Hlavní navigace

Nejlepší vánočka pod sluncem? Ta se sádlem

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz /dokrupava.cz
Připravit vánočku, která nebude suchá, málo sladká, spálená nebo špatně vykynutá, to je každoroční závazek všech pekařek. Jak mít letos vánočku, která zmizí z plechu dřív, než vychladne? Vyberte správné suroviny a dejte na naše fígle.

Vánočka se podle tradice má začít péct v předvečer Štědrého dne, takže když ji zkazíte, nemáte zrovna moc času na nápravu. Udělejte ji proto skvělou a neodolatelnou hned na první dobrou. Vyberte ty správné suroviny a dejte na naše osvědčené rady.

Na kynuté těsto se některé mouky moc nehodí

Pokud budete k přípravě vánočky přistupovat opravdu zodpovědně, pak se v obchodě dobře porozhlédněte a nekupujte první mouku, na kterou narazíte. Dnes už existují mouky určené speciálně na kynutá těsta. V těstě se díky odlišnému omletí, a tedy jinému charakteru mouky, brzy začínají tvořit bublinky, nakyne lépe a více než z mouky konvenční, má pěknou pórovitou strukturu a je pružné. Jen pozor, tato mouka saje vodu více, než jste zvyklí, čili tekutinu v receptu trochu navyšte.

Chcete-li si přilepšit a pro svůj roky prověřený recept na vánočku koupit bio mouku, možná budete zklamaní. Nejste-li na tento druh zvyklí, bude vám výsledná vánočka kvůli vyššímu obsahu popela, resp. minerálních látek, připadat tuhá a nízká. Bio mouky mají prostě jiné pekařské vlastnosti.

Podobně byste mohli být překvapeni, kdybyste namísto běžné hladké mouky použili špaldovou. Když v osvědčených receptech používat celozrnné mouky nebo mouky bio, tak jen jako náhradu jedné třetiny až poloviny mouky bílé.

Bez tuku to není ono

Jen jednou jsem ochutnala vánočku, v níž byl tuk nahrazen banány a rostlinným mlékem (veganská vánočka), a i dnes, po letech, její mrzkou chuť cítím v ústech. Tuk je tuk a do vánočky neodmyslitelně patří. Za nejlepší variantu je považováno použití kombinace rozpuštěné máslo/sádlo, ideálně půl na půl, nebo samotné máslo.

V univerzálních receptech na kynutá těsta je mnohdy uveden i olej, ten ale často těsto zhutní, je pak mastné, špatně se s ním pracuje a vůbec dost špatně kyne. Tím největším obloukem se vyhněte levným tukům za osm korun a margarínům. Jsou plné vody, těsto získá zcela jinou strukturu a výsledná vánočka je suchá jak dříví v lese.

Droždí sušené, či čerstvé? Nebo kvásek?

Výhodou sušeného droždí je jeho trvanlivost, v šuplíku ho může skladovat klidně i dva roky. A šetříte s ním čas, nemusíte totiž připravovat kvásek, ale rovnou ho mísíte se sypkými surovinami. Na rozdíl od čerstvého ale dle zkušeností mnohých zas tak dobře nevzejde, byť v principu kynutí prý mezi instantním a čerstvým není rozdíl.

Co se čerstvého droždí týče, pekařky na něj nedají dopustit. Zatímco jedna kostka čerstvého stojí čtyři koruny a vystačí vám na kilo mouky, sušené stojí kolem devíti korun a dokáže obvykle pracovat jen s půlkilem mouky.

Zdatnější kuchařky mohou k výrobě vánočky využít i chlebového kvasu. „Kvásková vánočka zabere sice celý den, ale stojí za to,“ tvrdí Maškrtnica.

Vejce, nebo žloutek?

Záleží na receptu, ale obvykle se do vánočky minimálně jeden žloutek pro barvu a vláčnost přidává. Bílek si schovejte, bude se vám hodit, až budete vánočku kompletovat.

Jak zakamuflovat rozinky

Doladit chuť vánočky kandovaným ovocem, které sice víc sluší biskupskému chlebíčku, můžete, ale letos to s tím kandovaným ovocem bylo trochu na štíru. Při výběru buďte tedy obezřetní, nebo rovnou vsaďte na rozinky. Ale pamatujte, že ty světlé jsou obvykle sířené, nutričně lepší jsou rozinky tmavé a z červených druhů vinné révy. Před zapracováním do těsta, je namočte do rumu (nebo do vody či džusu, ředí se tím obsah cukru a rozinky pak nejsou tak tvrdé a sladké).

Zdobit rozinkami vánočku je jednomu proti srsti, druhý si bez nich vánočku představit nedovede. Pokud máte v rodině milovníky i odpůrce rozinek, je dobrou volbou rozinky rozmixovat a až poté té je jako poslední surovinu do vánočky přidat. Odpůrci to přežijí a milovníci o chuť rozinek nepřijdou.

Galerie: Kolik rozinek je v kupované vánočce s rozinkami?

Citronovou kůru ze sáčku, nebo z citronu?

Souzní s rozinkami, těsto s jejím spojením skvěle provoní. Pokud budete využívat kůru z čerstvých citrónů, bude vůně intenzivnější, jen nezapomeňte citrony důkladně umýt – kupte si bio citrony, jejichž kůra není chemicky ošetřena (omytím se pesticidů nezbavíte, ukázal test). Vsadit můžete i na kůru sušenou, která pochází buď z bio citronů, nebo citronů chemicky neošetřovaných – bývá na obalu uvedeno. Její aroma ale nedosahuje takové intenzity jako kůra čerstvá.

Adventní kalendář: Každý den nové okénko a nový vánoční článek

 

12 tipů, jak dosáhnout té nejlepší vánočky:

 1. Všechny ingredience by měly mít pokojovou teplotu, hlídejte to zejména u vajec a droždí.
 2. Nejdříve míchejte dohromady suché suroviny, pak přimíchávejte ve vedlejší míse smíchané tekuté.
 3. Pokud pracujete s čerstvým droždím, nedrobte ho do těsta jako instantní, ale vytvořte nejdříve kvásek (do vlažného mléka rozdrobte droždí, přidejte cukr a trochu mouky, rozmíchejte a nechte deset minut nakynout).
 4. Nejdříve vánočku zpracovávejte vařečkou, až ve finální fázi využijte sílu rukou, v ideálním případě od začátku využíváme sílu strojů. Těsto je třeba zpracovávat tak dlouho, dokud se nepřestane lepit.
 5. Rozinky do těsta přidávejte, až když máte těsto prohnětené, jinak budete mít z rozinek bláto.
 6. Těsto vložte do olejem vymazané mísy, aby se nelepilo ke stěnám, posypte hladkou moukou, aby neokoralo, a mísu zakryjte potravinářskou folií nebo čistou utěrkou.
 7. Nechte kynout asi hodinu na teplém místě, třeba na radiátoru, nebo vložte mísu s těstem do dřezu s teplou vodou. Jsou tací, kteří dokonce proces kynutí urychlují v mikrovlnce zapnuté na nejnižší výkon.
 8. Až upletete první patro vánočky, hřbetem ruky do něj udělejte po celé délce důlek, který potřete vaječným bílkem – opakujte i u patra druhého. Vánočka bude lépe držet pohromadě.
 9. Po upletení můžete vánočku zafixovat špejlemi, píchejte až do plechu.
 10. Upletenou vánočku nechte další hodinu nakynout už na plechu (nezapomeňte přikrýt utěrkou).
 11. Při pečení je vhodné dát do trouby hrnek s vodou, těsto nevyschne.
 12. Pokud nemáte na kynutí a pečení čas, můžete si zkusit těsto připravit dopředu. Nenechávejte ho kynout, ale po vypracování ho vložte rovnou do olejem vymazané mísy, překryjte folií a vložte do lednice. Druhý den ho vyndejte, nechte nakynout při pokojové teplotě a dále klasicky zpracovávejte.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).