Hlavní navigace

Nechtěné děti budou možná opět končit v popelnicích

28. 6. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Výbor OSN pro práva dítěte chce, aby Česko co nejdříve zrušilo babyboxy. Porušují prý pět článků Úmluvy o právech dítěte. Jenže schránky už zachránily padesát dětí před smrtí.

Dokud nevznikly v Česku teplé a izolované schránky pro děti, kde mohou ženy bezpečně (a anonymně) odložit nechtěné dítě, končily takové děti na skládkách odpadů a v popelnicích. Tam neměly sebemenší šanci přežít, takže každoročně kriminalisté vyšetřovali několik podobných případů jako zabití.

Co je víc: právo žít, nebo právo znát své rodiče?

Od doby, co babyboxy existují, zachránily padesát dětských životů. Aniž by jejich matkám hrozil kriminál. Přesto se nad dalším osudem babyboxů u nás vznáší otazník. Schránky totiž podle Výboru OSN pro práva dítěte narušují práva dětí, a proto Česku Výbor důrazně doporučuje, aby stát tento projekt co nejdříve zrušil. Porušuje prý pět článků Úmluvy o právech dítěte, a to třeba právo na život, píše agentura ČTK.

„Je to nepochopení a nedorozumění. Babyboxy jsou v souladu s úmluvou ve všech jejích 54 článcích. Základní ideou úmluvy je chránit život dětí a babyboxy ho pomáhají zachraňovat,“ uvedl Ludvík Hess, duchovní otec sítě babyboxů u nás.

Rád by dosáhl toho, aby v Česku fungovalo 70 těchto schránek, do kterých je možné anonymně odložit nechtěné děti. Podle Hesse by tak babyboxy byly dostupné téměř ve všech okresech. Prozatím je jich 44 a babybox s číslem 45 by se měl v létě otevřít v městské nemocnici v Neratovicích, 46. má v září vzniknout v záchranné službě Královéhradec­kého kraje.

Rušení babyboxů odmítá i někdejší ministryně zdravotnictví a nynější europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová. „Je absurdní, že Výbor OSN pro práva dítěte se staví proti programu, který pomáhá dětem přežít. Program pomohl už padesáti dětem, většina z nich již dnes spokojeně žije v adoptivních rodinách,“ uvedla.

Výbor OSN pro práva dítěte (CRC) však kritizoval mimo jiné velký počet dětí v dětských domovech a ústavech. Vyzvali proto stát, aby program babyboxů co nejrychleji ukončil a zaměřil se na odstranění „příčin opouštění dětí“. Měl by prý posílit poradenství a sociální pomoc při nechtěném těhotenství či podporovat plánované rodičovství.

Babyboxy samotné podle výboru OSN porušují hned pět článků úmluvy. Jsou prý v rozporu třeba s právem dítěte na život a od narození i na jméno, totožnost, státní příslušnost či možnosti znát své rodiče. Právo na život však stojí na nejvyšším místě. „A babyboxy život zachraňují,“ řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

OSN říká: dělejte kampaně o zodpovědném rodičovství

Ludvík Hess uvedl, že se ve svém projektu snaží i o to, aby nechtěné děti neskončily v ústavech. Pokud se ocitnou v babyboxu, jsou takzvaně „právně volné“. Je tedy možné je adoptovat dřív než u anonymních porodů, kde jednak vždy hrozí, že se matčino jméno prozradí a dítě se je někdy v budoucnu dozví, a hlavně: novorozenec musí čekat v ústavu, dokud matce neuplyne šestinedělí. Do té doby se žena stále ještě může rozhodnout a dítě si vzít.

Děti z babyboxů tak dlouho na novou rodinu čekat nemusí. Jedno z nalezených dětí se podařilo dostat do náhradní rodiny za rekordní čtyři dny.

Kdo se zbavuje dítěte?

Podle Hesse do schránek odkládají děti ženy ve velmi tíživé situaci. Často to bývají cizinky, které odjely do Česka za prací, doma mají stále svou rodinu, které posílají peníze, často i děti, a tady se jim narodí dítě, o které se starat nemohou. Pro ně jsou baby boxy v podstatě jediným řešením situace. Pro ně jsou jakékoliv programy zaměřené na zodpovědné rodičovství neúčinné.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) přesto soudí, že ženy s nechtěným potomkem v Česku mají i jiné možnosti než babybox. Zmínil utajený porod či předání dítěte hned k adopci. Podle ministra babyboxy zdravotnická zařízení zatěžují a znamenají pro ně určité riziko. Musejí se totiž o schránku starat a kontrolovat ji. „Přenáší se na ně tak odpovědnost z rodiček, které dítě nechtějí,“ míní Heger.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).