Hlavní navigace

Nemocných s klíšťovou encefalitidou loni přibylo

24. 1. 2011

Sdílet

Nemocných lidí s klíšťovou encefalitidou každoročně přibývá. Právě teď je ideální čas nechat se očkovat. V loňském roce se v Ústeckém kraji nakazilo klíšťovou encefalitidou 28 lidí. Předloni to bylo jen 52 případů. Nejčastěji se nakažená klíšťata vyskytovala v okolí řek Labe a Ohře, nově se objevila i v Českém Středohoří. Podle Josefa Trmala z krajské hygienické stanice se Ústecký kraj v porovnání s ostatními umístil v počtu nakažených na 9. místě.

Nemocných lidí s klíšťovou encefalitidou každoročně přibývá. Právě teď je ideální čas nechat se očkovat.

V loňském roce se v Ústeckém kraji nakazilo klíšťovou encefalitidou 28 lidí. Předloni to bylo jen 52 případů.

Nejčastěji se nakažená klíšťata vyskytovala v okolí řek Labe a Ohře, nově se objevila i v Českém Středohoří. Podle Josefa Trmala z krajské hygienické stanice se Ústecký kraj v porovnání s ostatními umístil v počtu nakažených na 9. místě.

Mezi rizikové oblasti v Ústeckém kraji patří zejména oblast Neštěmic, Boletic, Kozího vrchu a Františkova nad Ploučnicí. Dále také region jižně od Úštěka a Levín a okolí. Zaznamenali jsme i případy z oblastí kolem řeky Ohře a nově také ze Středohoří,“ popsal Trmal.

Kvůli klíšťatům se i umírá

Léčba příčin klíšťové encefalitidy v současné době neexistuje, jedinou účinnou prevencí je očkování.

Léčí se pouze příznaky, které se při propuknutí nemoci u lidí objeví. Jsou to například dlouhodobé bolesti hlavy, ochrnutí paží, nohou, omezená hybnost nebo závratě. Klíšťová encefalitida omezuje pacientům možnost vrátit se k životu, který znali před nemocí,“ popsal možné komplikace primář Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Nejhorším rokem byl rok 2006, kdy lékaři evidovali 65 onemocnění. V roce 2008 po kousnutí klíštětem zemřel devětašedesátiletý muž z Loun, o rok dříve podlehl encefalitidě padesátiletý muž v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).