speciál Zelenina chutně 

Zelenina je dobrá tak, jak dobrou si ji připravíte. 

Co tedy patří do salátu Caesar?

Zapomeňte na rajčata, kukuřici, okurku nebo další s oblibou používané suroviny, které nemají se salátem Caesar nic společného. Základní ingrediencí je křupavý římský salát. Hned tady většinou zákazník poprvé naráží – místo římských listů většinou chroupe levnější, vodnatější a chuťově méně výrazný ledový salát.

Nedílnou součástí Caesara jsou hoblinky parmazánu, krutony z bílého pečiva a hlavně typický dresink, do kterého patří dijonská hořčice, citronová šťáva, nasekané ančovičky (v prapůvodním receptu chyběly), drcený parmazán, sůl, pepř, olej a minutu povařené vejce (případně syrové nebo krátce spařené). Aby na listech římského salátu ulpěla opravdu jen takto smíchaná zálivka, je potřeba, aby byly suché.

Cesare Cardini
Autor: Wikipedia.org

Caesar Cardini

Přestože si mnozí salát Caesar spojují s Itálií, vznikl v Mexiku. Jeho původcem byl sice Ital, Caesar Cardini (1896–1956), který ovšem po I. světové válce emigroval do USA. Žil v kalifornském San Diegu.

Legenda praví, že slavný salát vznikl v roce 1924 náhodou z ingrediencí, které mu v kuchyni zbyly. Míchaný byl přímo před zraky hostů v Caesarově restauraci v mexické Tijuaně. Salát sklidil velký úspěch a rychle se stal velice oblíbeným.

Soutěžní anketa: TOP TEN nejméně oblíbených jídel 

Které jídlo prostě nemusíte? Až do 3. října nám můžete posílat pokrmy, které by si podle vás zasloužily nálepku „nejhorší jídlo“. 

Ze života aneb Caesar po česku

Už dlouhou dobu hledám restauraci, ve které mi udělají opravdu dobrého Ceasara. Bohužel většinou narážím a někdy dost natvrdo. Vypovídá o tom můj nedávný zážitek, který mě potkal v „příjemné restauraci zaměřené na italskou, mezinárodní a rybí kuchyni“ v centru Prahy. Místo mého oblíbeného salátu mi ovšem přinesli jakýsi mix ledového salátu, rajčat, kuřecího masa a – aby se neřeklo – s opečenou houskou. O nebohý parmazán jsem musela zažádat extra, což mě mělo varovat. Ne, tentokrát mlčet nebudu – cena salátu se díky honosnému jménu vyšplhala na 169 korun a to se mi opravdu za pokrájené rajče s nejlevnějším salátem dávat nechtělo.

„Nezlobte se, ale tohle není salát Caesar.“ Servírka mlčí, neví co říct. Tak pokračuji: „No, já vím, že to není vaše chyba (jak typická věta pro člověka, který si stěžuje, ale chce zachovat dekorum), ale tohle není římský salát a naopak například rajče do Ceasara nepatří…“ Slečna na mě stále kouká a místo omluvy, nebo alespoň náznaku pochopení, odpovídá: „No jo no, Caesar se všude dělá jinak… (to s ní musím bohužel souhlasit) …pracuji ještě v jedné restauraci a tam do něj zas sekají ančovičky!“ Ach ti barbaři, jak mohou – ančovičky do Caesara! Škoda dalších slov.

Máte rádi salát Caesar? A jste s ním vždycky spokojeni? Diskutovat můžete pod článkem.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).