Řešil bolest zad. Našli mu rakovinu plic, i když v životě nekouřil

Sdílet

Do roku 2024 šedesátník Roman, který žije nedaleko Kolína, netušil, že v jeho plicích vzniká nádor. Přišlo se na něj víceméně náhodou. Nádor mu lékaři odstranili pomocí robota.

Celý život běhal a nikdy nekouřil. Vážné zdravotní problémy nikdy neměl, nepočítáme-li zánět mozkových blan ve třiceti. Předloni ho však začaly trápit bolesti mezi lopatkami, které neustávaly. V kolínské nemocnici zjistili, že má vyhřezlé ploténky v krční páteři. Nebylo to ale podle nich tak vážné, aby musel na operaci.

Chtěl jsem mít jistotu, že opravdu žádný zákrok nepotřebuji. Známý mi poradil, abych svůj stav probral ještě s neurochirurgy z nemocnice v Hradci Králové, s nimiž měl dobrou zkušenost. Ti mi naopak operaci doporučili a hned nabídli i termín zákroku, vzpomíná muž. Předoperační vyšetření absolvoval v Kolíně. Jeho součástí byl rentgen plic. 

Třetí den po operaci plic může jít pacient domů. Díky zákroku s robotem stačí malé vpichy Přečtěte si také:

Třetí den po operaci plic může jít pacient domů. Díky zákroku s robotem stačí malé vpichy

Po něm mu praktický lékař sdělil, že má na plicích podezřelý nález, a musí proto ještě na CT vyšetření. Podstoupil jsem ho o týden později. Vůbec jsem si nepřipouštěl, že bych nebyl v pořádku, popisuje Roman. O to větší šok zažil, když se na plicním oddělení kolínské nemocnice, kam ho praktik odeslal, dozvěděl, že má v plicích nádor. 

Od primářky se naštěstí dozvěděl, že není až tak velký a měl by jít odstranit. To ho trochu uklidnilo. Stejně jako zjištění, že nemá metastázy, což potvrdilo vyšetření v pražské nemocnici na Homolce. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze pak podstoupil bronchoskopii, při které mu odebrali vzorek nádoru. Výsledek jeho rozboru už tak příznivý nebyl – ukázal totiž, že nádor zhoubný.

Se všemi výsledky se pak vrátil do kolínské nemocnice, kde je na plicním oddělení zkonzultoval s primářkou. Sdělila mi, že karcinom sice není agresivní a pravděpodobně rychle neporoste, měl by se ale odoperovat co nejdřív. Okamžitě se proto spojila s III. chirurgickou klinikou 1. LF UK a FN Motol a domluvila termín zákroku, přibližuje Roman.

Zpětně velmi oceňuje, že se nemusel na žádná vyšetření ani na operaci objednávat sám. Nebylo to pro mě jednoduché období. Paní primářka mi ho svým přístupem hodně ulehčila. Jsem jí vděčný za to, jak rychle se o všechno sama postarala, zdůrazňuje Roman.

Každopádně, přesně takhle by péče o lidi s podobnou diagnózou měla vypadat – měli by se dostat do specializovaných center, i když teoreticky by operaci, byť ne robotickou, zvládlo i běžnější pracoviště. V centrech se na jednom místě soustředí kvalitní přístrojové vybavení, zkušenosti i lékaři patřičných specializací a na vše navazuje komplexní onkologické centrum. Šance pacienta na delší přežití či uzdravení závisí do značné míry právě na tom, kde se léčí, vysvětluje profesor Robert Lischke z III. chirurgické kliniky v pražském Motole, která takovým pracovištěm je. 

Šli byste ihned k lékaři, pokud byste měli příznaky chronické obstrukční nemoci plic?

Robotická operace, stačí pár vpichů

Roman si Motol pochvaluje. Před operací mu tam lékaři podrobně vysvětlili, jaký zákrok ho čeká. Podstoupil jsem takzvanou robotickou operaci, při které chirurgové nemusí otvírat celý hrudník. Na těle jsem tak měl jenom několik malých vpichů, popisuje muž. 

Robotickou rukou – speciálním přístrojem – Romanovi lékaři odstranili nejenom nádor, ale i celý plicní lalok. Operace se podařila a dobře dopadl také rozbor plicního laloku – v jeho uzlinách nebyla žádná další nádorová ložiska. Díky tomu, jak šetrně lékaři zákrok provedli, neměl Roman následně velké bolesti. Večer po operaci mi sestřička nabízela jídlo, neměl jsem ale hlad. Když jsem ji asi o hodinu později přece jen o něco malého k snědku požádal, ochotně mi donesla jogurt. Možná to zní jako banalita, taková vstřícnost a lidskost ale podle mě úplnou samozřejmostí není, říká Roman.

Galoše. Podzemní chráněný kryt – KO 17 slouží jako záložní zdravotnické pracoviště v případě nenadálých a krizových situací.

Sanopz, OÚNZ, MRI. Zkuste kvíz o zkratkách, které souvisí se zdravotnictvím.

Milujete knihy a seriály ze zdravotnického prostředí? Pak by pro vás náš test mohl být hračkou, protože zkratky týkající se medicíny vám nejsou cizí.

Z nemocnice ho lékaři propustili domů po třech dnech a upozornili na to, že by se měl vyhnout větší zátěži. Rekonvalescence sice trvala několik týdnů, Roman se ale cítil lépe a brzy začal chodit na delší procházky. Netrápily ho už ani bolesti páteře, s níž měl jít původně na operaci. 

Když jsem po měsíci přijel do Motola na kontrolu, všechna vyšetření byla v pořádku. Ptal jsem se proto, jestli můžu zase začít běhat. Lékaři nic nenamítali, a tak jsem se postupně ke svému největšímu koníčku zase vrátil, usmívá se Roman. Brzy poté začal znovu pracovat. Mohl se vrátit poměrně rychle, protože nedělá žádnou manuální činnost.

Na pravidelné kontroly chodí na plicní oddělení nemocnice v Kolíně. Jeho zdravotní stav je stabilizovaný. Cítím se teď dobře – i po psychické stránce. Po operaci se hodně ulevilo nejenom mně, ale i celé rodině, která mi byla velkou oporou, říká Roman a dodává, že díky lékařům opět žije naplno. Pár měsíců po operaci si dokonce troufl na desetikilometrový běžecký závod Běchovice–Praha. 

Neběhám sice tak rychle jako dřív, to ale není vůbec podstatné. Důležité je, že zase zvládnu doběhnout do cíle, uzavírá Roman.

Galerie: Romanovi s rakovinou plic pomohl malý zákrok

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).